جلسه ۱-فصل ۱۰: اشتباهات کسب و کارها در شبکه های اجتماعی

معرفی و بررسی 13 اشتباه رایج کسب و کارها در شبکه های اجتماعی به همراه راهکارهای عدم تکرار آن.
جلسه 1-فصل 10: اشتباهات کسب و کارها در شبکه های اجتماعیReviewed by احسان خواجوی on Nov 10Rating:

اشتباهات کسب و کارها در شبکه های اجتماعی

بر خلاف سایر آموزشهای فارسی، به جای آنکه دهها پاراگراف کلیشه ای در مورد اهمیت بازاریابی شبکه های اجتماعی صحبت کنم مقدمه ی این فصل را یک مرحله جلوتر برده و اشتباهاتی را که کسب و کارهای ایرانی در شبکه های اجتماعی مرتکب می شوند مطرح کرده تا علاوه بر تاکید بر رفع آن برای حسابهای تجاری، درک شفاف تری از ماهیت بازاریابی شبکه های اجتماعی به دست آورید.

بنابراین زمانیکه حضور در شبکه های اجتماعی را نه به عنوان تفریح و سرگرمی، بلکه به عنوان ابزاری در خدمت استراتژی‌های کلان شرکت و اهداف تجاری در نظر می گیریم مناسب است که نکات مهمی را در غالب اشتباهات کسب و کارها مورد توجه قرار دهیم.

حضور در هر یک از شبکه های اجتماعی، نیازمند یادگیری و تجربه است: چه مطالبی طرفدار دارند، چه مطالبی نباید منتشر شوند، چه سوالاتی باید پاسخ داده شوند، چه مواردی باید مسکوت بمانند؟ دسترسی چه کسی باید حتماً‌ محدود و مسدود شود؟ چه کسانی باید تحت هر شرایطی به محتوای حساب دسترسی داشته باشند و نباید Block شوند؟ با توهین‌ها چه برخوردی شود؟ با انتقادها چه کنیم؟…

دقت داشته باشید که پاسخ به سوالات فوق، تابع دو فاکتور مهم است: شبکه اجتماعی مورد نظر و نیز کسب و کار شما.

ممکن است کارشناس شبکه اجتماعی شما قبلاً سابقه فعالیت تجاری در فیس بوک را داشته باشد. اما فرهنگ و اصول رفتاری در توییتر یا اینستاگرام با فیس بوک متفاوت است و کاری که در فیس بوک عرف است، ممکن است در اینستاگرام درست نباشد، حرفی که در فرهنگ توییتر پذیرفته شده است، ممکن است در لینکدین مطلوب نباشد.

از طرف دیگر، ممکن است کارشناس شبکه اجتماعی شما قبلاً برای کسب و کار دیگری فعالیت می‌کرده و مثلاً ادمین صفحه اینستاگرام یک شرکت بزرگ بازرگانی بوده است، این سابقه باعث نمی‌شود که تجربیات او در مورد کسب و کار و برند شما که مثلاً در زمینه پوشاک فعالیت دارد هم صادق باشد.

بنابراین حتی به فرض سابقه قبلی، بهتر است اکانت شما در یک شبکه اجتماعی به تدریج رشد کند و رویه خود را به مرور زمان و با آزمون و خطای حساب شده شکل دهد. قبل از اینکه به تعداد بالای فالوئر فکر کنید می‌توانید به استراتژی‌های خود فکر کرده و الگوهای مختلف را بیازمایید. در یک فرایند آزمایش و خطای هدفمند، نحوه تعامل با مخاطبان را یاد بگیرید و سپس به تدریج، میدان بازی را بازتر کنید(به عنوان مثال، در ساعتهای مختلف مطالب خود را منتشر کنید تا بهترین ساعت را بر حسب حضور مخاطبان خود بیابید).

در ادامه، اشتباهات رایج کسب و کارها در شبکه های اجتماعی مطرح شده است:

.

 1. فالوئرها

نخستین دامی که کسب و کارها در هنگام حضور خود در شبکه های اجتماعی گرفتار آن می‌شوند تلاش بی وقفه برای افزایش فالوئرها می باشد. شکی نیست که تعداد بالای فالوئرها جذاب و ارزشمند است اما نباید فراموش کنیم که تعداد بالای فالوئر، اولویت اصلی کسب و کارها در شبکه های اجتماعی نیست. به عبارت دیگر، تعداد فالوئرها یک وسیله است برای دستیابی به هدف اصلی حضور در این شبکه های اجتماعی(فروش، برندینگ و …).

با توجه به آموزه های قبلی این دوره، تمام فعالیتهای تبلیغاتی و بازاریابی در اینترنت برای تبدیل مخاطب به لید(مشتری راغب) انجام می گیرد. در این حالت، دو نکته مهم مطرح می شود:

اشتباه اول: نباید فرض کنیم که صرف حضور در شبکه های اجتماعی خوب و مفید است و در هر صورت آگاهی از برند ما را افزایش می دهد. اینکه مردم بیشتر و بیشتر در معرض نام تجاری ما قرار بگیرند و تشخیص برند یا Brand Recognition را افزایش دهیم اما یادآوری برند ما یا Brand Recall همچنان پایین باشد، برند ما را راهی گورستان برند می‌کند: برندی مرده‌ اما دارای سنگ قبری بزرگ(منظور این است که آشنایی با برند باید سبب شود که برند ما در ذهن مخاطب ماندگار شود و اصطلاحاً جایگاه سازی برند صورت پذیرد).

اشتباه دوم: به خود بگوییم اگر من ده هزار فالوئر دارم و از بین آنها ۳۰ مشتری ایجاد شده است، با صد هزار فالوئر سیصد مشتری خواهم داشت و این برای من مطلوب است! کسی که این منطق را به کار می‌گیرد، منابع خود را هدر می دهد. او در واقع به نرخ تبدیل ۰٫۰۰۳ رضایت داده است.

شاید بهتر باشد قبل از تلاش و سرمایه گذاری برای افزایش تعداد فالوئرها،‌ استراتژی‌ها و ابزارهای مختلف را آزمایش و تلاش کنیم به حداکثر نرخ تبدیل یا Conversion Rate دست پیدا کنیم. اگر مطمئن شدیم که مثلاً بالاترین نرخ تبدیل قابل تصور برای کسب و کار ما در شبکه های اجتماعی ۵% است و در شرایط موجود به هیچ شکل نمی‌توان این نرخ را بهبود داد آن وقت می توانیم وقت و توان خود را برای افزایش فالوئرها صرف کنیم.

.

 1. محتوای نطفه

قبل از اعلام رسمی حضور در شبکه های اجتماعی، حجم مناسبی از محتوای اولیه را منتشر کنید. به این محتوا، محتوای نطفه یا Seed Content گفته می‌شود. همیشه فرض کنید اگر کسی یک بار صفحه شما را بازدید کرد و رضایت او تامین نشد، احتمال بسیار کمی وجود دارد که دوباره به صفحه شما بازگردد.

زمانیکه چند عکس محدود در حساب اینستاگرام خود دارید نباید دیگران را دعوت کنید که به این صفحه مراجعه کنند. شوق افزایش لایک، کامنت و فالوئرهای خود را کنترل کرده و محتوای خود را – از نظر تعداد و کیفیت – به حدی برسانید که بتوان برداشت کاملی از آن صفحه به دست آورد.

مثلاً در تصویر زیر، بهتر است این حساب غیر فعال شود تا اینکه مخاطب، این حساب را با تنها یک پست از لوگوی شرکت و سه فالوئر مشاهده نماید.

فصل 10 آکادمی گرشا - آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی

به اندازه‌ای که محتوای نطفه غنی‌تر باشد سرمایه گذاری‌های آتی شما روی تبلیغات و اطلاع رسانی، اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

.

 1. تنوع محتوا

به ندرت می‌توان صفحه‌ای را در شبکه های اجتماعی یافت که با یک محتوای یکسان، توانسته باشد مدت طولانی مخاطبان خود را حفظ کرده و افزایش دهد.

مثلاً برای یک صفحه “معماری و دکوراسیون” انتشار روزانه یک تصویر دکور منزل جذاب به نظر می رسد اما پس مدتی، از جذابیت آن کاسته خواهد شد(شاید از دلایل این امر، تنوع سلیقه و نیاز مخاطب از مقوله دکوراسیون و نیز ارائه محتوای مشابه در سایر صفحات می باشد).

البته منظور تنوع محتوا، از هر دری سخن گفتن نیست بلکه باید با کمی آزمون و خطا و نیز آموزه های فصل بازاریابی محتوایی، بهترین گزینه های محتوا برای شبکه های اجتماعی را شناسایی کرده و بین آنها نیز پیوستگی لازم را حفظ کنید(همیشه سعی کنید تنوع محتوایی شما حول یک مفهوم واحد تهیه شوند).

به عنوان مثال، ادمین یکی از صفحات موفق اینستاگرامی با موضوع سلامتی و اسرار خوراکیها و بیش از ۳۰ هزار عضو طبق تجربه دریافته بود آن دسته از مطالبی که تاثیر مواد غذایی در زیبایی را بیان می کند بسیار پرطرفدار از محتواییست که ارزش غذایی و تاثیر خوراکیها را در سلامتی انسان آموزش می دهد.

.

 1. محتوای ناقص

همانطور که قبلاً بیان کردم، مخاطب را وسیله تحقق اهداف خود نبینید. سعی نکنید با هر پست، مخاطب را به مراجعه به سایت خود و یا تماس با شرکت وادار کنید.

اگر محصول خود را معرفی می کنید اطلاعات کامل را در همان پست منتشر کرده و ننویسید” برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول به سایت ما مراجعه کنید”.  یادتان باشد که هدف نهایی شما جذب مشتری بوده نه بهبود رتبه الکسای سایت.

محتوای ناقص، مخاطب را عصبی می‌کند. خصوصاً زمانی که هنوز صفحه شما در ابتدای راه است و مخاطب به آن دلبستگی پیدا نکرده است. البته حتی وقتی مخاطب با صفحه شما رابطه عاطفی پیدا کرد، باز هم نمی‌توانید هر روز و هر لحظه از محتوای ناقص استفاده کنید.

اما در روزهای اول، بر خلاف تصور عمومی، هیچ دلیلی وجود ندارد که مخاطبان را به جای دیگری هدایت کنید. همین که آنها را در صفحه خودتان نگه دارید و آنها راضی باشند، گام بزرگی در مسیر موفقیت برداشته‌اید. مثلاً در تصویر زیر، ننوشتن مشخصات محصول سبب نارضایتی و سردرگمی کاربران شده و پاسخ ندادن به آنها قطعاً کاهش فروش را به دنبال خواهد آورد(سوالاتی در مورد قیمت محصول و نحوه خرید بارها در کامنتها مطرح شده است).

فصل 10 آکادمی گرشا - آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی

.

 1. استراتژی پاسخ به نظرات منفی

ممکن است اجازه دهید همه نوع کامنت در صفحه شما منتشر شود. ممکن است تصمیم بگیرید که کامنت‌های منفی را حذف و کامنت گذاران منفی را بلاک کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که هرگز در مطالب خود وارد تعامل با مخاطبان نشوید. ممکن است تصمیم بگیرید که پاسخ تک تک کامنت‌ها و نظرات مخاطبان را بدهید.

اشتباه نکنید. انتخاب این گزینه‌ها به همان سادگی که در نگاه اول به نظر می‌رسد نیست. هر کدام از آنها مزیت‌ها و محدودیت‌های خود را به همراه خواهند داشت و تنها با تجربه اجرایی و واقعی است که می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

.

 1. زمان مناسب انتشار

با توجه به صفحه و محتوا و نیز مخاطبان خود می توان در نظر گرفت که ساعتهای خاصی از شبانه روز بیشترین دسترسی به مخاطبان را در شبکه های اجتماعی خواهد داشت.

زمانی که صفحه شما در شبکه های اجتماعی به تازگی استارت خورده است، فرصت خوبی در اختیار شما خواهد بود که در ساعات مختلف، انواع محتوا را منتشر کنید و میزان توجه و استقبال مخاطبان خود را ببینید. در صورتی که زمانبندی و تشخیص زمان مناسب را فرا بگیریم، ممکن است به جای نشر ۱۰ مطلب در هفته، با نشر سه یا چهار مطلب در هفته، به همان هدف رشد مخاطب که در ابتدا مد نظرمان بوده دست پیدا کنیم.

.

 1. واترمارک برند

وقتی که صفحه شما مخاطبان زیادی پیدا کرد و همه با برند شما آشنا شدند، استفاده از لوگو یا طرح یا هر علامت دیگری، می‌تواند اعتبار محتوا را نشان دهد. اما در نخستین روزهای حضور در یک شبکه اجتماعی، استفاده دائمی از نام شرکت و صفحه و تاکید بر روی آن، مخاطبان فعلی را خسته و مخاطب تازه وارد را بی علاقه می‌کند.

متاسفانه اکثر صفحات شبکه های اجتماعی، در نخستین مراحل تولد و رشد خود، آنقدر نام و برند و هویت بصری خود را در قالب لوگوهای بزرگ و توضیحات طولانی به رخ مخاطب می‌کشند که حالت دوست داشتنی صفحه آنها از بین می‌رود.

اگر دقت کرده باشید، همه صفحات پرطرفدار، بعد از مدتی که به رشد و بلوغ می‌رسند، می‌آموزند که برند خود را به شکلی بسیار محدود، ظریف و غیر مستقیم، معرفی و تبلیغ کنند و هرگز از شیوه‌هایی که بیش از حد بر برند و هویت کسب و کار تاکید دارند و آن را به رخ مخاطب می‌کشند، استفاده نمی‌کنند.

.

 1. آنالیز عملکرد

اکثر کسب و کارها، تعداد فالوئر را ملاک عملکرد موفق و سپس لایک و کامنت را به عنوان فاکتورهای بعدی سنجش بازدهی در شبکه های اجتماعی حساب می کنند. چند نفر از فالوئرهای شما از کد تخفیف خرید محصولاتتان استفاده کرده اند؟  کدام پست ها برای کاربران جذاب تر بوده است؟ کدام پست ها سبب فروش بیشتری شده است؟

سوالات بسیاری وجود دارد که بازاریابی موفق شبکه های اجتماعی به پاسخ آنها گره خورده است. به همین دلیل در این فصل، روشها، نکات و ابزارهای آنالیز عملکرد در شبکه های اجتماعی را به شما آموزش می دهم تا به این درک برسید که حضور تجاری در شبکه های اجتماعی با تعداد پست ها و فالوئرها تعریف نمی شود.

.

 1. انتخاب رسانه

برخی کسب و کارها بر این باورند که ساخت اکانت در تمام شبکه های اجتماعی و تلاش مستمر برای افزایش این تعداد، برای موفقیت آنلاین آنها موثر است!

ممکن است حضور در بعضی از شبکه های اجتماعی، نه تنها سود و منافعی برای شرکت ایجاد نکند، بلکه هزینه های مختلفی را – چه هزینه‌های مادی و چه هزینه های نامشهود – به شرکت تحمیل نماید. ممکن است مشتریان بالقوه و مخاطبان شما در یک شبکه اجتماعی حضور فعال داشته باشند و در شبکه اجتماعی دیگر، به صورت بسیار ضعیف حاضر شوند. در چنین شرایطی، صرف منابع برای حفظ حضور در شبکه های اجتماعی کم مخاطب می‌تواند اقدامی کاملاً غیر استراتژیک باشد.

.

 1. بازنشر محتوا

جهت صرفه جویی در وقت، یک محتوا در تمام شبکه های اجتماعی منتشر می شود. بروزرسانی شبکه های اجتماعی امر مهمی بوده که متاسفانه توسط بسیاری از کسب و کارها با اشتباه انجام می شود.

آنها به صورت غیر حرفه ای، یک محتوای ثابت را در  پلتفرمهای آنلاین ثبت کرده تا به طور اتوماتیک در تمام شبکه های اجتماعی بدون هیچ نوع سفارشی‌سازی یا بازطراحی محتوا منتشر گردد. یا آنکه همان محتوای تصویری و متنی با بدون تغییر در تمام شبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

.

 1. تبادل فالوئر

معرفی حساب توییتر خود در حساب اینستاگرام (یا هر شبکه اجتماعی دیگر) امر بد یا غیر حرفه ای نیست و توصیه هم می شود اما نباید این کار به کرات صورت گرفته و به نوعی به فالوئرهای خود فشار وارد کنیم که حتماً سایر حسابهایمان را نیز فالو کنند.

.

 1. استراتژی محتوا

تقریباً عمده کسب و کارهای ایرانی بدون برنامه ریزی محتوایی وارد شبکه های اجتماعی شده و هر روز، هر مطلبی که به نظر مفید و جالب باشد بدون رعایت اصول حرفه ای منتشر می کنند. گاهاً هم فراموش می کنند و به روزرسانی با نظم انجام نمی شود.

مشاهده همهافزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
مشاهده آگهی های استخدام دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا

درباره گرشا چه می گویند؟

راستش آموزشهای این سایت مث یه رمان ساده است و آدم رو به خوندن وا می داره! بهترین نقطه قوتش اینه که همه مثالهاش ایرانیه و اینکه وقتی نکته ای رو آموزش میده واسش راهکار هم ارائه میده و می فهمیم چطور باید اون نکته رو در عمل اجرا کنیم. به نظر من فصل 6 و 9 این دوره فوق العاده اس

آزاده مریدی

دانشجوی دوره جامع دیجیتال مارکتینگ

ورود به حساب کاربری

اعضآی جدید دوره

گرشا در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق برای آکادمی گرشا محفوظ است.
X
مرکز دیجیتال مارکتینگ ایرانی
به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟!
گرشا برای اعضای خبرنامه خود مطالب آموزشی دیجیتال مارکتینگ ارسال می کند؛ این مطالب را در ایمیل خود مطالعه کنید
*رضایت شما اعتبار ماست.اسپم نمی فرستیم
OR
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scel erisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas placerat.
{subscription-facebook}
{subscription-google}