جلسه ۱-فصل ۲:شعار در برندینگ و بازاریابی

پیش از انتخاب شعار برند، باید نقش و اهمیت شعار در برندینگ را درک کرده و انواع شعارها را بشناسید.
جلسه 1-فصل 2:شعار در برندینگ و بازاریابیReviewed by احسان خواجوی on Nov 8Rating:

شعار در برندینگ و بازاریابی

بارها در گفت و گوها شنیده یا گفته ایم که “شعار نده!”. این جمله بدین معنی است که متوجه شدیم طرف مقابلمان ادعای قابل توجهی را مطرح کرده اما به خوبی می دانیم که این ادعا واقعیت نداشته و صرفاً بیان جملاتی زیبا می باشد.

در واقع آن فرد، جملاتی را ادعا کرده که برای او جذاب بوده و به نوعی ترجیح می داده که آن جملات در واقعیت در مورد او صدق می کرد. همچنین از دلایل دیگر برای شعار دادن آن است که می دانیم طرف مقابلمان به چه چیزی اهمیت می دهد و سپس در مورد آن موضوع ادعاهایی را مطرح می کنیم( نمونه این مورد در انتخاباتهای سیاسی می باشد؛ مسائل اقتصادی، اشتغال و … از مهم ترین خواسته های مردم می باشد به همین دلیل همه کاندیداها ابتدا شعارهای زیبایی برای بهبود این موضوعات در کشور مطرح می کنند).

مثال انتخابات را در نظر بگیرید، علت شعار دادن کاندیداها چیست؟ قطعاً انتخاب شدن توسط مردم! آنها سعی می کنند خود را در قالب یکی دو جمله برای مردم معرفی کرده و سپس نظر آنان را جلب کنند تا در برابر رقبای خود پیروز شوند.

دقیقاً این مثال در حوزه بازاریابی و فروش محصولات نیز کاربرد دارد. برندها شعار می دهند تا نظر مردم را جلب کرده و به میزان بسیار بیشتری نسبت به رقبا، محصولات آنها توسط مردم انتخاب و خریداری شود.

اما همانطور که ما می توانیم تشخیص دهیم کدام کاندیدا صرفاً شعارهایی بر پایه ادعاهای بی اساس مطرح می کند و کدام یک به شعارهای خود اعتقاد و التزام دارد می توانیم به همین شکل شعار برندها را نیز تحلیل کنیم.

به عنوان مثال، همه ما می دانیم که شعار “سایپا، مطمئن” واقعیت ندارد! اما می دانیم شعار “رایتل، پیشرو در “۳G واقعیت دارد. برندهای تجاری موفق سعی می کنند شعارهای خود را به دو گونه طرح کنند:

الف) نقاط قوت خود را شناسایی کرده و با شعار تاثیرگذاری روی آن تاکید می کنند

ب) شعاری را انتخاب می کنند که ارتباطی غیر مستقیم با برند آنها داشته اما جمله ای تاکیدی و اثرگذار است(بهترین مثال، شعار نایک می باشد:JUST DO IT . این جمله تنها مربوط به کفش و لباس ورزشی نیست، تنها مربوط به ورزش هم نیست. چیزی است که بر کل زندگی حکم می کند، نوعی هیجان را در مخاطب ایجاد کرده و به او القا می کند که “انجامش بده=این محصول رو بخر”.

اهمیت شعار برند به حدی است که همواره در کنار لوگو قرار داده می شود؛ زیرا این شعار بخشی از هویت برند بوده و کاربران و مشتریان، برند شما را با این شعار به خاطر می سپارند. در واقع هدف از انتخاب شعار برند، نفوذ به ذهن مخاطب و ماندگاری در آن می باشد.

شکی نیست که شعار تنها بخشی از تمام دلایلیست که باعث می شود یک برند در ذهن مشتری نقش ببندد؛ گام اول آن است که برند مذکور برای شما شناخته شده باشد، سپس توسط خودتان یا اطرافیانتان تست و رضایت حاصل شده باشد. به همین دلیل می توان گفت که دیدگاه مردم نسبت به شعار برندها سه نوع مختلف می باشد:

الف) شعارهایی که می دانیم واقعیت ندارند (بهترین مثال،سایپا!)

ب) شعارهایی که می دانیم واقعیت دارند اما برای ما اهمیتی ندارند(مثلاً شعارهای کلیشه ای بانکها و بیمه ها)

ج) شعارهایی که می دانیم واقعیت داشته و به خوبی در ذهنمان می مانند(مثلاً شعار هیچ کس تنها نیست از همراه اول)

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

در چند سالی که افتخار آشنایی با احسان خواجوی عزیز را دارم، او را به عنوان فردی شناختم، دارای ذهنی تحلیلگر و بسیار علاقمند به نوآوری. انسانی با اخلاق که پشتکار و شور عجیبی دارد در مسیر بهترین شدن در زمینه کاری خودش.

حمید توکلی

حمید توکلی

مشاور برندسازی و انتخاب نام، بنیانگذار نامی نیک.کام

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}