۵ نکته کلیدی از مبانی سئو که باید بدانیم

5 نکته کلیدی از مبانی سئو که باید بدانیمReviewed by احسان خواجوی on May 23Rating: 5.0

یادگیری مبانی سئو یکی نخستین گام‌ها برای بهینه‌سازی یک وب‌سایت است. اصولی که موجب می‌شوند وب‌سایت شما در نتایج موتورهای جست و جو جایگاه خوبی پیدا کنند؛ اما پیش از بحث در مورد این مبانی بهتر از مفهوم سئو صحبت کنیم.

سئو چیست؟

به مجموعه کارهایی که موجب بهتر دیده شدن سایت و محتوای آن در نتایج موتورهای جستجوی می‌شود در اصطلاح سئو می‌گویند. این مجموعه مرز مشخصی ندارد و با توجه به تغییرات موتورهای جستجو همواره در حال به‌روزرسانی و تحول است؛ اما به بیان ساده روش‌های مورد استفاده در سئو به دو بخش تقسیم می‌شوند.

نخست روش‌های سئوی داخلی که مربوط به صفحات وب‌سایت و محتوای آنها می‌شود و دیگری سئوی خارجی که بیشتر به تبلیغات و ایجاد لینک در سایت‌های دیگر مرتبط است.

.

چرا سئو این‌قدر مهم است؟

بهتر است به‌جای توضیحات مفصل ابتدا با یک آمار رسمی شروع کنیم. طبق یک برآیند کلی حدود ۶۴ درصد ترافیک وب‌سایت‌ها از نتایج موتورهای جستجو حاصل می‌شود؛ به این معنا که کاربران عبارتی را تایپ کرده و در میان لینک‌های پیشنهادی یکی را انتخاب می‌کنند. ۲ درصد نیز از لینک‌های ایجادشده در شبکه‌های اجتماعی و ۱۵ درصد نیز از تبلیغات و لینک‌های قرارگرفته در وب‌سایت‌های دیگر جذب می‌شوند؛ بنابراین جایگاه سئو چه در بخش داخلی و چه در بخش خارجی به‌خوبی نمایان است.

در سال ۲۰۱۵ حدود ۹۰ درصد از ترافیک‌های ایجادشده توسط موتورهای جستجوگر سهم گوگل بوده است؛ بنابراین امروزه بیشتر وب مسترها تمرکز خود را بر بهینه‌سازی وب‌سایت مطابق استانداردهای گوگل قرار داده‌اند. بر اساس نتایج رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در لیست نتایج جستجوی موتور گوگل ۵ لینک اول ۶۷ درصد کلیک‌ها را جذب کرده‌اند و رتبه‌های ۶ تا ۱۰ نیز تنها ۷ درصد از کلیک‌ها را از آن خود کرده‌اند؛ بنابراین واضح است که در بحث سئو دیگر قرار گرفتن در صفحه نخست نتایج نیز مطرح نیست بلکه تلاش برای کسب یکی از ۵ رتبه نخست هدف بسیاری از وب مسترهاست؛ اما چگونه باید به‌جایگاه رسید؟

.

کسب رتبه بهتر با به‌کارگیری مبانی سئو

در این بخش به چند مورد کوتاه و ساده از مبانی سئو اشاره می‌کنیم. در واقع برای بهینه‌سازی یک وب‌سایت لازم است بدانیم که موتورهای جستجو دقیقه به دنبال چه هستند؟

.

  • محتوای باکیفیت: سئو یک تقلب نیست! راهی به‌منظور جذب مخاطب برای یک وب‌سایت بی‌محتوا هم نیست. سئو زمانی به کار می‌آید و واقعاً مؤثر است که شما بتوانید کاربران جذب‌شده را با مطالب و محتوای خود راضی نگه‌دارید. موتورهای جستجو امروزه به تجربه کاربران اهمیت زیادی می‌دهند بنابراین مطالبی که بتوانند نیاز کاربران را برآورده کنند به نسبت محتوایی که صرفاً از کلمات کلیدی پر شده‌اند بهتر در نتایج جستجو قرار می‌گیرند. در این بین اقبال موتورهای جستجو به‌ویژه گوگل به مطالب طولانی‌تر بیشتر است.
  • سرعت بارگذاری وب‌سایت: ظاهراً سرعت صفحات وب‌سایت به یکی از فاکتورهای مورد توجه گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها تبدیل شده است. وقت کاربران برای گوگل مهم است
  • سازگاری صفحات سایت با نمایشگر موبایل: گوگل به‌طور رسمی اعلام کرده است که سازگاری صفحات با نمایشگر تلفن همراه یکی از بهترین روش‌ها برای بهینه‌سازی وب‌سایت و بهبود رتبه آن در میان نتایج جستجو است. این موضوع کاملاً منطقی به نظر می‌رسد چراکه امروزه بسیاری از کاربران اینترنتی با گوشی‌های هوشمند به جستجو می‌پردازند و وب‌سایت‌های سازگار با این گوشی‌ها می‌توانند کلیک این کاربران را نیز جذب کنند.

 

۰۲/۰۳/۱۳۹۶

۰ پاسخ به "5 نکته کلیدی از مبانی سئو که باید بدانیم"

ارسال یک پیغام

جدیدترین دانشجویان گرشا

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}