جلسه ۴-فصل ۶-بخش اول:محتوای درخواستی مردم در شبکه های اجتماعی

مباحث جذاب این جلسه مربوط به محتواهای مورد علاقه مردم در شبکه های اجتماعی می باشد که با ذکر مثال برای هر محتوا، توضیح داده شده است.
جلسه 4-فصل 6-بخش اول:محتوای درخواستی مردم در شبکه های اجتماعیReviewed by احسان خواجوی on Nov 9Rating:

محتوای درخواستی مردم در شبکه های اجتماعی

پیش از آنکه این مبحث را آغاز کنم باید تاکید زیادی داشته باشم بر اینکه عناوینی نظیر این سرفصل، کاملاً نسبی بوده و نمی توان ادعا کرد که هیچ گزینه ای خارج از این لیست وجود ندارد. همواره حالتی کلی برای تعیین گزینه های هر عنوان وجود دارد که چارجوب کلی را شکل می دهد. لذا آنچه که در ادامه بیان می شود براساس مطالعات بین المللی و تحقیقات و تجربه در زمینه شبکه های اجتماعی در ایران می باشد.

به این فکر کنید که تا به حال شده در کانال تلگرامی عضو باشید که هر روز، چندین تبلیغ از سایر کانالها منتشر می کند که عمدتاً تبلیغاتی زرد و ناخوشایند هستند؟ به این فکر کرده اید که چرا آن کانال را ترک نمی کنید؟!

شما تبلیغات ناخوشایند آن کانال را تحمل می کنید چون می دانید غالب اوغات، محتواهای جذابی در کانال منتشر می شود. این جذابیت به حدیست که سبب حفظ شما در کانال خواهد شد.

پس این سوال پیش می آید که محتوای جذاب چیست که گاهاً می تواند عامل انگیزشی برای دنبال کردن مطالب یک حساب در شبکه های اجتماعی باشد؟

موضوعاتی که در این لیست معرفی می شود در تخقیقاتی بین المللی بوده و برای مردم همه کشورها از جمله ایران صادق است. اما قطعاً بومی سازی این ایده ها و تهیه آنها متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم کشور عامل مهم و کلیدی در اثربخشی آنها می باشد.

 

-محتوای روز

زمانیکه در یک مسابقه ورزشی، تیم محبوبمان برنده می شود یا به طور کلی اتفاق خوب یا بدی در جامعه رخ می دهد موج خبری گسترده ای در این موضوع در شبکه های اجتماعی ایجاد. به عنوان مثال، جایزه بهترین بازیگر مرد برای شهاب حسینی، درگذشت کیارستمی، کسب مدال طلا توسط کشتی گیران در المپیک و مواردی از این دست، موج های خبری بودند که در تمام رسانه های فارسی و شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده پیدا کرد.

این سوژه ها که در شبکه های اجتماعی با هشتگهای مشخصی منتشر شده و اصطلاحاً trend می شوند محتوایی هستند که خودآگاه و ناخودآگاه در زمان رخداد آن، انتظار داریم در شبکه های اجتماعی مشاهده کرده و از اخبار آن مطلع شویم.

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-زندگی در لحظه

معمولاً محتواهایی که به زندگی کردن در لحظه و کوتاهی عمر اشاره می کند توسط همه انسانها مورد پذیرش و توجه قرار می گیرد. چنین محتواهایی کمک می کند تا بتوان فارغ از خاطرات گذشته و رویای آینده، در لحظه فکر و زندگی کنیم. همه ما به خوبی می‌دانیم که زندگی در لحظه اکنون و تجربه عمیق لحظات کوتاه زندگی، یک مهارت ارزشمند است که گاهی به تلنگری نیاز داریم که شجاعت این تجربه را پیدا کنیم:

بر خیز و مخور غم جهان گذران ———- بنشین و دمی به شادمانی گذران

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-امکان تحقق رویاها

کتابهای مثبت اندیشی و موفقیت جز پرفروش ترین کتاب ها در تمام دنیا می باشد. در فضای وب نیز، سایتها و مشاوران آنلاین زیادی در این زمینه فعالیت داشته و مثبت اندیشی را ترویج می دهند. دلیل این تعدد، عطش عمومی در ایران-مشابه تمام کشورها- برای باور و شنیدن اینکه “ما می توانیم به زیباترین رویاهای خود دست پیدا کنیم” می باشد.

شاید بدانیم این محتواها صرفاً حرف های کلیشه ای بوده اما به دلیل علاقه ای که به رویای خود داریم همواره به این دست محتواها جذب شده و از آن لذت می بریم. شاید دلیل آن را بتوان در تلاش اندک خود در متقاعد شدن برای امکان تحقق رویاهایمان در آینده دانست.

حتی ممکن است احساس کنیم که خودمان را فریب می دهیم اما زمانی که از طرف شخص دیگری به ما گفته شود که می توانیم به رویاهای خود دست پیدا کنیم آرامش خاطر و انگیزه بیشتری برای تلاش به دست خواهیم آورد.

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

-باور به ماوراء

باور داشتن به چیزهای بزرگتر و ارزشمندتر از ما برای بسیاری از مردم، نه تنها جذاب بوده بلکه مانند تکیه گاه و عامل انگیزه بخش نیز خواهد بود. این ماوراء، خدا، دین، موجودات بیگانه، جهانهای موازی، ابَر انسانها، آرمانهای والای انسانی و هر چیزی که به زندگی انسانها را بهتر کند می تواند باشد.

این چیزها سبب زندگی بهتر، کره زمینی سالم تر، صلح و عدالت، از بین بردن بدی ها و تمام نتایجست که برای امنیت و آرامش، ناممکن ها ممکن می باشد.

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-محتوای یادآورنده

روزمرگی سبب می شود تا چیزهای مهمی را در زندگی خود فراموش کنیم که برایمان بااهمیت هستند؛ نکات مهمی که جز لاینفک زندگی بوده و می تواند یک مهربانی، فداکاری، توجه به قشر ضعیف، خانواده، تفکیک زباله، توجه به حیوانات و مواردی از دست باشد که در ظاهر نکاتی کوچک بوده و به سرعت فراموش می شوند اما یادآوری آنها برای خودمان و دیگران لذت بخش است.

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

 

-محتوای خنده دار

قطعاً محتوای خنده دار تنها نوع محتواییست که برای تمامی مخاطبان جذاب می باشد! مطالبی که ما را بخنداند و یا لبخندی بر لبان ما بیاورد نیاز طبیعی انسان را به شاد بودن تامین می کند. این نوع محتوا به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می کند اما چالش اصلی در این است که بین محتوای خنده دار، هویت برند و اهداف تجاری خود بتوانیم هماهنگی و تعادل ایجاد نماییم.

بهترین مثال محتوای طنز برای اهداف تجاری، کلیپ “وقتی من و تو رو HD نمی بینید…” می باشد!

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-محتوای شگفت آور

محتواهای شگفت آور را می توان در موضوعات حقایق عجیب، ترسناک و خیره کننده تعریف کرد. این نوع محتواها حس هیجان افراد را هدف قرار داده و فرد را به واکنش های روانی وا می دارد. در اینستاگرام، صفحات متعددی در زمینه حقایق عجیب فعالیت می کنند که من هم یکی از طرفداران آنها هستم!

تصویر زیر، نمونه یکی از این نوع محتواهای شگفت آور می باشد.

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-محتوای نوستالژیک

خاطرات، از عزیزترین دارایی های شخصی هر فرد می باشد؛ تصاویر کودکی، اسباب بازیها، بازیهای کودکی، خانه قدیمی و هر چیزی که ما را به سالهای دور و خوب گذشته ببرد برای ما جذاب و خواستنی می باشد.

محتوای نوستالژیک، با توجه به مخاطب آن محتوا تعریف می شود. به عنوان مثال، تصویر زیر برای دهه شصتی ها نوستالژیک است اما برای دهه هفتاد و هشتاد کارتونی ناشناخته اما بی کیفیت نسبت به انیمیشنهای امروزی و برای دهه پنجاه، تصویری آشنا می باشد. این کارتون برای کسانی نوستالژیک است که در دوران کودکی آن را مشاهده کرده و خاطرات زیادی که به احساس انها آمیخته شده از آن دارند که در بخش نظرات می توانید نمونه های آن را مشاهده کنید(نکته در این است که محتوای نوستالژیک بر حسب مخاطب شما تعریف می شود و باید بتواند مخاطب را به واکنش احساسی وا دارد).

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-محتوای داستانی

از همان کودکی به داستانها علاقه مند بودیم و همچنان نیز هستیم! امروزه، آموزش به شیوه داستان و حتی بازاریابی با دستان سرایی نیز مرسوم شده است. با توجه به ادبیات غنی ایران در این زمینه و فرهنگ و تمایل عمومی به داستان، می توان از نوع محتوا برای مقاصد تجاری و برندینگ استفاده بهینه ای داشت.

تصویر زیر، نمونه ای از انتقال مفاهیم کسب و کار با هدف آموزش و با استفاده از روایت داستانی می باشد که با روایتی داستانی آغاز شده و سپس در ادامه و انتهای مقاله، نتیجه گیری آن به عنوان مثالی برای چالشهای کسب و کار مطرح می شود.

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

 

-محتوای تاییدی

تقریباً تمامی انسانها ترجیح می دهند ادعاها و باورهایشان تایید شده و از این بابت احساس امنیت کنند. اگر دقت کنید شبکه های اجتماعی مملو از مطالبی پیرامون عظمت ایران در قرون گذشته می باشد.گاهاً این نوع تایید، از محتواهایی که مشکلات تاریخی ایران را بیان می کنند نیز بیشتر می باشد.

در تعبیری دیگر از این نوع محتوا می توان گفت که انسانها دوست دارند محتوایی را ببیند که به آنها نشان دهد که سهم کمی در مشکلات امروز خود دارند. این نوع محتوا بسیار متنوع بوده و بر حسب نوع نیاز و نگاه مخاطب و موضوع مربوطه متغیر است.

تصویر زیر، یک نمونه از محتوای تاییدی می باشد. همه در فضای مجازی زیر پست های #آشغال_نریزیم لایک و کامنت گذاشته و شدیداً نشان می دهیم که این کار بسیار ناپسند است اما واقعاً به رعایت آن پایبند هستیم؟

آموزش بازاریابی محتوایی - آکادمی گرشا

مشاهده همهافزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

خیلی دوست داشتم توی اینترنت پیشرفت داشته باشم و طبق حرف یکی از بزرگای اینترنت،بزرگترین سلاح هر مجموعه ای که میخواد توی اینترنت موفق بشهفقط و فقط دانشه.وقتی گفتم از کجا باید شروع کنم گفت اینترنت و مباحث مربوط به اون طبقه بندی خاصی ندارن و باید بگردی تابه موضوعات هدفت برسی ولی زمانیکه با این دوره آشنا...بیشتر بخوانید

مهدی ملک پور

دانشجوی دوره جامع دیجیتال مارکتینگ

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}