فرمول تبلیغ نویسی با مدل AIDA :تسلط بر ذهن مخاطب تا ترغیب به خرید

چکیده مقاله : مدل تبلیغاتی AIDA از برترین و کارامدترین مدلهای تبلیغ نویسی بوده که مخاطب را به طور ناخودآگاه وارد قیف فروش کرده و مرحله به مرحله وی را به خرید محصول شما نزدیکتر می کند.مدل آیدا با تکیه بر اصول روانشناسی خرید می تواند امر فروش هر نوع محصولی را ساده تر سازد.

برای فروش محصولاتتون مشکل دارید؟ تبلیغ نویسی بلد نیستید؟ شما هم مانند هزاران نفر دیگر نمی توانید مخاطب خود را برای خرید قانع کنید؟ آیا شما هم نمی دانید باید از چه کلماتی و به چه طریقی محصول خود را معرفی کنید تا در مخاطبتان انگیزه بیشتری برای خرید از شما شکل بگیرد؟ یا اینکه با استفاده از روش های نامعقول و غیر اصولی باعث پشیمان شدن خرید کاربرانتان می شوید؟!

سوالات فوق در ذهن تمامی فروشندگان وجود دارد و شاید پرسش های موجود در ذهن شما نیز باشد به همین دلیل قصد دارم روش هایی اصولی و کاربردی ‌را به شما پیشنهاد دهم تا با بهره گیری از آنها بتوانید برای صفحه فروشتان تبلیغ نویسی هوشمندانه ای ایجاد کرده و مخاطبانتان را به چالش بکشید.

در حقیقت نوشتن یک صفحه تبلیغ خوب نیاز به دقت و دانش زیادی دارد که با بهره گیری از آن ها قطعا می توانید انگیزه خرید را در مخاطبانتان افزایش داده و آنها را به خریدار تبدیل کنید، در ادامه به شما فرمول هایی را معرفی خواهم کرد تا با استفاده از آنها تغییراتی اساسی و چشمگیر در صفحه فروشتان ایجاد نمایید.

فرمول کلاسیک AIDA

فرمول های کلاسیک و هوشمندانه همواره در هر شرایطی کاربرد دارند و می توان با بهره گیری از آن ها انقلاب عظیمی را در نوشته های خود ایجاد کرد، یکی از این فرمول های کلاسیک و بسیار کاربردی، استفاده از فرمول AIDA است که هر کدام از حروف این فرمول جادویی، مخفف یک کلمه و استراتژی مهم می باشد.

جلب توجه –   Attention

علاقه منطقی –  Interest

علاقه احساسی –   Desire

در خواست انجام کار –   Action

 

قبل از بررسی چهار حروف AIDA باید همواره یک نکته مهم  را پیش از شروع تبلیغ نویسی در ذهن خود مرور کنید، شما باید نیازها و خواسته های مخاطبانتان را به طور کامل بررسی کرده و اطلاعات درست و جامعی از جنسیت و میانگین سن آنها داشته باشید(خصوصیات دموگرافیک) تا بتوانید مطالبی تاثیرگذار و کاربردی را در صفحه تبلیغ خودتان بنویسید.

مدل بازاریابی آیدا aida

 

۱جلب توجه Attention )

جلب توجه همواره یکی از ارکان اصلی و مهم ترین اصل در مقوله تبلیغ نویسی است. اولین موردی که به چشم یک کاربر می تواند جذاب باشد، تیتر یک نوشته است.

تیترها وظیفه جلب توجه کاربران را بر عهده دارند و باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) و همچنین بهبود نرخ پرش سایت (Bounce Rate) می شود، در صورتی که تیتر شما از نظر کاربر جذاب نباشد و نتواند پاسخگوی مناسبی برای نیازها و خواسته های ذهنی آن باشد، قطعا آن مخاطب را از دست خواهید داد؛ حتی اگر بعد از تیتر مطلبی حرفه ای و بسیار جذاب نوشته باشید…

با یک مثال، اهمیت این موضوع را شفاف تر می کنم:

تصور کنید یک فروشگاه اینترنتی، آموزش رقص برای خانم های خانه دار را عرضه کرده است. حال می خواهیم با توجه به فرمول کلاسیک AIDA تبلیغ نویسی را شروع کنیم.

این نکته را هم مدنظر داریم که مخاطبان این محصول خانم های خانه داری با رنج سنی ۳۰ الی ۴۵ سال هستند که به مرور زمان از خود و زندگی زناشویی اش دلزده و یا دچار روزمرگی و ریتم یکنواخت شده اند، حال می خواهیم با تیتری جذاب، توجه این مخاطب را به تبلیغ خود جلب کنیم!

می خواهی دوباره چشم هایش حریصانه روی تو باشد؟

این تیتر می تواند برای فردی جلب توجه کند که از زندگی زناشویی خود خسته شده است و همچنین شاهد کاهش علاقه همسرش نسبت به خود بوده است. در واقع این تیتر یاد دوران جوانی و عاشقانه های دو نفره را در ذهن آن شخص تداعی می کند و سبب به وجود آمدن ذوق و امیال احساسی در فرد خواهد شد. تمامی این اتفاقات در کمتر از ثانیه ای رخ می دهد، بنابراین شما وظیفه سنگینی را بر عهده دارید تا بتوانید با انتخاب کلمات مناسب، مخاطب خود را جذب کنید.

 

۲علاقه منطقی ( Interest )

هنگامی که شما موفق شدید با نوشتن تیتری مناسب و هیجان انگیز مخاطب را به سوی خود جذب کنید، نوبت به علاقه مند کردن کاربر به موضوع و یا محصول مد نظر می رسد.

یک اصل کاربردی در این بخش وجود دارد که به شما می گوید: “قبل از آنکه بتوانید احساس کسی را به چیزی جذب کنید، نیازمند این هستید که بتوانید او را به لحاظ منطقی به آن چیز علاقه مند کنید!

در تبلیغ محصول مرتبط با رقص بانوان، نیازی نیست متن و جملاتی کامل را بنویسید زیرا سبب طولانی شدن تبلیغ و احساس خستگی در مخاطب می شود لذا سعی می کنیم ویژگی های مثبت و منطقی رقص را بازگو کرده تا جملاتمان از نظر مخاطب – در عین سادگی- زیبا به نظر برسد:

 • رقص باعث سوزاندن کالری بیشتر می شود، در نتیجه به تناسب اندام شما کمک خواهد کرد.
 • رقص باعث آرامش اعصاب می شود.
 • رقص تغییرات هورمونی را در بدن ایجاد می کند و باعث بالا رفتن امیال جنسی می شود.
 • حرکات و هماهنگی های بدنی موجود در رقص می تواند چشم های بیننده (همسر) را هیپنوتیزم کند.
 • و….

پس از خواندن و عبور از این مرحله، به مرور زمان مخاطب ما به موضوع اصلی علاقه مند می شود زیرا دقیقاً دنبال راهی می گردد که خود و زندگی اش را از یکنواختی و ناامیدی رها کند. مطالب ما باعث ایجاد حسی آرامش بخش در وی شده و او را تحریک می کند تا ادامه مطلب را نیز مطالعه کند.

 

۳علاقه احساسی ( Desire )

هنگامی که مخاطب را به این مرحله رساندید و توانستید در وی احساس رهایی از مشکلات(=رفع نیاز) را شکوفا کنید، نوبت به آن رسیده است که او را به موضوع و یا محصول اصلی خود علاقه مند کنید و این دقیقاً نقطه اوج کار بوده و بسیار حساس است.

لازم است شما شرایطی را که پس از خرید این محصول می تواند برای مخاطبتان رقم بخورد توصیف کنید تا در رویا غرق شوند و این احساس شادابی و لذت تغییر زندگی خود را در تک تک سلول های بدنش احساس کند.

می توانیم اینطور شروع کنیم:

مدل بازاریابی آیدا aida

…..*…..

امشب را با خودت تصور کن، درست زمانی که همسرت به خانه برگشته و دست در دست هم در کنار پنجره اتاق خواب ایستاده اید و نور مهتاب فضایی عاشقانه و رمانتیک در بین شما ایجاد کرده و این دقیقا همان چیزی است که تو دنبال آن می گشتی، احساس لذت و عشق بازی هایی که در زندگی تو گمشده بود و توانستی….

…..*…..

همانطور که در جمله بندی فوق مشاهده می کنید، ما سخنی از ویژگی های منطقی و حتی کاربردی محصول را ذکر نکردیم، تنها تصویری را پس از استفاده از محصول برای مخاطبمان ساختیم و به آن اجازه دادیم چند لحظه ای در آن رویای شیرینی که به دنبالش است، زندگی کند.

 

 ۴درخواست انجام کار ( Action )

شما از مراحل سخت عبور کردید و تنها یک مرحله دیگر باقی مانده و آن هم این است که خیلی ساده و واضح باید به مخاطبتان راه های تهیه محصول را معرفی کنید.

به طور مثال:

شما عزیزان می توانید برای تهیه این محصول با شماره های زیر تماس بگیرید تا از مشاوره های رایگان قبل و بعد خرید بهره مند شوید و…

نکته ای که در تبلیغ نویسی مهم می باشد این است که تا جایی که می توانید اطلاعات کاملی را در صفحه محصولتان بنویسید و سعی کنید خواندن مطالب، همانند یک رمان برای مخاطبتان جذاب و دنباله دار باشد.

این نکته را فراموش نکنید که صفحه محصول، درباره خود محصول نیست بلکه تصویری است که مخاطب می تواند پس از خرید، خود را در آن مشاهده کند و از حضور در آن قسمت احساس لذت و خوشی وجودش را فرا بگیرد.

مدل بازاریابی آیدا aida

این مارتینی بهترین و معروف ترین عکس برای توصیف فرمول AIDA است. تا زمانی که مخاطب دیوانه محصول شما نشده است آن را نمی خرد اما به محض این که شیفته و عاشق محصول شما شود، حتی دیگر برایش مهم نیست قیمت آن چقدر است، به هر قیمتی که شده آن را تهیه خواهد کرد.

 

پروموشن فروش با AIDA

تا اینجا با کلیت روش تبلیغ نویسی با فرمول کلاسیک آیدا آشنا شدید، در ادامه و با تکیه بر تصویر زیر در مورد نحوه اجرای کمپین های فروش با این مدل صحبت خواهیم کرد.

فرض کنیم قصد برگزاری کمپین فروش با استفاده از متد AIDA را داریم. در این حالت برای هر حرف مدل آیدا برنامه ها و تاکتیک هایی اجرایی را پیاده سازی نموده و سپس گام به گام از A اول به A آخر مدل برسیم.

مرحله آگاه سازی یا Attention یا Awareness:

با استفاده از موارد بالا بخش اطلاع رسانی کمپین را انجام داده و سپس به مرحله دوم می رویم.

 

مرحله ایجاد علاقه یا Interest:

به عبارت دیگر با استفاده از راهکارهای بالا سعی می کنیم اطلاعاتی بیشتر در مورد محصولات خود ارائه می دهیم تا علاقه مندی مخاطبان را جذب نماییم.

 

مرحله ایجاد اشتیاق(علاقه احساسی) یا Desire:

 • مطالب کاربردی
 • کتابهای الکترونیکی
 • بروشور
 • میکروسایت

در این مرحله به کمک ابزارهای بالا سعی می کنیم مانور اطلاعاتی بیشتری با تمرکز بر جنبه احساسی کاربرد محصول خود انجام دهیم.

 

مرحله درخواست انجام کار یا Action:

 • مطالعه موردی
 • نظرات مشتریان
 • گزارشات داده ها
 • آموزش الکترونیکی

در این قسمت با ارائه اسنادی در جهت اعتمادسازی از کیفیت و رضایت محصول سعی می کنیم مخاطب را به کلیک نهایی و خرید ترغیب کنیم.

مدل بازاریابی آیدا aida

 

قیف فروش AIDA

مدل آیدا نیز مانند سایر فرآیندهای فروش، با استفاده از قیف فروش، مخاطبان را به مشتری تبدیل می کند. ماهیت قیف های فروش به گونه ایست که همواره طیف وسیعی از مخاطبان را وارد قیف کرده و در مرحله با ریزش مخاطب مواجه شده و در نهایت بخشی از نفرات اولیه به مشتری تبدیل می شوند (جهت یادگیری بهینه سازی قیف فروش، دوره آموزشی بهینه سازی نرخ تبدیل را مشاهده کنید).

نکته ای که در تصویر زیر حائز اهمیت است نام آن دسته از مخاطبانیست که در هر مرحله قیف حضور دارند. همانطور که مشاهده می کنید:

 • اولین مخاطبانی که در معرض تبلیغات ما قرار می گیرند (مرحله آگاه سازی و جلب توجه) : مخاطبان بالقوه بازار
 • مخاطبانی که به مرحله دوم قیف یعنی ایجاد علاقه منطقی می روند: لیدهای بالقوه(یا مشتریان بالقوه ای که احتمال خرید کمی دارند)
 • مخاطبانی که از مرحله دو گذشته و به مرحله ایجاد علاقه احساسی یا ایجاد اشتیاق وارد می شوند: مشتریان بالقوه
 • مخاطبانی که قیف را با موفقیت پشت سر گذاشته و خرید می کنند: مشتریان

مدل بازاریابی آیدا aida

 

جمع بندی

استفاده از مدلهای اثبات شده در تبلیغات و بازاریابی می تواند درصد موفقیت کمپینهای شما را افزایش دهد و از سوی دیگر هم، عامل شکست و نتیجه نگرفتن بسیاری از کمپین های تبلیغاتی، عدم برنامه ریزی صحیح اجرای تبلیغات و رضایت به صرف دیده شدن بیشتر می باشد(پیشنهاد ما: دوره آموزشی اصول و پایه تبلیغات ).

مدل آیدا به دلیل آماده سازی مرحله مرحله مخاطب و وارد کردن آن به قیف فروش، یکی از برترین مدلهای تبلیغات اینترنتی می باشد که برنامه ریزی دقیق و هدفمندی را می طلبد، اما همین صرف زمان زیاد برای برنامه ریزی، عاملی کلیدی برای موفقیت و فروش بالای شما خواهد بود…

مدل بازاریابی آیدا aida


در نگارش بخش ابتدایی این مقاله از مقاله ای با همین موضوع از وبسایت تبلیغاتی اغوا استفاده شده است.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 4 رای
Loading...
تدریس در آکادمی گرشا

مشاور اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مبتکر و مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

مشاوره رایگان دیجیتال مارکتینگ»

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۱۰۹۲

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *