۴ تکنیک بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی با هک رشد

چکیده مقاله : 4 تکنیک کاربردی و طلایی هک رشد برای بازاریابی و فروش سریع کسب و کارهای اینترنتی در این مقاله به شما آموزش داده می شود تا به کمک آن در کمترین زمان ممکن بیشتر رشد را تجربه کنید.

در این مقاله به کمک ۴ روش شامل پژوهش کلمه کلیدی، بازاریابی ارجاعی، آنالیز رقبا و بازاریابی ویروسی به شما خواهیم آموخت تا چگونه در کسب و کار اینترنتی خود از رقبایتان پیشی بگیرید.

۱-پژوهش کلمه کلیدی:

یکی از راه های رسیدن به رشد موفق، دانستن بهتر هدف اصلی در جستجو هاست.  هنگامی که کلمه ی کلیدی  خاصی را جست و جو می کنیم با نتایج گسترده ای رو به رو می شویم که قاعدتا همه ی آن ها برای ما لازم و مناسب نیست، پس باید به نحوی خود را به مقصود اصلی برسانیم.

داشتن کلمه کلیدی مناسب نه تنها برای استراتژی سئو شما راهگشا خواهد بود بلکه محتوای شما را شکل می دهد و احتمال بالا آمدن در نتایج گوگل را نبر افزایش می دهد. گنجاندن هدف اصلی در کلمه کلیدی برای مخاطب های بلقوه ی شما کار را راحتتر کرده و آنها ساده تر محتوای شما را پیدا خواهند کرد.

به خاطر داشته باشید این امر برای رتبه بندی گوگل کافی نیست، تا زمانی که شما یک عبارت خاص که شامل کلمه کلیدی شما نباشد برای محتوای خود انتخاب نکنید تاثیر این موضوع نمایان نخواهد شد. به تیترهایی برای محتوای خود بیاندیشید که  در عین خاص بودن شامل کلمه کلیدی مناسب باشد، سعی کنید کلمه کلیدی که انتخاب می کنید به تمام محتوا های وبسایت شما مرتبط باشد.

انواع کلمه کلیدی:

راه های زیادی برای استفاده از کلمه کلیدی وجود دارد، می تواند در قالب یک پرسش، یک جمله ی توصیفی یا یک کلمه مرتبط با آنچه جست و جوی می کنیم باشد. سعی کنید کلمه ی کلیدی را به نحوی انتخاب کنید که مشتریان شما با دایره لغات وسیع تری به مقصودی که نیاز دارند برسند.

در این امر پارامتر های طول کلمه ی کلیدی، تیتر انتخابی و کلمات کلیدی که در بدنه ی خود متن گنجانده شده اند اهمیت بالایی دارند در اینجا برخی از عوامل را بررسی خواهیم کرد.

 

تیتر انتخابی: کلمه ی کلیدی که در تیتر انتخاب می شود شاید خاص نباشد ولی ترافیک زیادی ایجاد می کند، این موضوع که کلماتی که توصیف کننده تر یا کلی تر باشند ترافیک زیادی ایجاد می کنند درست است اما باید در نظر داشت که کاربران به ندرت شما را صرفا با کلمه کلیدی در تیتر پیدا می کنند! تصور کنید که مشتریان شما کلمه ی ” کفش ” را جستجو کرده اند آنها با حجم زیادی از مطالب مواجه خواهند شد.

بدنه ی خود متن: در این بخش جزئیات بیشتری از تیتر داده می شود، مثلا فرض کنید که کلمه ی ” کفش ” که در تیتر استفاده کردید حالا با جزئیات بیشتر و به ” کفش مدرسه ای ” تبدیل شود، در این شرایط نیز دامنه ی انتخاب کاربران وسیع است و به طور خاص ممکن است به شما مرتبط نشوند.

عبارت جزئی شده ی طولانی: سعی کنید عبارتی را استفاده کنید که به جزئی ترین شکل ممکن شما را توصیف کند، مثلا برای همان موضوع ” کفش ” یک عبارت جزئی شده می تواند ” کفش بدون پاشنه ی سیاه مدرسه ای برای دختران دبستانی ” باشد، این عبارت جزئی شده احتمالا فقط بیانگر شرکت شما خواهد بود.

اطلاعات: بهتر است کلمات کلیدی که استفاده می کنید به نحوی باشد که اطلاعاتی را در اختیار مشتریان قرار دهد، مثلا به ” چگونگی ” ، ” چه زمانی ؟ ” ، ” چه مکانی؟ ” اشاره کند.

موقعیت شرکت شما: اگر چه این قسمت هم به نحوی به اطلاعات مربوط است اما در اینجا بیشتر مقصود اطلاعاتی هست که منجر به ارتباط شما با مشتریان می شود. آدرس دقیق شرکت، اسم شرکت یا نام تجاری می تواند تاثیر مثبتی روی ارتباط موثر مشتریان با شما داشته باشد.

کلمات کلیدی به شکل تجاری: مشتریان شما اغلب از این روش برای جستجو استفاده می کنند تا بهتر مقایسه و انتخاب کنند. پس مثلا وقتی شما عبارتی مانند ” بهترین رنگ آیفون ۱۰ برای آقایان ” را در متن خود می گنجانید باعث ترافیک بیشتر سایت خود می شوید چرا که این یک عبارت تجاری و مقایسه ای است.

تراکنش ها: برای مشتریانی که قصد خرید دارند کلمات کلیدی که منجر به یک تراکنش می شوند جذاب خواهد بود، کلماتی مانند ” سفارش ” ، ” خرید ” و… می تواند موثر واقع شود.

 

استفاده از SEMrush  برای جستجوی کلمات کلیدی :

در اینجا قصد داریم تا به شکل عملی مراحل کار با وبسایت SEMrush را شرح دهیم ، قبل از شروع باید فکر کنید که چه کلماتی توصیف کننده ی بهتری از وبسایت شما و محتوای آن است. این کلمات را لیست کنید و سعی کنید براساس اهمیت آنها را رده بندی کنید.

خب در اولین قدم شما باید در سایت SEMrush لاگین کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی

 

به محض لاگین کردن در وبسایت با بخش Dashboard روبه رو می شوید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی

 

در سمت چپ صفحه یک لیست وجود دارد با کلیک روی فلش کوچک گزینه ی overview  نمایان می شود. روی آن کلیک کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی

قبل از این اگر خاطرتان باشد از شما خواستیم تا کلماتی را که وبسایت شما را به شکل خوبی توصیف می کند لیست کنید، حالا زمان استفاده از آن لیست فرا رسیده است.

به صفحه ی SEMrush بازگردید، یکی از کلماتی که لیست کردید را در این بخش وارد کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی

برای نمونه ، همان کلمه ی ” کفش ” را وارد می کنیم سپس دکمه ی جستجو را انتخاب می کنیم. شما هم اکنون با اطلاعات چشمگیر و زیادی که به تفضیل درباره ی این کلمه آمده است روبه رو خواهید شد :

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

 

همان طور که مشاهده می کنید اطلاعات زیادی در دو تصویر بالا وجود دارد ولی نکته ای که اهمیت بیشتری دارد جست و جوی خالصی از کلمه ی مدنظر ماست که ترافیک ایجاد می کند.

در این بخش همچنین شما volume را مشاهده می کنید که بیانگر نتایج تعداد دفعات جستجو در یک ماه  است و URL  وبسایت هایی که حاوی این کلمه کلیدی هستند را به سادگی مشاهده خواهید کرد.

اما اینها تمام ماجرا نیست، شما می توانید اطلاعاتی را هم درباره ی  میزان جستجو و تعداد رقبایتان بدست آورید. تا الآن با بخش volume  آشنا شده اید که اختصاصی برای یک ماه خاص راهگشاست، اکنون بیاید تا این اطلاعات را به شکل گسترده تری بررسی کنیم. در قسمت  Phrase Match Keywords Result روی قسمت view full report  کلیک کنید:

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

در این بخش اطلاعات را به تفضیل بیشتری مشاهده می کنید که برای ارزیابی کلمه کلیدی شما مفیدتر خواهد بود. می توانید به اطلاعات تکمیلی که در تصاویر وجود دارد نگاه کنید و ببینید آیا این کلمه کلیدی باعث بهبود رتبه گوگل شما شده است یا خیر!

این بار بیایید به بخش ” کلمات کلیدی مرتبط ” سر بزنیم که در همان سمت چپ لیست قرار دارد :

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی

در اینجا کلماتی مرتبط با کلمه ی کلیدی را که پیش از این سرچ کردید خواهید دید:

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

همان طور که از ترجمه ی Related keywords بر می آید با مجموعه از کلمات مرتبط با shoes به تفضیل آمار رو به رو خواهید شد، این بحش می تواند برای شما باعث ایده پردازی شود چرا که با کلمات مرتبط می توانید محتویات جدید تولید کنید و این محتویات جدید تقویت کننده محتوای قبلی است و کاربران بیشتری هم به شما رجوع خواهند کرد.تنها کاری که باید انجام دهید تکرار همین فرایندی که نشان دادیم با کلمات کلیدی دیگر است.

خب بریم سراغ keyword difficulty  اگر قصد دارید جایگاه خوب رقبایتان را در سرچ بگیرید این بخش برای شما موثر خواهد بود. به کمک این ابزار از میزان سختی تصاحب جایگاه رقبای شما براساس یک کلمه ی کلیدی خاص مطلع خواهید شد، مانند تصویر زیر مثلا برای کلمه ی کلیدی shoes  میزان سختی که به آن تعلق گرفته است ۶۲٫۱۹ است که رقم بسیار بالایی است.

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

 

 رقبای شما از کدام کلمات کلیدی استفاده می کنند؟

 یکی دیگر از ویژگی های محبوب SEMrush قابلیت مقایسه ی کلمات کلیدی که شما و رقبا استفاده کردید با یکدیگر است. تنها کاری که باید انجام دهید سرچ کردن دامنه ی وبسایت رقیب خودتان است و پس از آن نتایج را خواهید دید، قابلیت مقایسه ی همزمان تا پنج دامنه ی مختلف وجود دارد. دوباره به لیست سمت چپ تصویر بازگردید این بار گزینه ی Domain analytics را انتخاب کنید. در این بخش گزینه ی Domain vs Domain را نیز مشاهده می کنید :

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

در اینجا ما دو تا از دامنه های مشهور در صنعت کفش یعنی shoes.com و zappos.com  را باهم مقایسه می کنیم :

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

با کلیک روی گزینه ی سبز رنگ go  خواهیم داشت :

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

هم اکنون اطلاعات زیادی در بخش های مختلف را مشاهده می کنید، برای درک بهتر آمار کافیست در قسمت بالا سمت راست گزینه ی Enable charts را انتخاب کنید تا نمودار زیر برای شما نمایان شود:

هک رشد برای بازاریابی کسب و کارهای اینترنتی

این بخش فارق از اعداد به شما دید بهتر و ملموس تری خواهد داد.

 

۲-بازاریابی ارجاعی:

امروزه مردم به کلام دهان به دهان اعتماد بیشتری دارند، اهمیت بازاریابی ارجاعی دقیقا در همین جا خود را نشان می دهد. مردم به تجربه ی دوست و آشناهایشان بیشتر از آنچه صرفا در تبلیغات می بینند اهمیت می دهند. در بازاریابی ارجاعی یا همان referral marketing  شما برای رشد خود از چیزی استفاده می کنید که در اختیار دارید، یعنی همان مشتریان!

