جلسه ۳-فصل ۷:روابط عمومی برای استارتاپها

ماهیت، ضرورت و چگونگی استفاده از روابط عمومی برای استارتاپها در این جلسه بررسی شده است.
جلسه 3-فصل 7:روابط عمومی برای استارتاپهاReviewed by احسان خواجوی on Nov 9Rating:

روابط عمومی برای استارتاپها

 1. اهمیت روابط عمومی

بسیاری از استارتاپها سعی می‌کنند روابط عمومی را در مراحل بعدی فعالیتهای خود قرار دهند و به نوعی اهمیت روابط عمومی را نادیده می‌گیرند. اما باید به یاد داشت که برای شناساندن نام تجاری، محصولات، خدمات و حتی معرفی اعضای تیم استارتاپ به مشتریان، همکاران و سرمایه‌گذاران بالقوه، روابط عمومی اهمیت و تاثیر زیادی خواهد داشت.

روابط عمومی به معنی ساختن تصویر از نام تجاری شرکت، ایجاد تبلیغات خوب و برقراری روابط هماهنگ با مصرف‌کنندگان، مشتریان، رسانه‌ها، سهامداران و سرمایه‌گذاران بوده که می تواند منجر به افزایش فروش، ایجاد سود، جذب سرمایه‌گذاران و همینطور ایجاد اعتبار برای استارتاپ شما شود.

امروزه در رسانه‌های آنلاین خصوصاً شبکه های اجتماعی، بازخورد مشتریان مانند موجی بین افراد حرکت کرده و در صورت منفی بودن حتی ممکن است منجر به شکست استارتاپ شود. یکی از راهکارهای استراتژیک برای گسترش پایگاه مشتریان، جلب نظر مثبت نسبت به محصول، نام تجاری و خدمات شما در رسانه‌های آنلاین  می باشد.

زمانی که محصولات و خدمات استارتاپ شما مشکل خاصی را به مخاطبان خود متذکر می شود استفاده از روابط عمومی روش مفیدی برای آن است که اطلاعات مثبتی از راه حل پیشنهادی شما برای آن مشکل در اختیار آنها قرار گیرد. لذا توسعه روابط با خبرنگاران، بلاگرها، مشتریان و سرمایه‌گذاران بخشی از روابط عمومی استارتاپ شما خواهد بود.

با روابط عمومی، می توان با خواسته‌ها و نیازهای بازار هماهنگی بیشتری پیدا کرد، استراتژی‌های بازاریابی بهتری طراحی نمود و عملکرد خود را ارتقا داد. این کار پایگاه مشتریان استارتاپها را گسترش داده و رشد به همراه می آورد. زمانی که شما روابط عمومی را تعطیل کرده اید سایر استارتاپها در حال جلب مشتریان و گسترش دسترسی به محصولاتشان در سطح کشور هستند.

 

 1. مزایای روابط عمومی

نگاه صفر و یک به روابط عمومی توسط استارتاپهای نوپا رایج است. آنها می پندارند که روابط عمومی راه نجاتی برای جذب مشتری بوده و یا کاری کم اهمیت و فرعی می باشد. اگر هدف گذاری درستی برای این موضوع در نظر گرفته شود مزایای زیر از فعالیتهای روابط عمومی برای استارتاپ به دست خواهد آمد:

 

 • جذب مشتری

جذب مشتری مهم ترین عامل گرایش استارتاپهای نوپا به روابط عمومی می باشد. برخی استارتاپها، با روابط عمومی به دنبال آن هستند که نامشان در تمام رسانه های مطرح پخش شود اما قطعاً این تمام ماجرا نیست. دیگر با انتشار یک خبر جذاب از استارتاپ در رسانه ها نمی توان انتظار موفقیت داشت. بسیاری از رسانه ها روزانه دهها و شاید بیشتر از صد مطلب منتشر کنند که قطعاً خبر شما در بین آنها گم خواهد شد.

