جلسه۱-فصل ۱:پسوندهای رایج دامنه برای کسب و کارهای اینترنتی

در این جلسه ضمن آشنایی با پسوندهای رایج برای سایتها با ماهیت، کاربرد و چالشهای هر کدام نیز آشنا خواهید شد.
جلسه1-فصل 1:پسوندهای رایج دامنه برای کسب و کارهای اینترنتیReviewed by احسان خواجوی on Nov 8Rating:

پسوندهای رایج دامنه برای کسب و کارهای اینترنتی

امکان ثبت دامنه با پسوندهای متعددی مهیا می باشد؛ این پسوندها تعدادشان به چند ده مورد می رسد و این تعداد نیز در حال افزایش می باشد. البته امکان ثبت دامنه با پسوند دلخواه نیز توسط برخی شرکتها ارائه می گردد.

.

انواع دامنه ها

هر پسوند، کاربرد و معنی خاص خود را دارد و برای اهداف مشخصی استفاده می شوند. به طور کلی دامنه ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

۱- پسوندهای عمومی ( gTLDS ) که از سه حرف تشکیل شده اند و امکان ثبت توسط کلیه اشخاص وجود دارد. از معروف ترین آنها com – net – org و… می باشد.

.

۲-پسوندهای جدید عمومی ( new gTLDS ) همچون دسته اول توسط همه اشهاص قابل ثبت هستند و برای ایجاد حق انتخاب بیشتر کاربر و نیز رفع مشکل آزاد نبودن دامنه ها با پسوندهای رایج سه حرفی ایجاد شده اند. از جمله این پسوندها می توان به  pro – info – biz – museum – name و… اشاره کرد.

.

۳-پسوندهای خصوصی ( sTLDS) کاربردهای خاص دارند و توسط ارگانها و سازمانهای مشخص دولتی قابل استفاده می باشند. برای مثال gov – edu – int  و …

.

۴-پسوندهای محلی که عمدتاً از دو حرف تشکیل شده اند و مربوط به هر کشور می باشد. مانند پسوند ir برای ایران و پسوند af برای افغانستان.

.

تعرفه ثبت پسوندهای مختلف

تعرفه ثبت دامنه با هر پسوند، مبلغ مشخصی برای یک سال می باشد که تمدید آن نیز به صورت سالانه و با همان مبلغ می باشد. شرکتهای ثبت دامنه، امکان ثبت دامنه با پسوندهای مختلف را مهیا کرده اند و هر کدام تعرفه متفاوتی با دیگران دارند. به عنوان مثال، تعرفه ثبت دامنه در شرکت میهن وب هاست و آبتین وب در زیر ارائه شده است.

همانطور که مشاهده می کنید، تعرفه ثبت دامنه در آبتین وب کمتر بوده و تنوع پسوندهای قابل ثبت در این سایت بیشتر می باشد:

تعرفه ثبت دامنه میهن وب هاستتعرفه ثبت دامنه آبتین وب

.

در این بخش، قصد موردکاوی تمامی پسوندها را نداریم و فقط دو پسوندی را بررسی می کنیم که برای استارتاپها و کسب و کارهای اینترنتی بهترین گزینه می باشند. به دلیل رایج بودن این پسوندها، مخاطب عام به خوبی تفاوت آن دو را درک کرده و با آنها ارتباط برقرار می کند. اما همین دو پسوند چالشهایی نیز دارند که در ادامه به آن می پردازم:

.

پسوند بین المللی com

قیمت رزرو یکساله: ۳۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تومان

به دلیل آنکه سایتهای برتر دنیا از این پسوند استفاده می کنند (google.com,facebook.com,amazon.com,…) هر مخاطب ایرانی احساس بهتری به این دامنه ها خواهد داشت. در نگاه مخاطب عام، دامنه های دات کام، جهانی و معتبر بوده و آن سایت، برند بهتری در نظر گرفته می شود.

عمده مشاوران برندسازی و وب برندینگ نیز این پسوند را نسبت به سایر پسوندها برای برندینگ کسب و کارهای اینترنتی بهتر می دانند اما این بدان معنی نیست که اگر دامنه سایتی با سایر پسوندها ثبت شود برند نخواهد شد(در ادامه برای شما مثال خواهم زد).

