تبلیغات در تلگرام را صحیح و هدفمند انجام دهید

بررسی دستاوردهای آماری تبلیغات در تلگرام و ارائه راهکارهای برنامه ریزی هدفمندی تبلیغ در تلگرام
تبلیغات در تلگرام را صحیح و هدفمند انجام دهیدReviewed by احسان خواجوی on Nov 14Rating: 5.0

تبلیغات در تلگرام یکی از بهترین کانالهای ارتباطی با مخاطبان می باشد. گستردگی نفوذ این اپلیکیشن پیام رسان در ایران سبب شده تا کسب و کارهای اینترنتی، تلگرام را در اولویت اول و پیش از اینستاگرام قرار دهند.

این امر سبب شده تا بازار تبلیغ در کانالهای تلگرامی بسیار پررونق شده و به تجاری سودآور برای کانالها تبدیل شود. گرچه متاسفانه هنوز کسب و کارهای متعددی هستند که فریب فالوئرهای چند صد هزار نفری کانالها را خورده و با هزینه های گزافی در آنجا تبلیغ می کنند.

به عنوان مثال، کانال تلگرام نیازکام بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر عضو دارد اما بیشترین آمار مشاهده مطالبش به ۲۰۰ هزار نفر نمی رسد. بدیهیست که این کانال، از اعضای تقلبی استفاده کرده و کیفیت مخاطبان آن مطلوب نیست.

در این مقاله، تبلیغات تلگرامی کانال گیزمیز را بررسی می کنم. زیرا گیزمیز یکی از کانالهای معتبر و موفق ایرانی بوده که طرفداران بسیاری داشته و تبلیغات زیادی نیز نمایش می دهد.

طبق تصویر زیر، تعرفه هر تبلیغ در گیزمیز، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می باشد:

تبلیغات در تلگرام - تعرفه تبلیغات کانال گیزمیز

تحلیل اول: جذب کلیک در تبلیغات در تلگرام

به طور کلی هدف جذب کلیک برای وبسایت در تبلیغات تلگرامی مناسب نیست و نباید به عنوان هدف اصلی قرار گیرد؛ اما گاهاً ارائه پیام تبلیغاتی به گونه ایست که باید مخاطبان به سایت مراجعه کنند.

لذا در این حالت، پیش از آنکه به تعداد کلیکها توجه کنیم باید در نظر داشته باشیم که موارد زیر در ارزیابی و تحلیل تعداد کلیکها مهم می باشد:

 1. تعداد مخاطبان کانال تلگرامی
 2. تعداد مشاهده پست در کانال
 3. ارتباط موضوع تبلیغ با کانال و مخاطبان آن
 4. جذابیت پیام تبلیغاتی پست
 5. فراگیر بودن محصول/سرویس برای طیف وسیعی از مخاطبان

با این ۵ مورد، سراغ بررسی چند نمونه تبلیغ تلگرامی در کانال گیزمیز می رویم:

تبلیغات در تلگرام - تبلیغ کاروانرو

تبلیغ استارتاپ “کاروانرو” با حدود ۶۲۰ هزار نمایش (که شاخص مصرف محتوا می باشد)، ۱۳۵۲۷ کلیک به دست آورده است. صرف نظر از نتایج کلیکها و نرخ تبدیل آن، می توان با در نظر گرفتن مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰ تومان هزینه آن، نتایج زیر را محاسبه کرد:

۱۲۰۰۰۰۰/۱۳۵۲۷=۸۹ هزینه هر کلیک به تومان

۱۲۰۰۰۰۰/۶۲۰۰۰۰=۱٫۹  هزینه هر مورد آگاهی از برند (دیده شدن) به تومان

۱۳۵۲۷/۶۲۰۰۰۰=۰٫۰۲ نرخ کلیک خوری محتوا

حال دو تبلیغ زیر از سایت ایران کنسرت را بررسی می کنیم. در تبلیغ اول، ۱۲۷۹ کلیک برای ۶۴۴٫۲ هزار نمایش و در تبلیغ دوم، ۲۴۲۲ کلیک برای ۵۷۲٫۹ هزار کلیک ثبت شده است:

تبلیغات در تلگرام - تبلیغ نلگرامی ایران کنسرت - 1

تبلیغات در تلگرام - تبلیغ نلگرامی ایران کنسرت - 2

طبق این دو عکس، تحلیلهای زیر برای این مدل تبلیغات در تلگرام ارائه می شود:

 1. محتوای تبلیغ در بازدهی آن بسیار موثر است : محبوبیت بیشتر محسن یگانه سبب افزایش کلیک ها شده است
 2. فراگیر نبودن امکان استفاده از محتوای سرویس سبب کاهش کلیکها نسبت به تبلیغ کاروانرو شده است : کنسرتها در تهران می باشد در حالیکه مخاطبان کانال گیزمیز از کل کشور هستند.
 3. کیفیت کلیک از تعداد کلیک مهم تر است : عمده کلیک کنندگان مشتریان بالقوه شرکت در کنسرت هستند و احتمال افزایش نرخ تبدیل در این کلیکها وجود دارد.
 4. دیده شدن بیشتر به معنی افزایش بازدهی تبلیغ نیست : تبلیغ اول بیشتر از تبلیغ دوم دیده شده اما تعداد کلیک های آن نصف تبلیغ محسن یگانه می باشد.

تحلیل دوم: افزایش آگاهی از برند ( Brand awareness ) با تبلیغات در تلگرام

گاهاً هدف تبلیغات اینترنتی فقط افزایش آگاهی از برند و محصول می باشد. در این حالت، شاخص مصرف محتوا و تعداد دیده شدن محتوا توسط مخاطب اندازه گیری می شود.

با فرض اینکه دو تبلیغ زیر با این هدف در کانال گیزمیز منتشر شده اند تحلیل زیر در این زمینه ارائه می گردد:

تبلیغات در تلگرام - تبلیغ برای افزایش آگاهی برند

تبلیغ سمت راست، برای هر بار دیده شدن حدود ۴٫۵ تومان و تبلیغ سمت چپ حدود ۳٫۲ تومان پرداخت کرده اند. یکی از دلایل تفاوت تعداد مشاهده با تبلیغ کاروانرو ممکن است ساعت انتشار تبلیغ در گیزمیز باشد اما آنچه مهم است را می توان در زیر خلاصه کرد:

 • با توجه به هزینه بالای تبلیغ در گیزمیز، می توان این هزینه را به چند بخش تقسیم کرد و در چند کانال مختلف تبلیغ نمود. بدین ترتیب، طیف بیشتری از مخاطبان را در معرض تبلیغ قرار داده و در نهایت هم همین رفم پرداختی برای هر بار نمایش – و شاید کمتر – بدست خواهد آمد.
 • تبلیغ چای لاغری نمی تواند شاخص های کلیک روی لینک سایت یا اعضای جدید کانال را مورد ارزیابی قرار دهد چون محصول آن مخاطب خاص دارد. تماس تلفنی یا پیام مشاوره به آی دی ادمین، شاخص بهتری برای این موضوع می باشد.
 • شاخص تعداد کلیک برای تبلیغ سمت چپ هم مناسب نیست. زیرا خرید بلیط امری مقطعی بوده و نیاز همیشگی نمی باشد. پس تعداد مشتریان بالقوه آن در زمان تبلیغ محدود می باشد.

پس پیش از انجام تبلیغات در تلگرام، هدف خود را مشخص کرده، پیام تبلیغاتی مرتبط با هدف طراحی کرده و سپس شاخصهای ارزیابی نتیجه تبلیغ را مشخص کرده و در نهایت آنها را محاسبه کنید.

*ایده نگارش این مقاله از مطلبی در سایت کلیک گیر گرفته شده است.

**اگر در زمینه تلگرام مارکتینگ به آموزشهای بیشتر و تخصصی نیاز دارید دوره آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

۲۶ پاسخ به "تبلیغات در تلگرام را صحیح و هدفمند انجام دهید"

ارسال یک پیغام

جدیدترین دانشجویان گرشا

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}