جلسه ۷-فصل ۹-بخش دوم: انتخاب کانال نمایش بنر

در این جلسه به مبحث مهم چگونگی انتخاب کانال نمایش تبلیغات بنری و کلیه مباحث مربوط به این امر می پردازد.
جلسه 7-فصل 9-بخش دوم: انتخاب کانال نمایش بنرReviewed by احسان خواجوی on Nov 10Rating:

انتخاب کانال نمایش بنر

در این بخش می خواهم نکاتی مهم در انتخاب بستر نمایش یا انتشار تبلیغات بنری را آموزش دهم. در این بخش، کلیه نکات مربوط به تبلیغات کلیکی در سرویس های مربوطه(کلیک یاب، ای نتورک و …) و تبلیغات ثابت بنری به طور مجزا مطرح شده است.

 

الف) تبلیغات کلیکی

آنچه در این مدل تبلیغات بنری حائز اهمیت است آن است که هدف خود را پیش از فعال کردن کمپین مشخص نماییم:

 • افزایش ترافیک: به علت آنکه به ازای هر کلیک واحد، پول پرداخت می کنیم روش مناسب و گاهاً مقرون به صرفه برای افزایش ترافیک و بهبود رتبه الکسا می باشد. اما اگر قرار است افزایش ترافیک، تنها هدف کمپین باشد توصیه می کنم از روشهای ارزان تر – مثل تبلیغات پاپ اپ- دیگر استفاده نمایید!
 • برندینگ: حضور گسترده در سراسر وب فارسی منجر به افزایش آگاهی از برند خواهد شد.
 • جمع آوری اطلاعات تحلیلی از رفتار کاربران: برای آنالیز رفتار کاربران با پرداکندگی آماری(سن، جنسیت،سطح تحصیلات،شهر و …) در وبسایت خود و تحلیل آن جهت به دست آوردن فاکتورهای بهینه سازی عملکرد سایت
 • شناسایی بهترین هدفمندی مخاطبان: با توجه به نمایش بنر برای مخاطبان مختلف از هر نوع قشر و سلیقه، امکان شناسایی بهترین مخاطبان و لیدها به کمک تبلیغات کلیکی وجود دارد.
 • شناسایی بهترین سایتهای نمایش دهنده: با توجه به آنکه تبلیغات شما در صدها سایت فارسی نمایش داده می شود به کمک تبلیغات کلیکی می توان سایتهایی را که بیشترین تعداد کلیک و یا باکیفیت ترین کلیکها را برای شما به ارمغان می آورد شناسایی کنید.
 • افزایش نرخ اقدام مورد نظر: با رعایت نکاتی نظیر هدف گیری مجدد و طراحی صفحه فرود بهینه، می توانید نرخ انجام عمل مورد نظر خود را (عضویت، دانلود، خرید و …) افزایش دهید.

 

در ادامه، سه نکته ای که در زیر بیان می شود از این حیث باید به آن توجه گردد که از پیش شرطهای موفقیت کمپین تبلیغات کلیکی شما خواهد بود:

 

 • سایز و نوع بنرها: توصیه می شود بنرهای خود را در تمام سایزهای متداول(در بخش بعدی، سایزها معرفی می شوند) طراحی کنید. البته طراحی بنرها در سایزهای بسیار بزرگ به نظر مناسب نیستند چرا که بزرگی بنر، کلیک خوری آن را افزایش می دهد و ممکن است به تبع آن، کیفیت و هدفمندی کلیک ها کاهش یابد. همچنین باید برای شناسایی بهترین حالت، از بنرهایی در فرمت مختلف مانند بنر متحرک گیف و سیستم بنرساز سایتهای تبلیغات کلیکی استفاده نمود(بنرهایی مشابه زیر):

آموزش تبلیغات اینترنتی - فصل 9 آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

 

 • هدفمندی موضوعی: حتماً سعی کنید هدفمندی بهینه و مطلوب کمپین خود را شناسایی و اجرا نمایید. ممکن است تصور اولیه این باشد که سایتهای خبری، کلیکهای بهتری به شما می دهد اما در عمل و به کمک این بخش، متوجه خواهید شد که سایتهای فناوری اطلاعات برای شما مطلوب تر می باشد.
 • رهگیری مستمر: کمپین تبلیغات کلیکی به نظارت روزانه و مستمر نیاز دارد. باید همواره تعداد کلیکهای هر بنر و بازدهی کمپین زیر نظر گرفته شود تا در صورت نامطلوب بودن آمار، کمپین را متوقف کرده، ایرادات را شناسایی و آنها را رفع نمایید. مثلاً توصیه می شود در ابتدا برای شناسایی حالتهای مطلوب کمپین خود، سقف مصرف بودجه روزانه را به گونه ای تعیین کنید که بودجه شما حداقل در یک هفته فعال باشد تا بهترین روز برای تبلیغات کلیکی خود را نیز شناسایی نمایید.