نکته بعدی آنکه دات کام تنها بخش کوچکی از موفقیت دامنه شما خواهد بود؛ نقش اصلی در برندسازی سایت شما را نام دامنه ایفا می کند.

به نظر شما کدام یک از دامنه های زیر برای فروشگاه اینترنتی زیباتر و باصلابت تر می باشد:

www.hojre.com               www.eshopmarket.com

اسم “حجره” به دلیل ارتباط معنایی با فروش و فروشگاهها، سنتی و نوستالژیک بودن، خاص بودن بسیار زیباتر می باشد(همه می دانیم حجره چیست اما امروزه از این کلمه استفاده نمی شود لذا با شنیدن نام آن حس نوستالژیک پیدا می کنیم، مثل “واکمن” برای دهه شصتی ها که امروزه از آنها اثری نیست و از خاطرمان رفته اما با شنیدن نامش به یاد خاطرات گذشته، حس خوب و مثبتی پیدا می کنیم!)

اما در مقابل دامنه ایشاپ مارکت، با وجود اینکه هر دو بخش دامنه به معنی فروشگاه می باشد اما به علت کلیشه ای بودن، استفاده بیش از حد این عبارات در دامنه ها و عدم جذابیت دیداری و شنیداری نمی تواند برند مناسبی برای یک کسب و کار اینترنتی باشد(معادل فارسی ایشاپ مارکت به فارسی چنین می شود: فروشگاه اینترنتی فروشگاه!)

.

چالش دامنه های دات کام

  • در انتخاب دامنه های دات کام باید با چند صد میلیون نفر وبمستر در سراسر دنیا رقابت کنید! یافتن دامنه های خاص با پسوند دات کام بسیار سخت بوده و به ندرت می توان دامنه ای با نام خاص و با معنی با این پسوند پیدا کرد(اسامی فینگیلیش شانس بالاتری برای دامنه های دات کام دارند).
  • کسب و کارهایی که قصد دارند در صدا و سیما تبلیغ کنند نمی توانند آدرس سایت خود را با پسوند دات کام معرفی کنند(طبق قانون، فقط دامنه های دات آی آر مجوز معرفی و تبلیغ خواهند داشت)چنین حساسیتهایی برای تبلیغات شهری و بیلبوردها نیز وجود دارد(دامنه اصلی شیپور با دات کام می باشد اما در تبلیغات شهری از دامنه شیپور.آی آر استفاده شده)

جلسه اول فصل راهنمای انتخاب دامنه

.

پسوند منطقه ای ir

قیمت رزرو یکساله: ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان

پسوندهای منطقه ای برای دسترسی جهانی محدودیت و مشکل خاصی ندارند. این پسوندهای بومی، ارزان و فراگیر می باشد. همین ارزان بودن سبب شده تا بیزینس پردرآمدی به نام “احتکار دامنه” در ایران به وجود بیاید(در بخش چالشها در این مورد توضیح داده خواهد شد).

فراگیر بودن دامنه های آی آر سبب شده تا در نگاه برخی کاربران، دامنه شما معمولی و غیر خاص دیده شود(فراوانی هر چیز، ارزش آن چیز را کاهش می دهد!) به همین دلیل عمدتاً توصیه می شود برای کسب و کارهای اینترنتی خود از دامنه های دات کام استفاده نمایید که برندسازی بهتری صورت گیرد.

در بخش قبل گفتم که برخی سایتها با دامنه آی آر به برند بسیار موفقی تبدیل شدند. به عنوان مثال:

www.divar.ir

www.cafebazar.ir

www.1car.ir

این سه، تنها یک مشت از خروار سایتهای برند با دامنه آی آر می باشد. دلیل ذکر این سه سایت این است که تاکید کنم “نام” به تنهایی نمی تواند شخص، محصول یا شرکتی را برند کند بلکه آن چیزی که توسط شخص، محصول یا شرکت ارائه می شود ۹۰ درصد برندینگ آن را انجام خواهد داد.

همچنین در مواردی هم مثل دامنه ۱car.ir، پسوند آی آر ریتم خوبی برای خوانش دامنه ایجاد می کند که این ترکیب در مقایسه با ۱car.com بسیار بهتر و موفق تر می باشد. ( لطفا نام “احسان خواجوی” را در گوگل سرچ کنید. اگر اهل بدنسازی و مسابقات تناسب اندام باشید “احسان خواجوی” برای شما ورزشکار موفقی در این رشته است! اگر اهل موسیقی باشید “احسان خواجوی” شما را یاد “احسان خواجه امیری” می اندازد! برای وبمستران، کاربران اینترنت و علاقه مندان استارتاپها “احسان خواجوی” به معنی آراتیس و کارشناس دیجیتال مارکتینگ است. پس زمانی نام و دامنه شما برند می شود که خدمات سایت شما به آن دامنه هویت ارزشمندی بخشیده باشد)

نکته: بسیاری از سایتهای ایرانی که با دامنه IR هستند دامنه های دات کام خود را در اختیار ندارند. به عنوان مثال سایت jabama.ir که سایتی موفق در زمینه رزرو آنلاین هتل می باشد توسط شرکت آژانسهای هواپیمایی علی بابا خریداری شده اما دامنه jabama.com به فردی غیر ایرانی تعلق دارد. لذا می توان گفت که عموماً در این حالت هیچ مشکلی برای دامنه شما ایجاد نمی شود مگر اینکه در دامنه ir سایتی مشابه دامنه com  طراحی کنید(مثلاً یک فروشگاه اینترنتی در هر دو دامنه) بدین ترتیب مالک دامنه com می تواند از شما شکایت کرده و دامنه تان را به مالکیت خود درآورد(در این حالت حق با کسی است که زودتر دامنه خود را خریده است).

*برای آگاهی از اطلاعات مالک دامنه، به سایت Who.is مراجعه کرده و پس از درج دامنه، مشخصات نام و تماس مالک نمایش داده می شود.

.

چالش دامنه های دات آی آر:

  • چون رقابت برای دامنه های دات آی آر محدود به ایران است می توان گفت که تعداد رقیبان نسبت به متقاضیات دات کام ها بسیار کم تر است. اما بیزینس “احتکار دامنه” سبب شده تا هر کدام از این افراد، چندین دامنه آی آر را با قیمت میانگین ۴۵۰۰ تومان خریداری کرده و هر کدام را چند صد هزار تومان و حتی چندین میلیون تومان به فروش برسانند. لذا پیدا کردن دامنه های آی آر مناسب که قبلاً ثبت نشده کار نفس گیری خواهد بود!
  • باید شانس و نبوغ بالایی داشته باشید تا بتوانید دامنه زیبایی را پیدا کنید که هر دو پسوند دات کام و دات آی آر آن آزاد باشد! معمولاً درصد بالایی از دامنه های آزاد آی آر، معادل دات کام آزاد ندارند. این در حالیست که عمدتاً دات کامها هم توسط افرادی از خارج از کشور ثبت شده، سایتی روی آن فعال بوده و یا دسترسی به صاحب دامنه و خرید آن کاری سخت و پرهزینه می باشد.
  • دامنه های آی آر به دلیل بین المللی نبودن، توسط گوگل محدود شده و این محدودیت فقط برای تبلیغات گوگلی اعمال می شود. به عبارت ساده تر باید گفت که صاحبان دامنه های آی آر بهتر است تبلیغات گوگلی را از برنامه های دیجیتال مارکتینگ خود حذف کنند!
مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

در چند سالی که افتخار آشنایی با احسان خواجوی عزیز را دارم، او را به عنوان فردی شناختم، دارای ذهنی تحلیلگر و بسیار علاقمند به نوآوری. انسانی با اخلاق که پشتکار و شور عجیبی دارد در مسیر بهترین شدن در زمینه کاری خودش.

حمید توکلی

حمید توکلی

مشاور برندسازی و انتخاب نام، بنیانگذار نامی نیک.کام

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}