میکرو مومنت مارکتینگ یا بازاریابی میکرولحظه ها (Micro-Moments) چیست؟

چکیده مقاله : در این مقاله توضیح می دهیم که micro moments marketing یا بازاریابی میکرولحظه ها (نوعی رفتار جدید در مصرف کنندگان) چیست و چه معنایی برای برندها دارد. با درک کامل از این میکرو لحظه ها می توانید علاوه بر افزایش تعامل مخاطب با برند خود، فروش خود را افزایش دهید چرا که موفق خواهید شد با استفاده بهینه و هوشمندانه در لحظات مهم مخاطب در مسیر خرید، توجه وی را شکار کنید.

اخیراً در دنیای دیجیتال مارکتینگ صحبت های زیادی در مورد یک ایده جدید بازاریابی به نام “Micro-Moments” مطرح شده است. اما توضیح این ایده چیست؟

تیم بازاریابی محتوایی گوگل “Think with Google” از نوع متفاوتی از micro-momentها (یا همان لحظات کوتاه) صحبت کرده است که مصرف کننده یا کاربر به طور متوسط روزی  ۱۵۰ بار آنها را تجربه می کند. این micro-momentها را می توان در سه نوع زیر خلاصه کرد:

  • لحظات خرید (purchase moments)
  • لحظات تحقیق (research moments)
  • لحظات کشف (discovery moments)

 

Micro-Moment Marketing دقیقاً چیست؟

فلسفه پشت ایده این است که در دنیای امروزه، مصرف کننده و مخاطب برندها توسط تبلیغات، پیشنهادات، محتوا، ایمیل ها، توئیت ها، متن ها و موارد بسیار دیگری بمباران اطلاعاتی-تبلیغاتی می شود.

در کل، دنیای تجاری به نقطه ای رسیده است که به آن اصطلاحاً “Content Shock یا شوک محتوایی” گفته می شود. این نقطه جایی است که دیگر محتوایی برای مصرف کننده نمانده است که قبلاً از آن مصرف و استفاده نکرده باشد.

مصرف کنندگان به طور میانگین حدود ۴٫۷ ساعت در روز را با گوشی هوشمند خود می گذراند(منبع)؛ در نتیجه برندها و بازاریاب ها باید با روش های جدید و متفاوتی سعی کنند توجه مصرف کنندگان را به خود جلب نمایند؛ اینجا دقیقاً نقطه ای است که بخش تاکتیکی micro-moment marketing وارد کار می شود.

بازاریابی میکرو لحظه ها - micro moments

با دانستن تعریف بازاریابی میکرو لحظه ها، سوال این است که چه باید کرد؟

در بحث micro-moment marketing دانستن این نکته بسیار مهم است که مرکز توجه مصرف کننده، برند یا محصول شما نیست. در واقع، احتمالاً بخش زیادی از محتوایی که کارشناسان بازاریابی رزوانه تولید و منتشر می کنند به عنوان یک مزاحم برای مصرف کننده محتوا تلقی می شود. در نتیجه، نکته کلیدی در میکرو مومنت مارکتینگ این است که بازاریاب تنها چند ثانیه برای جلب توجه مخاطب مورد هدف خود وقت دارد.

در این چند ثانیه کوتاه، برندها باید قادر باشند یک پیام مختصر، واضح و مرتبط را که برای مصرف کننده جذاب باشد به وی منتقل کنند. در غیر اینصورت، مصرف کننده سراغ ایمیل، توئیت و یا مقاله بعدی خواهد رفت؛ در نتیجه برند در جلب توجه مصرف کننده ناکام مانده و باید منتظر فرصتی دیگر باشد!

 

کسانی که ایده میکرو مومنت مارکتینگ را می پذیرند، چگونه باید استراتژی بازاریابی خود را با آن وفق دهند؟

شروع کار با انتشار محتوایی است که ارزش ایجاد کند و سریع قابل مصرف یا استفاده باشد. ترندهای صنعت این را نشان می دهد که بازاریابان محتوا و تیم ها، تاکید بسیاری بیشتری روی ارزش محتوا دارند تا کیفیت تولید و محصول. این بدان معناست که در دنیای سلفی ها و محتوایی که توسط مصرف کننده تولید می شود، هر چیزی که شما با مصرف کننده به اشتراک می گذارید، جدای از بحث تولید و محصول است.

تاکتیک دوم در این نوع بازاریابی، تبادل مبتنی بر ارزش است. چرا یک مصرف کننده باید وقت خود را صرف تعامل با برند یا محتوای شما بکند؟ در ازای این تعامل، مصرف کننده چه ارزشی دریافت می کند؟

اگر هر تعاملی یک چیز دارای ارزش نداشته باشد، حال اینکه آن چیز دانش باشد، پیشنهادات، تخفیف و یا یک تجربه اختصاصی، بعید است که مصرف کننده تعامل مکرر و قابل توجهی با آن محتوا داشته باشد.

بازاریابی میکرو لحظه ها - micro moments

.

این ایده چگونه به سفر تصمیم گیری مشتری مرتبط می شود؟

در نهایت سفر تصمیم گیری مصرف کننده، ترکیبی از micro-momentها در تمام کانال ها و دستگاه ها است که با انواع متفاوتی از قصد و نیت خواهد بود.

همانطور که تحقیق گوگل نشان داد، گاهی این momentها یا لحظات صرف تحقیق یا مقایسه بر روی محصولات می شود. در حالیکه سایر لحظه ها بیشتر به خرید منجر می شوند و برندها باید این لحظات را با پیشنهادات رقابتی و تجربه های خرید بی نظیر تطبیق دهند.

 

بزرگترین اشتباهی که برندها در رابطه با بازاریابی میکرو مومنت مرتکب می شوند چیست؟

برندها احساس می کنند برای هر کدام از آن لحظاتی که منجر به خرید نمی شوند، باید مصرف کننده را به سوی صفحات پیشنهاد خرید یا فرم های طولانی که لید جذب می کنند سوق دهند.

برندها باید بدانند که اکثر مردم هنوز در آن مرحله نیستند و در نتیجه با این کارها به جای اینکه مشتری جذب شود، از دست می رود. چه کسی می داند آن مصرف کننده دوباره چه زمانی به سایت یا کانال ارتباطی شما باز خواهد گشت؟

در عوض، متوجه شدیم که پیشنهاد یک سری از تعاملات کوتاه و واضح که ایجاد ارزش نیز می کند، به مصرف کننده کمک می کند تا تحقیق خود را کامل کند و چیزی که به دنبال آن است را یاد بگیرد که در نهایت به درآمد بیشتر، تولید لید و ایجاد حس مثبت از برند منجر خواهد شد.


میکرولحظه های مشتریان شما چیست و چگونه می توانید از آن استفاده کنید؟

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 3 رای
Loading...

مدیر اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

ورود به کانال

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۷۳۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *