کپی رایتینگ و نقش کلیدی آن را بهتر بشناسیم

کپی رایتینگ و نقش کلیدی آن را بهتر بشناسیمReviewed by احسان خواجوی on May 28Rating: 5.0

کپی رایتینگ عنوان شغلی است که طی چند سال گذشته در سرتاسر دنیا و ایران بسیار رونق گرفته است. در همین ابتدا بهتر است بگوییم که کپی رایت (copywrite) را با copy right (به معنی مالکیت معنوی اثر) اشتباه نگیرید چراکه این دو عبارت ارتباطی با یکدیگر ندارند.

کپی رایتینگ نوعی نویسندگی تجاری شامل نوشتن متن‌های تبلیغاتی برای تجارت‌های بزرگ و کوچک است. از نوشتن شعارها و جملات در تابلوها و بنرهای تبلیغاتی تا نویسندگی متن کاتالوگ‌ها و معرفی محصولات چه به‌صورت مجازی و چه در دنیای واقعی.

این حرفه گرچه مانند سایر مشاغل نیازمند یک پیش‌زمینه‌ی علمی و فنی مناسب است اما امروزه تعداد زیادی از کپی رایترها بدون هیچ‌گونه آموزش آکادمیک و تنها با تکیه بر نبوغ و خلاقیت خود به تولید محتوا می‌پردازند. به‌واقع می‌توان گفت که خلاقیت نخستین رمز موفقیت یک کپی رایتر است.

.

نقش کپی رایتینگ در تجارت‌های بزرگ دنیا

دنیای تجارت امروز بر پایه جلب‌ توجه استوار است. هر محصول، شرکت یا خدماتی که بتواند رضایت و توجه بیشتری را به خود جلب کند موفق‌تر خواهد بود. احتمالاً بسیار پیش‌آمده که در خیابان با انواع تبلیغات و بروشورها مواجه شده‌اید. چه مقدار از آنها توجه شما را جلب کرده است؟ تفاوت یک کپی رایتینگ خوب در همین لحظه کوتاه مشخص می‌شود؛ لحظه‌ای که شما را وادار به ادامه مطالعه، دیدن و یا شنیدن می‌کند.

حیطه خدمات کپی رایتینگ بسیار گسترده است. از به‌روزرسانی شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام تا طراحی بروشورها، از ایجاد محتوای جدید در قالب مقاله برای محصولات و یا خدمات یک سایت یا شرکت تا محصول نویسی و معرفی تولیدات جدید کمپانی‌ها همگی جز زیرشاخه‌های کپی رایتینگ محسوب می‌شوند. افزون بر تمام این‌ها طراحی فرآیند ثبت‌نام و خرید محصولات، ایجاد پست‌های تبلیغاتی برای اینترنت، رادیو، تلویزیون و… نیز می‌توان از وظایف یک کپی رایتر دانست.

کپی رایتینگ چیست

وجه تمایز یک کپی رایتینگ خوب

 هرچه یک نویسنده‌ خلاق‌تر و حرفه‌ای‌تر باشد، احتمالاً روش‌های بیشتر و تأثیرگذارتری را برای جلب‌توجه انسان‌ها به کار می‌گیرد؛ اما بد نیست بدانید که یک کپی رایتینگ خوب محتوایی است که به‌راحتی قابل‌فهم باشد. خواه یک مطلب علمی باشد یا نقد و بررسی یک محصول. حتی اگر فرآیند ثبت‌ نام در یک وب‌سایت را در نظر بگیریم کپی رایتینگ خوب موجب سهولت و کاربرپسند بودن آن می‌شود. با این وصف ساده‌نویسی پس از خلاقیت دومین ویژگی یک کپی رایتر محسوب می‌شود.

افزون بر این یک کپی رایتر خوب از جامعه هدف خود آگاهی دارد؛ به نیازها و سطح دانش و اطلاعات آنها واقف است و محتوای موردعلاقه آنها را نیز می‌دادند. در بحث کپی رایتینگ به‌روز بودن در ابعاد مختلف علمی و اجتماعی علاوه بر بالا بردن سطح اطلاعات و بهبود کیفیت محتوا می‌تواند شناخت دقیق‌تر جامعه هدف به شما کمک کند.

درمجموع می‌توان گفت تجارت و اقتصاد در دنیای امروز برای رشد و توسعه به کپی رایتینگ و تولید محتوای مناسب برای جلب مشتری وابسته است. این زمینه می‌تواند عرصه فعالیت میلیون‌ها نفر در جهان را فراهم کند و بیش از آموزش به تمرین، مطالعه و مشاهده نمونه‌های موفق نیازمند است.

در صورتی که به مبحث کپی رایتینگ علاقه دارید می توانید آموزش کامل آن را در دوره آنلاین بازاریابی محتوایی مطالعه نمایید.

۰ پاسخ به "کپی رایتینگ و نقش کلیدی آن را بهتر بشناسیم"

ارسال یک پیغام

جدیدترین دانشجویان گرشا

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}