جلسه ۶ – فصل ۳: تهیه محتوای بهینه

در این جلسه به طور خلاصه روش تهیه محتوای سئو شده را فرا می گیرید.
جلسه 6 - فصل 3: تهیه محتوای بهینهReviewed by احسان خواجوی on Nov 8Rating:

تهیه محتوای بهینه

حال که کلمات کلیدی خود را شناسایی کردیم باید بتوانیم محتوای خود را براساس آنها سئو کنیم. اگر از سایتهای وردپرسی استفاده می کنید باید افزونه Yoast seo را نصب کرده و مطابق راهنمای ساده آن، مطالب خود را سئو کنید ( پس دیگر به آموزشهای این قسمت نیازی نخواهید داشت!) اما اگر سایت شما با وردپرس نیست مطابق نکات زیر عمل کنید:

 1. حجم مطلب: مقالات شما نباید از ۳۰۰ کلمه کمتر باشند؛ توصیه می شود حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ کلمه باشد تا تاثیر بهتری برای گوگل داشته باشد. برای این منظور، مقاله خود را در Word نوشته و تعداد کلمات را از نوار آبی رنگ پایینی مشاهده نمایید.
 2. چگالی کلمه کلیدی: این معیار برای بهینه سازی موتورهای جست و جو بسیار مهم است.چگالی کلمه کلیدی به موتورهای جست و جو بیان می کند که محتوای شما راجع به چه موضوعی بوده و باید به دنبال چه کلمه ای باشد. چگالی کلمه کلیدی ، نسبت به کلمه یا عبارت کلیدی شما به باقی کلمات محتوا تعریف می شود.

نکته مهم در این قسمت این است که استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در متن و چگالی خیلی بالا، تاثیر منفی در سئو داشته و جریمه های گوگل را به همراه خواهد داشت. لذا باید طبق راهنمای زیر، مقدار چگالی را در محدوده مشخصی حفظ کرد.

برای حالتی که کلمه کلیدی شما به صورت تک کلمه (مثلاً استارتاپ) می باشد از فرمول زیر برای محاسبه چگالی استفاده نمایید:

Nkr/Tkn)x100)

Nkr: تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی در متن

Tkn: تعداد کل کلمات متن

مثلاً اگر کلمه کلیدی شما ۷ بار تکرار شده باشد و تعداد کل کلمات متن شما ۲۱۰ عدد باشد چگالی این کلمه در متن، ۳٫۳ درصد خواهد بود. اگر چگالی خیلی پایین باشد موتورهای جست و جو به آن اهمیت زیادی نمی دهند و اگر خیلی بالا باشد ممکن است سایت شما توسط این موتورها به عنوان اسپم شناسایی شود.

حال اگر کلمه کلیدی شما به صورت ترکیب و عبارت چند کلمه ای باشد (مانند استارتاپهای ایرانی)، باید از فرمول زیر استفاده نمایید:

Nkr x Nwp/Tkn)x100)

Nkr: تعداد دفعات تکراری کلمه کلیدی در متن

Nwp: تعداد کلمات در عبارت

Tkn: تعداد کل کلمات متن

مثلاً اگر کلمه کلیدی شما “استارتاپهای ایرانی” بوده پس تعداد کلمات این عبارت ۲ عدد خواهد بود(Nwp) و این عبارت، ۵ بار در متن استفاده شدند(Nkr) و متن شما نیز ۴۴۵ کلمه دارد(Tkn) چگالی این عبارت، حدود ۲٫۲۵ درصد خواهد شد.

حال سوال اینجاست که بهترین چگالی کلمات کلیدی باید چه مقدار باشد. پاسخ، چگالی بین ۱ تا ۳ درصد می باشد.(در مثال اول، چگالی بیش از ۳ درصد بوده و باید تکرار کلمه کلیدی در متن کاهش یابد و در مثال دوم، چگالی در حد استاندارد می باشد). البته به زعم برخی کارشناسان، این مقدار برای کلمات فارسی بین ۲٫۷ تا ۴٫۶ می باشد.

انتخاب عدد چگالی نیز به شاخص رقابت بستگی دارد؛ هرچه رقابت در آن کلمه بیشتر باشد باید چگالی شما به ۲٫۷ نزدیکتر بوده و هرچه رقابت آسانتر باشد این عدد باید به ۴٫۶ نزدیکتر باشد.

 

 1. محل قرارگیری کلمات کلیدی: چگالی، تنها یکی از فاکتورهای سئو بوده و بهینه کردن یک محتوا به محل قرارگیری کلمه کلیدی نیز بستگی دارد. در زیر، به طور تیتروار وجهت یادآوری، به این محل ها اشاره می کنم:
  • استفاده از کلمه کلیدی در لینک محتوا
  • استفاده از کلمه کلیدی در تیتر مطلب ( و درج آن در ابتدای تیتر)
  • حداقل یک و حداکثر دو بار استفاده از کلمه کلیدی در متای توضیحات صفحه
  • یک بار استفاده از کلمه کلیدی در تیتر صفحه (تگ H1)
  • یک بار استفاده از کلمه کلیدی در تیتر دوم (تگ H2)(بهتر است در ابتدای سرتیتر استفاده شود)
  • استفاده از کلمات کلیدی در متن
  • استفاده در متن جایگزین (تگ Alt ) تصاویر
مشاهده همهافزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

خیلی دوست داشتم توی اینترنت پیشرفت داشته باشم و طبق حرف یکی از بزرگای اینترنت،بزرگترین سلاح هر مجموعه ای که میخواد توی اینترنت موفق بشهفقط و فقط دانشه.وقتی گفتم از کجا باید شروع کنم گفت اینترنت و مباحث مربوط به اون طبقه بندی خاصی ندارن و باید بگردی تابه موضوعات هدفت برسی ولی زمانیکه با این دوره آشنا...بیشتر بخوانید

مهدی ملک پور

دانشجوی دوره جامع دیجیتال مارکتینگ

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}