اگر هدف از روابط عمومی جذب مشتری است باید خود را برای راهی طولانی آماده کنید. یک برنامه استراتژیک توسط کمپین های متمرکز و متعدد در طول سال تهیه کنید. حتما فراتر از رسانه های مطرح و شناخته شده را هم نگاه کرده و به سایر سایتها و رسانه ها و حتی رویدادهای آنلاین و آفلاین نیز توجه داشته باشید.

 

 • جذب سرمایه

جذب سرمایه با نمایش کارتان به دیگران ممکن می شود. بدست آوردن نظرات و پیشنهادات مثبت در رسانه ها می تواند به بهبود مطلب و داستان کسب و کار شما کمک کند. پوشش خبری مثبت شاید به تنهایی نتواند سودآور باشد اما نشانه خوبی است. اگر در حال توسعه و جذب سرمایه هستید، روی نشریاتی برجسته تر و سرمایه گذاری هایی که بیشتر خوانده و بازدید می شوند تمرکز نمایید.آمار و اخباری را ارائه دهید که برای سرمایه گذارها جذابتر بوده و به آن توجه می کنند.

همچنین در ابتدای آغاز به کار کسب و کار خود لازم است از تمام فرصت‌ها برای برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران خارج از سیستم استفاده کنید تا در مراحل بعدی رشد استارتاپ خود بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. زیرا ممکن است در مراحل بعدی بخواهید محصول یا برنامه‌ی جدیدی را تولید کنید بنابراین نیاز به سرمایه‌گذاری خواهید داشت تا در عملی کردن ایده‌های‌تان به شما کمک کند. اگر با افراد مختلفی در ارتباط نباشید ممکن است در نیمه راه دچار شکست شوید.

 

 • استخدام و نگهداری

پوشش رسانه ای جدید موجب افزایش عملکرد پرسنل فعلی استارتاپ و نیز تمایل متخصصین برای حضور در استارتاپ خواهد شد. بدین ترتیب می توان با روابط عمومی، منابع انسانی خود را تقویت نمود.

 

 • مقبولیت سایت

بخش “در رسانه ها” در بسیاری از سایتها به چشم می خورد. حضور برند در رسانه های مطرح و شناخته شده سبب رسمیت خدمات، محصولات و اعتبار سایت می شود. شاید در نگاه اول دانستن اینکه یک استارتاپ در سرویس گوگل نیوز، سایت خبرآنلاین، نشریه دنیای اقتصاد و … معرفی شده است اهمیت خاصی برای مخاطب نداشته باشد اما همین آگاهی سبب از بین بردن نگرانی های احتمالی در اعتماد کردن به استارتاپ برای استفاده از محصول/سرویس آنها خواهد شد.

 

 1. باید و نبایدهای روابط عمومی

روابط عمومی بخش مهمی از هر استارتاپی است که باید به شکل درستی انجام گیرد و به درستی هدف‌گذاری شود. اما بسیاری از تازه‌کارها در ابتدای استارتاپ خود دچار اشتباهات فاحشی در این زمینه می‌شوند که در ادامه مهم ترین آنها را بررسی می کنیم.

 • عدم زمان‌بندی دقیق اهداف

هر کسب و کاری در ابتدای کار خود باید زمانبندی دستیابی به اهداف خود را مشخص نموده تا مسئول روابط عمومی کارهای خود را بر اساس همین زمان‌بندی اجرا نماید. به منظور موفقیت در کسب و کار خود لازم است این زمان‌ها را کمی بیشتر از حد معمول در نظر گرفته(حالت بدبینانه) تا آسیبی به برنامه‌ و روند کلی استارتاپ  وارد نشود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که مخاطبان شما همواره به این نکته توجه دارند که آیا به عنوان یک کسب و کار قادر به دستیابی به اهداف خود و تحقق وعده‌های خود هستید یا خیر. بنابراین یک مسئول روابط عمومی موفق باید اطلاعات صحیحی را در اختیار مخاطبان برند قرار دهد.

از طرفی نیز ممکن است پیش‌بینی شما درست از آب در نیاید و یا برنامه‌های شما به تاخیر بیفتند که در این صورت مخاطبان ممکن است اعتماد خود را نسبت به برند شما از دست بدهند. در مجموع باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای از سیستم استارتاپی خود داشته باشید.

 

 • دور شدن از اهداف اصلی

تعیین اهداف و تصمیم‌گیری، مهمترین بخش هر کسب و کار است. این نکته را همواره به یاد داشته باشید که این امکان وجود دارد که به عنوان مدیر یک استارتاپ یا مسئول روابط عمومی طی رویدادها و یا مصاحبه‌های خود و یا حین پر کردن پرسشنامه‌های جدید با ایده‌های جدیدی رو به رو شوید و تصمیم بگیرید تیم فنی خود را تغییر دهید. اما همواره به این نکته توجه کنید که این ایده‌های جدید نباید شما را از اهداف اصلی‌تان دور کند؛ بنابراین تا جای ممکن احتمال شکست استارتاپ خود را با عدم انحراف از مسیر خود کاهش دهید.

 

 • عدم ارزیابی کامل ایده قبل از پیاده سازی آن

به عنوان بنیانگذار یک استارتاپ قبل از پیاده‌سازی استارتاپ خود لازم است آن را به طور کامل ارزیابی کرده و چشم‌انداز صحیحی از محصول خود داشته باشید. باید مطمئن شوید که استارتاپ شما در نوع خود منحصر به فرد است. سپس از مسئول روابط عمومی بخواهید تا در پوشش خبری آن به شما کمک کند.

 

 • استفاده از عبارات اغراق‌آمیز

به عنوان یک مسئول روابط عمومی موفق سعی کنید هنگام تهیه‌ی اطلاعیه‌ های مطبوعاتی از عنوان‌های اغراق‌آمیز استفاده نکنید و محتوای خود را به‌گونه‌ای تهیه کنید که به صورت صریح و واقع بینانه اهداف شما را تحت پوشش قرار دهد. استفاده از عنوان‌ها و صفتهای اغراق‌آمیز در مورد استارتاپ خود باعث کاهش اعتبار محتوا شده و اهداف برند شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 • دسترس ناپذیری

در سال اول راه‌اندازی استارتاپ خود سعی کنید همواره در دسترس باشید و در جمع‌های مختلفی که سرمایه‌گذاران و مخاطبان در آن حضور دارند حاضر شوید. با این کار می‌توانید از فرصت‌هایی که با حضور در این رویدادهای آفلاین در اختیار شما قرار می‌گیرند نهایت استفاده را بکنید.رویدادهایی نظیر همفکر، استارتاپ ویکندها، همکوک و … را از دست ندهید.

 

 • چشم‌پوشی از انجام کارهای ساده

اگر در ابتدای کار هستید نیازی به پیچیده کردن موضوع نیست و به راحتی می‌توانید کار خود را به سادگی و با معرفی محصولات خود آغاز کنید. به عنوان یک مسئول روابط عمومی موفق به منظور جلب اعتماد بیشتر مشتریان کافی است محصولات خود را کاملاً صادقانه با فرمت ساده‌ای در شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید و به مرور در بازار نفوذ کنید.

 

 • حل مشکلاتی که وجود ندارند

سعی کنید اهداف کوتاه مدت و مشخصی برای خود تعیین کنید و با یک پیش‌بینی و برآورد صحیح، به حل مشکلات و مسائل مربوط بپردازید. برنامه خود را به طور دقیق پیش ببرید اما نیازی نیست راه ‌حلی برای مشکلاتی که وجود ندارند پیدا کنید. سعی کنید انرژی خود را بیشتر بر روی رشد و توسعه برند مصرف کنید تا بتوانید در استارتاپ خود موفقیت بیشتری به دست آورید.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

من هميشه گفتم احسان خواجوي يكي از بهترين کارشناسان دیجیتال مارکتینگ هست و در كنار هر مجموعه ای که حضور داشته باشه بي شك بهترين کسب و کار اینترنتی خواهد شد.در این دوره شرکت نکردم اما یقین دارم کیفیت آموزشها چیزی فراتر از سایر آموزشهای دیجیتال مارکتینگه.

رضا محمدزاده

رضا محمدزاده

موسس آی تی سلام، منتور استارتاپ ویکند، کارگردان و مجری برنامه سیمرغ

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}