در تصویر زیر، نمونه آمارهای اولیه یک کمپین کلیکی در سایت کلیک یاب را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید ابتداکمپین با بودجه ای محدود فعال شده و سپس با شناسایی عوامل موثر در موفقیت کمپین و بهبود مستمر آنها، سقف بودجه روزانه افزایش پیدا کرده و در نهایت هم بودجه به پایان رسید.

در این کمپین که با هدف جمع آوری لید (ایمیل مخاطبان هدف) فعال شده بود هزینه به دست آوردن هر لید هدفمند، از حدود ۳۵۰۰ تومان برای هر ایمیل به ۱۲۰۰ تومان کاهش پیدا کرد.

آموزش تبلیغات اینترنتی - فصل 9 آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

 

ب) تبلیغات بنری ثابت

تبلیغات بنری ثابت شرایط خاص خود را دارد و نه به طور کامل آن را رد کرده و نه تایید می کنم. در واقع هدف این بخش این است که به شما اصول تبلیغات بنری را آموزش دهد تا اگر می خواهید از تبلیغات بنری ثابت استفاده کنید حالت بهینه این امر را انتخاب نمایید.

مثلاً سال گذشته زمانی که کارشناس دیجیتال مارکتینگ شیکسون بودم تصمیم گرفتم که تبلیغات بنری ثابت شیکسون را به جای سایتهای پربازدید و معروف، در سایتهای دانلود فیلم و موزیک نمایش دهم. به طور عجیبی این تصمیم درست از آب آمد و بازدهی فوق العاده ای به همراه داشت به طوریکه امروز دیجی کالا، مدیسه، تخفیفان و … هم از این روش استفاده کرده و حضور فعالی در سایتهای دانلود موزیک و فیلم دارند.

 

مشکلات تبلیغ بنری ثابت

 • محدودیت حضور: در تبلیغات کلیکی، شما با چند صد هزار تومان هم می توانید در صدها سایت فارسی از جمله سایتهایی که جایگاه بنرهای آن به قیمت میلیون اجاره داده می شود هم حضور داشته باشید اما تبلیغات بنری ثابت این چنین نیست و تنها در تعداد محدودی سایت حضور خواهید داشت.
 • عدم بازگشت وجه: ممکن است به هر دلیلی، سایت نمایش دهنده تبلیغ خود را اشتباه انتخاب نمایید یا پس از نمایش بنر متوجه شوید که تعداد کلیکها بسیار پایین بوده و هزینه هر کلیک بالاست. در اینصورت، امکان پس گرفتن بودجه و نمایش در سایت دیگر وجود ندارد و تنها می توانید با بنر را عوض کرده و یا طی مذاکراتی با مدیر سایت، جایگاه نمایش بنر خود را عوض کنید.
 • هزینه بالا: به طور کلی در تبلیغات کلیکی، به اندازه بودجه خود کلیک خواهید داشت که تعداد آن از قبل مشخص است اما در تبلیغات بنری ثابت، گاهاً هزینه بسیار بالایی را باید صرف کنید تا به تعداد کلیک قابل قبول برسید.
 • عدم گستردگی مخاطب: هر سایت، مخاطبان خاص خود را دارد و تبلیغ در آن سایت فقط می تواند به آن قشر مخاطب دسترسی داشت که ممکن است مخاطبان کم کیفیتی برای محصول شما باشند.
 • مدیریت چالشی تر: زمانیکه تبلیغ شما در چندین سایت نمایش داده می شود نظارت بر داده ها، رسیدگی به آنها و تعامل با مدیران سایتها برای رفع مشکلات به نسبت وقت گیرتر و چالشی تر خواهد شد.
 • دیده نشدن بنر: بسیاری از سایتهای پربازدید، چندین بنر تبلیغاتی در سایت خود نمایش می دهند(مثل ورزش سه، تابناک و …) و این امر سبب می شود بنر شما در بین آن همه تصاویر متحرک گم شده و دیده نشود. بدین ترتیب، زمان اجاره جایگاه را با دیده نشدن از دست خواهید داد.
 • لطمه به برند: حضور در سایتهای زرد، غیر معروف و یا کم بازدید ممکن است در نگاه مخاطب مناسب نباشه و ارزش برند شما زیر سوال برود.

 

اما با وجود تمام مشکلات ذکر شده در بالا، در صورت لحاظ کردن نکات زیر امکان موفقیت کمپین بیشتر خواهد شد:

 

 1. انتخاب رسانه: با توجه به آموزشهای بخشهای قبل نظیر مدل ۵M باید سایتهایی را که مخاطبان هدف شما در آن حضور بیشتری دارند شناسایی کنید. البته ماموریت و پیام تبلیغ شما، ممکن است نیاز به دیده شدن بیشتر باشد که در این صورت، سایتهای پربازدید گزینه مناسبی هستند(مانند عملکرد بامیلو در ابتدای امر که در تمام سایتهای پربازدید حضور داشت).

به عنوان مثال، عمده مخاطبان معرفی شده برای هر مدل سایتها فرض درستی به نظر می رسد:

– سایتهای خبری:سیاسیون، دانشجویان، فعالان اقتصادی، مدیران و کارمندان

– سایتهای فناوری اطلاعات: دانشجویان، وبمستران، متخصصین IT، کاربران عادی علاقه مند

– سایتهای کارآفرینی: وبمستران، استارتاپها، دانشجویان، علاقه مندان به کارآفرینی، کارجوها

 

 1. انتخاب سایت: طبق مرحله اول، نوع رسانه مشخص می شود(مثلاً سایتهای خبری) و در این مرحله، ابتدا لیست سایتهای خبری جمع آوری شده و سپس طبق نکات زیر، سایت یا سایتهای مورد نظر برای تبلیغ بنری خود را انتخاب می کنیم:

– اعتبار: سایت مورد نظر باید از نظر فنی، محتوایی و در نگاه کاربران معتبر و باکیفیت باشد.مثلاً اگر سایت خبری متعلق به یک جبهه یا تفکر سیاسی خاص باشد قطعاً توسط افراد تفکر مقابل خوانده نشده و هر محتوایی در آن برای آنها نامطلوب محسوب می شود.همچنین می توانید به نظرات کاربران در محتوای سایت نیز توجه نمایید.

– الکسا: بسیار مهم است که الکسای سایت را بررسی کنید، رتبه آن در ایران، میزان بونس ریت، میانگین زمان و مرور صفحات را بررسی کرده و درصد بازدیدکنندگان آن را چک کنید که با روشهای ناسالم(مثلاً پاپ اپ) بازدید جمع نمی کند. مثلاً سایتی که مرور صفحات آن ۲، بونس ریت ۷۰ درصد و متوسط زمان ۱:۳۰ ثانیه در آن سایت سپری می شود اصلاً مناسب نخواهد بود و درصدی از بازدیدهای آن پاپ اپ بوده یا محتوای آن بی کیفیت می باشد.

– جایگاهها: حتماً موقعیت جایگاه مد نظر خود را بررسی کنید که در معرض دید کاربران قرار گیرد، در بین سایر بنرها گم نشود و بازدیدکننده در سریعترین حالت، آن را مشاهده کند(مثلاً بنرهای هیدر و بالای صفحات یا درون متن مطالب به سرعت توجه مخاطب را جلب می کنند).

– محتوا: به محتوای سایت دقت کنید تا اگر مشکلی در آن وجود دارد که ممکن است به برند شما لطمه بزند شناسایی شود. یک مثال ساده این است که شاید سایت مورد نظر شما، به نوعی با رقیبتان همکار است و محتوایی جهت دارانه و در تبلیغ آن برند منتشر می کند.

– به روزرسانی: حتماً دقت کنید که سایت مرتباً به روزرسانی می شود. می توانید به آرشیو مطالب آن مراجعه کرده و از میزان و نحوه انتشار مطالب و به روزرسانی آن مطلع شوید.

– سایر بنرها: به بنرهای دیگری که در آن سایت وجود دارد دقت کنید. بنرهای دیگر باید سایت یا محصول معتبری را معرفی کند. نمایش بنر شما در کنار بنرهای “کرم حلزون” و “اخبار ۱۸+” برای استارتاپ شما اصلاً مناسب نیست.

– نداشتن تبلیغ پاپ اپ: برخی سایتها تبلیغات پاپ اپ نمایش می دهند که سبب می شود با کلیک کاربران در سایت، پاپ اپ ها باز شود. برخی هم دو یا سه پاپ اپ نمایش می دهند که در اینصورت، بازدیدکننده ای که روی بنر شما کلیک کند تا دو یا سه بار برای او پاپ اپ باز می شود و نهایتاً از کلیک روی بنر شما منصرف خواهد شد.

– تعرفه: تعرفه های سایت ورزش سه بسیار بالاست اما عمده سایتها برای برندینگ و نمایش گسترده نام خود به عموم مخاطبان در آن تبلیغ می کنند. شما باید سایتی را انتخاب کنید که تعرفه های آن در نهایت بازدهی مناسبی از نظر قیمت تمام شده هر کلیک یا هر عمل مورد نظر روی سایت شما داشته باشد.

 

پیشنهاد: در صورتی که به بازدهی بنر اطمینان ندارید برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه می توانید با مدیر سایت مذاکره کرده و به جای یک ماه، جایگاه بنر را برای یک یا دو هفته اجاره کرده تا در صورت بازدهی، جایگاه را تمدید نمایید.

مشاهده همهافزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

خیلی دوست داشتم توی اینترنت پیشرفت داشته باشم و طبق حرف یکی از بزرگای اینترنت،بزرگترین سلاح هر مجموعه ای که میخواد توی اینترنت موفق بشهفقط و فقط دانشه.وقتی گفتم از کجا باید شروع کنم گفت اینترنت و مباحث مربوط به اون طبقه بندی خاصی ندارن و باید بگردی تابه موضوعات هدفت برسی ولی زمانیکه با این دوره آشنا...بیشتر بخوانید

مهدی ملک پور

دانشجوی دوره جامع دیجیتال مارکتینگ

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}