جلسه ۳-فصل ۵:آموزش بخشهای گوگل آنالیتیک(قسمت دوم)

جلسه 3-فصل 5:آموزش بخشهای گوگل آنالیتیک(قسمت دوم)Reviewed by احسان خواجوی on Nov 8Rating:

آشنایی با Audience

با کلیک روی این گزینه، زیرمنوهای آن برای شما نمایش داده می شود. گزینه اول که در تمام بخشها وجود دارد Overview بوده که اطلاعات کاربران را به طور کلی مرور و بیان می کند.

آموزش گوگل وبمستر - آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشااز کاربرد اطلاعاتی که در  پایین صفحه نمایش داده می شود(زبان، شهر، کشور، سیستم عامل و…) می توان برای هدفمندی های خود استفاده نمود. مثلاً اگر عمده بازدیدکننده های ما از شهر تهران هستند مزایایی را برای آنها در نظر گرفت. یا آنکه اگر تعداد زیادی از  بازدیدکنندگان از مرورگر فایرفایکس استفاده می کنند سعی کنیم وبسایت خود را برای نمایش در این مرورگر تست کرده و بهینه کنیم.

بخش بعدی به عنوان Demographics ویژگیهای جمعیت­شناختی بازدیدکنندگان را نمایش می دهد؛ مواردی از قبیل سن و جنسیت که اطلاعات آن به طور نسبی در مورد کل بازدیدکنندگان سایت قابل استناد می باشد.

با کلیک روی گزینه Age و یا Gender می توان اطلاعات دقیق تری از هر کدام به دست آورد. مثلاً چند درصد بازدیدکننده مرد و چند درصد بازدیدکننده زن داریم و هر جنسیت، چه رفتاری روی سایت ما انجام می دهند.

البته این درصدها نسبتی بوده و روی تعدادی مشخصی از بازدیدکنندگان سایت شما محاسبه می شود اما همین نسبت کاملاً قابل استناد می باشد.

در بخش Interest می توانید علایق مخاطبان سایت خود را مشاهده نمایید. مثلاً اگر شما سایت مجله خبری دارید با مشاهده این بخش می توانید بفهمید که کاربران شما بیش از هر چیز به چه موضوعاتی علاقه داشته و آن دسته از مطالب را بیشتر در سایت خود منتشر کنید.

بخش بعدی، Geo نام دارد. این بخش، اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان را از نظر شهر/کشور و زبان به شما ارائه می دهد.

آموزش گوگل وبمستر - آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

بد نیست بدانید که اطلاعات مربوط به جنسیت، سن، علاقه مندی و به طور کلی ویژگی های شخصیتی بازدیدکنندگان از روی اطلاعات پروفایل آنها در جی میل و یا شبکه های اجتماعی جمع آوری می شود.

 

بخش Behavior هم اطلاعات دقیق تری از رفتار بازدیدکنندگان سایت شما ارائه می دهد. به عنوان مثال، بازدیدکنندگانی که برای اولین بار به سایت شما مراجعه می کنند چه رفتار و عکس العملی نشان می دهند. این اطلاعات را می توان با بازدیدکنندگانی که برای بار چندم به سایت شما مراجعه می کنند مقایسه کنید.

یکی از کاربردهای این بخش این است که می توان فهمید فردی که برای چندمین بار وارد سایت شما می شود و با سایت و ماهیت آن آشنایی دارد اعمال مورد نظر شما را نظیر خرید یا عضویت در خبرنامه را انجام می دهد یا خیر. بدین ترتیب می توان تاثیر هدفگیری مجدد کاربران را برای جلب اعتماد آنها سنجید.

آموزش گوگل وبمستر - آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

بخش Technology اطلاعات دقیق و کاملی در مورد سیستم عامل بازدیدکنندگان، مرورگرهای استفاده شده توسط آنها و شبکه اینترنت آنها( ایرانسل، مخابرات و …) در اختیار شما قرار می دهد که بخشی از آن را به طور خلاصه در داشبورد مشاهده کردید.

بخش Mobile  اطلاعات مربوط به کمیت و کیفیت بازدیدکنندگان سایت شما بر اساس دستگاه(موبایل،رایانه و تبلت) ارائه می دهد. همچنین می توان نوع دستگاه آنها را از نظر مارک شناسایی کرد.

آموزش گوگل وبمستر - آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

مثلاً می توان متوجه شد که چند درصد کاربران از آیفون و چند درصد از گلکسی استفاده می کنند. همچنین می توان برای مقایسه اطلاعات این دو برند در کنار هم، تیک مجاور نام آن دو را کلیک کرده و سپس گزینه Por Rows در بالای جدول را فشار می دهیم.

آموزش گوگل وبمستر - آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

بخش جذاب User Flow نقشه راه و مسیر حرکت کاربران در سایت شما را نمایش می دهد. می توانید از باکس سبز رنگ گوشه بالایی سم چپ نوع بازدیدکنندگان را انتخاب نمایید. سپس با کلیک روی جریان خروجی، مسیر حرکتی آنها را از ابتدای ورود به سایت تا انتها مشاهده نمایید.(در تصویر زیر، پارامتر ورودی کشور انتخاب شده است تا مسیر حرکت بازدیدکنندگانی که از کشورهای مختلف وارد سایت می شوند مشخص گردد. امکان انتخاب هر پارامتر دیگری به جای کشور وجود دارد).

آموزش گوگل وبمستر - آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

مثلاً می توان با اطلاعات این بخش متوجه شد ۲۸۲ نفر از ۳۰۴ بازدیدکنندگان از کشور ایران بوده که ۱۴۵ نفر آنها وارد صفحه ای با آدرس “راه_اندازی….اینترنتی” شده، ۷۳ نفر به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و بقیه از سایر صفحات بازدید می کنند.

این ۱۴۵ نفر، ۳۰۹ سشن ایجاد کرده اند که ۲۱۳ سشن در صفحه مربوطه دچار Drops-offs یا ریزش شده است( صفحه را ترک کرده و مسیر حرکت را ادامه ندادند.

در ادامه می توان فهمید که بازدیدکنندگان باقی مانده به عنوان صفحه دوم، کدام صفحات را انتخاب کرده و هر صفحه چند درصد Drops-offs دارد.

از کاربردهای مهم این بخش می توان به این اشاره کرد که مسیر حرکت کاربران را برای یک صفحه مشخص(مثلاً صفحه عضویت در سایت) را شناسایی کرده و تلاش کنیم تا مسیر دسترسی کاربران به صفحه هدف را آسانتر و کوتاهتر کنیم. همچنین می توان فهمید کدام صفحه سایت ریزیش یا دراپز-آف بیشتری داشته و سعی کنیم دلایل این امر را شناسایی کرده و آنها را برطرف نماییم.

مشاهده همهافزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید

درباره گرشا چه می گویند؟

از نقاط قوت این دوره مثالهای ایرانی و نام آشنایی بود که دور و برمون زیاد میبینیم. همچنین نپرداختن به مباحث تئوری کلیشه ای باعث جذاب تر شدن دروس شده.

پویان.خ

دانشجوی دوره جامع دیجیتال مارکتینگ

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}