این روش بسیار ارزان قیمت است. در این روش شما از مشتریان فعلی خود می خواهید که دوستان خود را به با انگیزه ی خرید یا ثبت نام به وبسایت شما بیاورند. این امر شاید در ظاهر راحت به نظر بیاید و واقعا هم راحت است به شرطی که به درستی مدیریت شود.

چیزی که در این نوع مارکتینگ جذاب است این موضوع خواهد بود که هرچه انگیزه ی بیشتری برای دعوت کردن به مشتریان خود القا کنید مشتریان شما مشتریان بیشتری برایتان می سازند، در واقع زمانی که صحبت از مشتری جدید می شود فاکتور اعتماد مطرح خواهد شد که در اینجا توسط مشتریان قبلی جلب شده است.

 

بازاریابی ارجاعی به کمک Omnistar :

این سایت به شما این امکان را می دهد که برای مدتی محدود و ۱۵ روز رایگان از خدمات آن استفاده کنید یا هزینه پکیج های یک ماهه یا چند ماهه با شرایط مختلف آن را خریداری کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

 

شروع کار با omnistar :

خب به omnistar  خوش آمدید. ابتدا شما در بخش Dashboard خواهید بود. در قسمت سمت چپ شما بخش های دیگری مانند Setup , user Dashboard ,campaigns , users ,Reward  و … را مشاهده می کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

برای ساخت یک کمپین تبلیغاتی کافیست روی گزینه create /edit Referral program در سمت چپ کلیک کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

حال گزینه ی Add  را برای شروع ساخت برنامه ی ارجاعی انتخاب کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

در صفحه ی جدیدی که ایجاد می شود، یک اسم برای کمپین خود و نوع کمپین را انتخاب کنید. جایزه یا انگیزه ای که به مشتریان خود برای دعوت دوستان آنها می دهید در اینجا با نام reward  شناخته می شود، reward  می تواند به دو شکل نقدی و غیر نقدی انتخاب شود. زمانی که reward  نقدی را انتخاب می کنید می توانید حق کمیسیون و درصد شخصی سازی شده برای کمپین خود انتخاب کنید:

در گام بعدی، شما تعیین می کنید که دقیقا چه اتفاقی بعد از کلیک کاربر روی لینکی که در حال ساخت آن هستید بیفتد، ” مستقیم به فروشگاه شما برود ” ، ” کد تخفیف بگیرد ” و… سپس می توانید لینک نهایی را در فروشگاه خود قرار دهید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

 

در اینجا برای مثال گزینه ی ” مسقیم به فروشگاه شما برود ” را انتخاب کرده ایم :

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

خب حالا گزینه ی سبز رنگ بالا سمت راست را که بیانگر موفقیت آمیز بودن کمپین است را مشاهده می کنیم ، بله کار با omnistar  واقعا ساده است.

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

 

۳-آنالیز رقبا:

در کسب و کار دو راه پیش روی شماست، یا بهترین باشید یا اینکه اجازه دهید بقیه بهترین باشند. در این راستا دانستن اینکه رقیب شما چه کاری انجام می دهد واقعا مهم است.

اما آیا واقعا می دانید که رقبای شما هنگام جست و جو در گوگل برای مطلبی خاص چه کسانی هستند؟ در خیلی از موارد رقبای شما در جایگاه قابل انتظاری  از این مبارزه نیستند، دقیقا همین موضوع باعث می شود تا سئوی رقبای شما هم مهم تلقی شود. یک ابزار مهم که می تواند به شما کمک کند Aherf است.

 

چگونگی آنالیز رقبا با Aherf :

ابتدا کلمه ی کلیدی مورد نظر خود را در قسمت سرچ وارد کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

حالا با نتایج خاص جستجوی یک کلمه که به آن SERP  می گوییم مواجه می شویم :

 

در اینجا شما با مقدار زیادی از اطلاعات مواجه می شوید و توصیه می کنیم که بیشتر روی ستون AR  و  AE تمرکز کنید چرا که به دلیل گستردگی و دقت آمار خود توسط گوگل اعتبار بیشتری دارند.

بررسی تعداد بک لینک هایی که رقبای شما به آنها دست یافته اند :

در اینجا می توانید تعداد بک لینک هایی را که یک وبسایت خاص دریافت می کند مشاهده کنید:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

اگر روی گزینه ی new کلیک کنید تازه ترین اطلاعات را دریافت خواهید کرد:

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

در تصویر بالا کل بک لینک ها را مشاهده می کنید اما اگر بخواهیم به تفضیل آمار بک لینک ها را به ازای یک دامین خاص ببینیم کافیست روی گزینه ی one link per domain کلیک کنیم :

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

 

چگونگی استفاده از MOZ برای سرچ کلمات کلیدی:

به تازگی moz.com  از سرویس جدیدی برای جستجوی کلمات کلیدی رونمایی کرد، به محض اینکه یک کلمه کلیدی را جستجو می کنید نتیجه را خواهید دید :

هک رشد برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپها

استفاده از moz بسیار ساده است، همچنین می توانید لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید (سمت چپ تصویر) شما حتی اگر اکانت پریمیوم در این وبسایت نداشته باشید می توانید از این بخش استفاده کنید، دو سرچ در روز برای اکانت های عادی به شکل رایگان در نظر گرفته شده است.

 

۴- بازاریابی ویروسی

علت این نامگذاری این است که ویروس ها در خارج از بدن انسان نمی توانند حیات داشته باشند و هم چنین رشد و تکثیر آنها بسیار سریع است. به شما با قطعیت اطمینان می دهیم که بارایابی ویروسی یک تکنیک بی نظیر برای هک رشد است.

اما چه چیزی کسب و کارهای اینترنتی را ویروسی ( با جنبه ی مثبت آن ) می کند؟ دو عامل اساسی وجود دارد، یکی محصولات یا خدمات رایگان و دیگری قابلیت انتشار!

اما چرا محصولات رایگان؟ خب چه کسی از جنس مفت بدش می آید؟ پس اگر وبسایت شما یک محصول یا خدمت را به شکل رایگان عرضه کند به احتمال زیاد ویروسی می شود! اما این محصول یا خدمت رایگان باید مورد نیاز مشتری نیز باشد در غیر این صورت هدر می رود، چیزی که باعث ویروسی شدن می شود حس نیاز مشتریان به آن محصول یا خدمت رایگان است.

فاکتور دوم، قابلیت انتشار اول از همه می آید. به این موضوع فکر کنیم که چرا مردم باید چیزی را که شما دارید منتشر کنند؟ اینجا جایی ست که باید واقعا تلاش کنید و صرفا باور داشتن به محصول کافی نیست!

یک راه می تواند ایجاد انگیزه به روش های گوناگون در کاربران به نحوی باشد که آنها مطالب شما را انتشار دهند. این موضوع فقط مختص محصولات نیست سایت های دیگری نیز وجود دارند که به شما خدمت های بیشتر به ازای بازنشر مطالب ارائه می کنند.

 

نتیجه گیری:

این روش های هک رشد که درباره ی آنها صحبت شد همگی نیازمند زمان و تلاش مضاعف هستند اما مطمئن باشید همگی آنها با شرط اجرای درست نتیچه ی مطلوبی در پی دارند. برخی از آنها می توانند در کنار یکدیگر یک هم افزایی ایجاد کنند تا بهترین نتایج حاصل شود. به خاطر داشته باشید در فضای آنلاین همه چیز به سرعت پخش می شود پس مراقب باشید تکنیک بازاریابی ویروسی شما نکات مثبتی از کسب و کار اینترنتی شما را منتشر کند.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۹۸۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *