چه موقع باید در برندینگ استارتاپ خود سرمایه گذاری کنید؟

چکیده مقاله : با خواندن این مقاله متوجه می شوید که بهترین زمان برای اجرای برندینگ استارتاپ شما چه موقع است و چگونه باید آن را انجام دهید.

اگر به دنبال پاسخ کوتاه هستید تقدیم به شما: برندینگ را در اولین فرصت آغاز کنید! اما این تمام ماجرا نیست…

برای بسیاری از مالکان کسب و کارها و استارتاپها، برندینگ واژه ای مبهم و ترسناک است که ده ها و صدها میلیون تومان سرمایه گذاری در خدمات خلاقانه و تحقیق بازار را در ذهنشان تداعی می شود.

اما برندینگ چیزی بیشتر از صرف طراحی لوگو و تصمیم گیری در مورد رنگ هاست. برندینگ، ایجاد هویت و کاراکتر کسب و کار شما می باشد که مستلزم آگاهی از مسائل بیشتری نسبت به ضروریات اولیه می باشد.

در این مقاله به شما کمک می کنم تا دریابید بهتر است چه موقع فرآیند برنامه ریزی و اجرای برندینگ خود را در معنای کلمه آن آغاز نمایید؛ در واقع صحبت بر سر بهترین زمان مناسب و شروعی مناسب برای این امر بوده و نه آموزش برندینگ استارتاپها!

پس با من همراه باشید…

 

آیا استارتاپها از زمان آغاز کسب و کار خود باید برندینگ را اجرا کنند؟

بله. اکثر افراد تصور می کنند برندینگ به اندازه انتخاب نام و شعار و لوگو و رنگ ساده است. اما برند، بک جمع بندی از تمام چیزهاییست که یک سازمان را به آن چیزی تبدیل می کند که هست.

وقتی ملاحظات اولیه را مانند سرمایه استارتاپ، بازار هدف، ارزش پیشنهادی و سایر تصمیمات کلیدی کسب و کارتان را در نظر می گیرید برندینگ هم باید در این آمیخته قرار داده شود.

سرمایه گذاری در برندینگ استارتاپ

این را در نظر بگیرید که مشتریان در مورد برند شما به این فکر می کنند که چه نوع برندی هستید. هدف این نیست که مشتریان را فریب دهیم بلکه این است که مطمئن شویم آنها:

 • می توانند سریعاً محصول، خدمت، تبلیغات و اگهی شما را به محض دیدنش تشخیص دهند.
 • محصول، سرویس، نام شرکت و شخصیت استارتاپ شما را بعد از تجربه کردن آن به خاطر بیاورند.
 • با استارتاپ شما در سطوح احساس و اعتماد ارتباط برقرار کنند.

شما قادر خواهید بود هویت کسب و کار خود را به همان جامعیت درک خود از مخاطبانتان و نیازهایشان ایجاد کنید.

 

اگر بودجه ای برای برندینگ نداشته باشیم چه کنیم؟

در اینجا اشتباهی وجود دارد که تصور می شود برندینگ به بودجه های هنگفت نیاز دارد. برندینگ رایگان است و با هدف و تعهد یک سازمان به مشتریان خود آغاز می شود که این به هیچ سرمایه ای نیاز ندارد.

این در حالیست که برخی گزینه های اختیاری بازاریابی که به کیفیت برند و برندینگ کمک می کند به بودجه نیاز دارد از جمله پروموشن ها، روابط عمومی و تبلیغات. شما می توانید تلاشهای خود را در وهله اول با گزینه های رایگان و با استفاده از متدهای بازاریابی ارگانیک مانند بازاریابی محتوایی و ارتباطات تجاری(شبکه سازی) اجرا کنید.

 

اولین بخش فرآیند برندینگ چگونه است؟

به خاطر داشته باشید: برند شما در خلاء وجود ندارد. سازمانها نیاز دارند که در مورد چگونگی رقابت و حضور برند در برابر رقیبانش در دید مشتریان، فکر کنند.

دو عنصر ضروری و اجتناب ناپذیر در اولین گام های برندینگ وجود دارد:

سرمایه گذاری در برندینگ استارتاپ

 

 • بیانیه جایگاه یابی

هم ساده است هم پیچیده؛ یک بیانیه جایگاه یابی تنها یک یا دو جمله است اما محتوای آن باید ارزش یکتا و رقابتی برند را در برابر رقیبان مشخص کند.

این همان جاییست که شما هدف و تعهد خود را به مشتریانتان ابزار می کنید. برای ساختن یک بیانیه جایگاه یابی، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • از چه کسی درخواست می کنید و چرا با آنها مرتبط هستید؟
 • شور و شهوت شما در مورد چیست؟
 • برند شما چه ارزشی اضافه می کند؟ تعهد آن چیست؟

بیانیه جایگاه یابی شما می تواند نقطه پرشی برای تمام چیزهایی باشد که در مورد برند خود می سازید…

 

 • استانداردهای برند

بعد از بیانیه جایگاه یابی خود می توانید دستورالعمل برند خود را ترسیم کنید. از این دستورالعملها برای پرورش دادن یک مجرای ارتباطی بین برند و سازمان خود استفاده کنید.

 • المان های بصری: استانداردهایی سخت گیرانه برای لوگوها، تصاویر، فونتها و جزئیات هویت سازمان خود طراحی کنید. اگر شما استانداردهای کیفیت بصری خود را طراحی کرده باشید پرسنل و مشتریانتان باید قادر باشند برند شما را بدون ساز و کاری صریح هم شناسایی کرده و به آن واکنش نشان دهند.
 • پیام رسانی: ارتباطات بسیار ارزشمند هستند و اگر می خواهید مشتریان را به خود جذب کنید بخش مهم کسب و کار شما خواهد بود. ساختار نقشه ارتباطی بین مشتریان و پرسنل را ترسیم کرده و مطمئن شوید خوشامدگویی ها، اطلاع رسانی های شرکت و ابراز خبرگی به خوبی و با انسجام اجرا می شود.

سرمایه گذاری در برندینگ استارتاپ

یکپارچه سازی استانداردهای برند، مقیاس پذیری کسب و کار را به طور چشم گیری تسهیل می کند. صرف نظر از گردش مالی شما، کارمندان جدید – مخصوصاً آنهایی که قبلا مشتریان شما بوده اند – می توانند آموزشهایی در مورد جایگاه یابی و استانداردهای برند را دریافت کرده و این به رشد آنها کمک کند.

 

هزینه های اولیه برندینگ چیست؟

حیاتی ترین عنصر برند، تفکریست که به مشخص کردن آنچه برند می خواهد باشد و نوع تبدیل یا فعل و انفعالی که با مشتریانش خواهد داشت منجر شود.

هزینه برندینگ آماتور و حرفه ای طیف وسیعی را شامل می شود و به راحتی قابل تخمین نیست.

راهکاری سودمند این است که بخشهایی از برندینگ که به هزینه نیاز داشته و بخشهای بدون هزینه را تفکیک کنید و سپس تصمیم بگیرید چگونه می خواهید از منابع خود برای این امر هزینه کنید.

 

 • آنچه می توانید رایگان انجام دهید

شما می توانید به طور رایگان بیانیه جایگاه یابی خود را ایجاد کنید، برخی استانداردهای برند خود را برقرار کنید، محتوا منتشر کنید و با سایر کسب و کارها شبکه سازی کنید. در انجام این موارد تنها زمان خود را هزینه می کنید.

بنیانگذاران استارتاپ شما و آن دسته از اعضای تیم که مستقیماً با مشتریان در ارتباط هستند برندینگ اولیه شما را در مسیر خود هدایت می کنند.

ایجاد یک مفهوم از کاراکتر شرکت شما و پیام هایی که به مشتریان ارسال می شود بخش پیشگام برندینگ محسوب می شود و نباید از این امر غافل شوید.

 

 • آنچه می توانید با پرداخت هزینه انجام دهید

اگر در خلاق بودن مهارت دارید می توانید وقت خود را در طراحی المان های بصری سرمایه گذاری کنید یا شاید ذهنی تحلیلگر دارید و ترجیح می دهید در حوزه تحقیقات بازاریابی فعالیت کنید. در حالتی دیگر، بخش هایی از یادگیری در مورد مخاطبان و سر و کله زدن با آنها وجود دارد که شما نمی خواهید متولی آن باشید. ختم کلام آنکه همیشه بخشهایی وجود دارد که یا در توان شما نیست یا علاقهای به انجام آن ندارید…

معمول ترین مواردی که در حوزه برندینگ می توان با پرداخت هزینه، اجرای آن را به دیگران سپرد شامل گزینه های زیر است:

 • طراحی لوگو
 • طراحی سایت
 • تولید محتوا
 • بسته بندی
 • تحقیقات بازاریابی

گرچه با ایجاد بیانیه جایگاه یابی قوی و استانداردهای برندینگ می توانید این هزینه ها را در حداقل نگه داشته و تنها سرویس هایی را برای پرداخت هزینه انتخاب کنید که به آن نیاز جدی دارید.

سرمایه گذاری در برندینگ استارتاپ

.

در حالیکه وبسایتی فعال و مشتریان ثابت دارم برای برندینگ خیلی دیر است؟

خیر، هیچ گاه دیر نیست. اکثر برندها در طول زمان تکامل می یابند. برندینگ را همچون یک سیر تکاملی در نظر بگیرید.

معرفی یک برند با یک انفجار تبلیغاتی می تواند به طور قطع اثرگذار باشد اما در کنار هم قرار دادن قطعات آن به تدریج می تواند هدفگذاری و اثرگذاری در طول محدوده زمانی وسیع تر را بهبود دهد.

اگر شما این کار را به خوبی انجام داده باشید باید برند خود را ارزیابی کنید. بیانیه جایگاه یابی خود را آماده کرده و به استانداردهای برند خود نگاهی بیاندازید و از خود بپرسید:

 • آیا همه چیز مانند بخشی از یک برند به نظر می رسد؟
 • آیا برند ما با مخاطبانی که هدف قرار دادیم ارتباط برقرار می کند؟

پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند دریابید کدام بخشهای برندینگ و جایگاه یابی خود به درستی اجرا نشده است. این ها همان بخشهاییست که نیاز دارید تغییر دهید.

انتقال پیام شما ساده تر از دوباره کاری روی المان های بصری تمام می شود. اگر شما نیازی به تغییر المان های بصری برند خود ندارید منابع خود را روی آن هدر ندهید.

شما همچنان می توانید ری-برندینگ کرده و یا برندینگ خود را با پیام جدید بهبود دهید. همچنین بررسی مجدد دستورالعملهای ارتباطی، استراتژی محتوایی و اصلاح شبکه سازی تجاری خود را مد نظر قرار دهید.

اگر برندینگ شما اوضاع خوبی ندارد آن را به بخشهایی تقسیم کنید که خودتان می توانید انجام دهید و یا باید از کمک و منابع خارج از سازمان استفاده شود.

یادتان باشد تصمیمات خود را بر اساس نیازها اتخاذ کنید نه آرزوها…


امیدوارم توانسته باشم اهمیت آغاز فعالیتهای برندینگ را در بدو کار به شما منتقل کرده باشم. اگر ابهام و سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 2 رای
Loading...

مدیر اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

ورود به کانال

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۷۳۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. حسنی
  ۳:۵۷ ۱۳۹۷/۰۸/۰۵

  چرا باید نگران زمان شروع برندیگ باشیم و چرا اصلا باید در زمانی بجز زمان شروع استارتاپ اینکار انجام بشه؟

  • احسان خواجوی
   ۷:۵۱ ۱۳۹۷/۰۸/۰۵

   چون برندینگ شما سیاستها و استراتژی های کسب و کار شما رو تعیین می کنه و خط مشی رو مشخص می کنه.برندینگ با استراتژی فروش و مزیت رقابتی شما ارتباط مستقیم داره و مهمه که در چه مرحله ای از کسب و کار وارد فاز برندینگ بشید. در زمان شروع استارتاپ هم چون هنوز بیزینس مدل مشخص نیست و ثبات نداره معمولا توصیه نمیشه روی برندینگ سرمایه گذاری کنید.اگر به این مبحث علاقه داشتید می تونید دوره های آموزش برندینگ رو مشاهده کنید.