۹  عادت ایمیل مارکتینگ که باید کنار گذاشته شود

چکیده مقاله : اگر بتوانید این 9 عادت بد در ایمیل مارکتینگ را کنار بگذارید و از مثالهای این مقاله الگو بگیرید قطعا می توانید بازدهی بسیار بیشتری در کمپین های ایمیل مارکتینگ خود به دست آورید.

در فضای به شدت رقابتی کسب و کارها، نیاز دارید تا مرتب و با برنامه، استراتژی ایمیل مارکتینگ خود را آزمون و خطا انجام داده تا دریابید مخاطبان ایمیل شما در چه شرایطی ایمیل ها را باز کرده، می خوانند و روی گزینه ها کلیک می کنند.

زمانی که محتوا و طراحی صحیح از بخش های کلیدی موفقیت ایمیل محسوب می شود اجرای تست های A/B به درک چگونگی حضوری کارا در صندوق پیام مخاطبان منجر خواهد شد.

اینکه بدانید چه چیزهایی را تست کنید کمک می کند تا استراتژی فعلی خود را از نو مرور کرده و دریابید که کدام عادات روتین در ایمیل مارکتینگ شما نیاز به تغییر، اصلاح یا بازطراحی دارد.

در این مقاله، تعدادی از عادات روتین ایمیل مارکتینگ که باید به تدریج آنها را کنار گذاشته مطرح شده است تا تلاش کنید بهترین استراتژی ایمیل مارکتینگ را برای کسب و کار خود طراحی کنید.

 

۹  عادت ایمیل مارکتینگ

 

۱-همیشه از یک نام فرستنده (Sender Name) استفاده می کنید

  • پیشنهاد جایگزین: از اسامی دوستانه تری استفاده کنید

خودتان را به استفاده از نام کسب و کار به عنوان نام فرستنده ایمیل محدود نکنید. با اسامی دوستانه تری ایمیل های خود را به طور آزمایشی ارسال کرده و نتیجه را رصد کنید چرا که این امر سبب افزایش نرخ باز شدن ایمیل خواهد شد.

مثلاً به جای نام “آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا” می توان نوشت “احسان از آکادمی گرشا” اما باید در نظر داشته باشید که هر تغییری در ساختار ایمیل، ایمیلهای شما را اسپم نکند. از اسامی گمراه کننده و نادرست استفاده نکنید، به تدریج درخواهید یافت که چه مدل نام گذاری برای مخاطبان شما جذابتر خواهد بود.

شرکت Chubbies در زمینه پوشاک مردانه فعالیت می کند و صفحه فیس بوک این برند ۱٫۵ میلیون فالوئر دارد و یکی از بهترین مثال ها در زمینه استفاده خلاقانه از نام فرستنده ایمیل می باشد.

آنها از ساختار مشخصی برای نام گذاری فرستنده های ایمیل خود استفاده می کنند که می تواند الهام بخش باشد.

تحقیقی در زمینه ایمیلهای ارسالی این برند انجام شده که در آن بیان شد ساختار نام فرستنده ایمیل آنها سرگرم کننده، دوستانه و غیر معمول است که توانسته نرخ باز شدن بیشتر و کاهش حذف ایمیل بدون باز شدن آن را به دست آورد.

در تصویر زیر، نمونه هایی از این امر را مشاهده می کنید.

انتخاب نام فرستنده در ایمیل مارکتینگ

Chubbies همواره اطمینان کسب می کند که نام فرستنده استفاده شده علاوه بر دوستانه و جذاب بودن، با موضوع ایمیل (subject) و پیش نمایش محتوای ایمیل نیز یکپارچگی داشته باشد.

تکنیک های نام فرستنده در ایمیل مارکتینگ

این هماهنگ سازی به آنها اجازه می دهد که از هر فضای موجود در صندوق پیام شما استفاده کنند تا توجه تان را جلب کرده و تاثیر بیشتری بر شما بر جای بگذارند.

مجدداً بیان می کنیم که قبل از آزمودن استراتژی هایی شبیه این، در مورد اسپم نشدن ایمیل های خود اطمینان کسب کنید.

 

۲-عنوان ایمیل را بیش از حد ادبی می نویسید

  • پیشنهاد جایگزین: از جلوه های بصری استفاده کنید

مخاطبان روزانه ایمیلهای فراوانی دریافت می کنند. این بدین معنی است که عنوان ایمیل شما یکی از فاکتورهای کلیدی در جلب توجه آنها جهت باز کردن ایمیل است.

به مثال زیر توجه کنید:

انتخاب موضوع ایمیل در ایمیل مارکتینگ

چه چیز ایمیل های بالا را متمایز می کند؟ استفاده از حروف بزرگ؟ اعداد؟ استفاده از ایموجی ها؟ شخصی سازی شدن ایمیلها؟ کلام طنز؟ استفاده از فضای خالی (space)؟

جهت جلب توجه کسی که صندوق پیام های نخوانده خود را روزنامه وار نگاه کرده و به پایین صفحه اسکرول می کند مهم است که در نظر داشته باشید عنوان ایمیل شما در کنار سایر ایمیلها به چه شکل دیده می شود.

متن عنوان شما باید محتوای داخلی ایمیل را بازتاب داده و از سوی دیگر، با هویت برند و سبک تبلیغاتی شما همخوانی داشته باشد، لذا باید با استفاده خلاقانه از امکانات بصری در متن ایمیل، بررسی کنید که کدام جلوه های بصری بیشتر می تواند توجه مخاطبان شما را به خود جلب کند.

 

۳-متن پیش نمایش ایمیل به طور خودکار انتخاب می شود

  • پیشنهاد جایگزین: از متنی جذاب و خیره کننده به عنوان پیش نمایش استفاده کنید

اگر پلتفرم ایمیل مارکتینگ شما قابلیت preview text را پشتیبانی می کند ( ممکن است با نام pre-header text نیز شناخته شود ) می توانید پیش نمایش هر ایمیل خود را بهینه کنید چرا که اگر متن پیش نمایش به طور خودکار و توسط پلتفرم انتخاب شود نتیجه ای جز از دست دادن فرصت جلب توجه دریافت کنندگان ایمیلتان نصیب شما نخواهد شد.

استفاده از این قابلیت سبب تمایز شما با سایر رقیبانی که از این نکته برای ایمیل خود استفاده نمی کنند خواهد شد. با تیزهوشی، متونی جذاب، مرتبط و خیره کننده را در این بخش آزمایش کنید.

در مثال زیر Crate and Barrel از متن پیش نمایشی که در زیر عنوان ایمیل نمایش داده می شود به طرز مناسبی استفاده کرده تا نگاه ها را به خود خیره کند.

پیش نمایش ایمیل در خبرنامه ایمیلی

یا در مثال زیر، Skimm از متن پیش نمایش برای عذرخواهی خطای فنی در ایمیل های خود استفاده کرده است:

تکنیک های ایمیل مارکتینگ

 

۴-متن فوق حرفه ای شما خسته کننده می شود

  • پیشنهاد جایگزین: از لحنی متمایز استفاده کنید

لحن مرسوم برند شما می تواند یکی از عوامل اصلی تمایز شما قلمداد شود. می توانید از سبکی شوخ طبعانه برای متون خود استفاده کنید یا تلاش کنید ادبیات شما هر چه بیشتر، آکادمیک و رسمی به نظر برسد. در هر حالت، این لحن سبب خواهد شد تا مخاطبان کسب و کار شما با کسب و کارتان در سطح فرد-فرد ارتباط برقرار کنند.

در زمانی که پیشرفت تکنولوژی این امکان را در اختیار ما قرار می دهد تا به گذشته نگاه کنیم و لحظاتی خوش و دوستانه را به خاطر بیاوریم، کسب و کارها در تقلا هستند تا بتوانند خود را به بیش از پیش، در ایجاد این لحظات به عنوان هویتی دوستانه معرفی کنند.

لحن کلام برند می تواند در این تقلا یاری دهنده باشد و راهکار آن در داشتن شخصیتی انسانی برای برند است.

بنا به گفته یکی از بنیانگذاران برند Chubbies، آنها فکر می کردند ” هر چیز کوچکی در فشن مردانه جدی تلقی می شود”. آنها برای جذب مخاطبان به برندشان، بیان کردند که ” ایمیل هایمان را طوری می نوشتیم که گویی برای دوستان خود می نویسیم”.

در مقالات متعددی از جمله  Smart Passive Income توصیه شده که سازمانها برند خودشان را به عنوان یک فرد در نظر بگیرند.

به برند خود همچون فردی نگاه کنید که دارای شخصیتی واحد است. بیشتر اوقات این شخصیت با شخصیت صاحب کسب و کار یا حتی کسی که محتوای ایمیل را می نویسند همخوانی پیدا می کند.

در مورد چیزهایی که برای شما اهمیت دارد بنویسید، در مورد چیزهایی که ارتباطی عاطفی با شما دارند و اینجا همان جایی است که به مغز کار می رسید.

زمانی که شما ایمیل های خود را بر پایه این رهیافت بنویسید، به این نتیجه خواهید رسید که قرار نیست صرفاً یک پیام را انتقال دهید، بلکه قرار است با مخاطب خود ارتباط نیز برقرار کنید.

 

۵-گزینه های فراخوانی به اقدام رسمی/کلیشه ای

  • پیشنهاد جایگزین:از متون خلاقانه برای CTA ها استفاده کنید

هر وجب از ایمیل شما فرصت و هر کلمه شما باید آگاهانه باشد.مخصوصاً بخشهایی که از مخاطب ایمیل می خواهید کاری انجام دهد.

در ادامه، مثالی مطرح شده که نشان می دهد چطور باهوش و خلاق عمل کنیم تا مخاطب روی گزینه دلخواه ما کلیک کند.

امروزه مشتریان از این امر آگاهند که شما می خواهید آنها را به انجام کار دلخواه خود ترغیب کنید. با در نظر داشتن این نکته، باید متن گزینه های فراخوانی به اقدام خود را آزمایش کرده به جای عباراتی نظیر ” کلیک کنید”، خلاقیت بیشتری به خرج دهید.(در متن گزینه زیر نوشته شده که به تالار اسرار وارد شوید)

گزینه فراخوانی به عمل در ایمیل مارکتینگ

 

۶-ایمیل خود را خلاصه می کنید

  • پیشنهاد جایگزین: طول ایمیل را مورد تست قرار دهید

برند Skimm با ۶ میلیون مخاطب خبرنامه ایمیلی بیان می کند که ایمیلها نباید همیشه کوتاه و مختصر و یا همیشه مملو از المان های بصری باشد تا موفق شود (منبع).

زمانی که برخی داده بیان می کنند بهترین نسخه ایمیل باید کوتاه و مختصر باشد، Skimm از ایمیلهایی با طول محتوای زیاد استفاده می کند (آنها ایمیل طولانی خود را به چندین بخش برای مطالعه راحت تر تقسیم کرده اند).

در حالیکه این برند به طور معمول بر استفاده از المانهای بصری در ایمیل خود استفاده نمی کند، بر آسان تر کردن یک چیز برای مخاطبان خود تمرکز کرده اند: اشتراک گذاری.

در این مثال، ۹ عامل برای توجیه اشتراک گذاری ایمیل با دوستان یا همکاران ارائه شده که ما را به عادت بعدی هدایت می کند:

طول محتوای ایمیل در ایمیل مارکتینگ

۷-بر روی محتوا تمرکز می کنید

  • پیشنهاد جایگزین: به این فکر کنید که طراحی چگونه در رشد موثر خواهد بود

اگر محتوا پادشاه است، طراحی (design) ملکه است!

محتوای شما باید باکیفیت و جذاب باشد اما اگر طراحی شما به گونه ای باشد که توانایی انتقال پیام را به خوبی انجام ندهد محتوای شما از بین خواهد رفت.

بنا به گفته Bernadette Jiwa نویسنده کتاب Marketing: A Love Story، هک رشد در واقع تمرین ایجاد و به کارگیری بازاریابی دهان به دهان به صورت آگاهانه است.

او ادامه می دهد ” متخصصان هک رشد کسب و کارشان را بهینه می کنند تا مشتریان جدیدی را با این متد جذب کنند که با جلب رضایت یک مشتری، راهکار آسانی را برای مشتری راضی جهت اشتراک گذاری داستان خود با دوستانش ارائه دهند.

به شدت تلاش می کنید تا محتوای شما جذاب باشد. اما صرف اتکا به محتوای جذاب سبب می شود تا ایمیل شما در اینباکس مخاطبان به فراموشی سپرده شود. لذا از ابزارها و متدهایی برای رشد اثربخشی ایمیل خود استفاده کنید.

 

۸-از پرسونا برای پیش فرضهای خود استفاده می کنید

  • پیشنهاد جایگزین: صمیمیت خود را نشان دهید

به عنوان یک بازاریاب، مجبوریم که فرضیه هایی داشته باشیم چرا که نمی توان تمامی اعضای مخاطبان خود را دقیقاً بشناسیم.

زمانی که مخاطبان خود را بخشی بندی کرده و پرسونای آنها را طراحی می کنیم مهم است که محتوای مرتبط با آنها را نیز تهیه نماییم. چرا که امروزه مشتریان از شما انتظار دارند تا بیش از پیش آنها را بشناسید و در موردشان آگاهی داشته باشید.

اگر شما نتوانید صمیمیت خود را نشان دهید به زودی افول خواهید کرد. اگر بازاریابان از بخش بندی مخاطبان استفاده نمی کنند حداقل باید از این تاکتیک و چگونگی بهره مندی سایر سازمان ها از آن آگاه باشند.

زمانی که پرسونای مخاطبان را توسعه می دهید و پیامهایی شخصی سازی شده برای آنها ارسال می کنید یک گام در مسیر درست خود حرکت کرده اید.

شخصی سازی محتوا و ایمیلها را تا حدی اجرا کنید که به مخاطبان خود نشان دهید به آنها توجه داشته و پیامشان را دریافت می کنید.

در نظر داشته باشید که چه داده هایی را می توان با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید تا حسی از صمیمیت ایجاد شده و یا به آنها کمک کند تا در مورد عملکرد خودشان بیشتر بدانند.

به عنوان مثال، اسپاتیفای از داده ها استفاده می کند تا نشان دهد چقدر کاربران خود را به خوبی می شناسد. هر کاربر پیامی انحصاری و با داده های شخصی سازی شده بر اساس عملکرد خودش در اسپاتیفای دریافت می کند.

شخصی سازی ایمیل ها

 

۹-بیش از حد در مورد خودتان صحبت می کنید

  • پیشنهاد جایگزین: با دلیل موجه ایمیل ارسال کنید

بسیار آسان است ایمیل شما از تعادل خارج شود. تلاش های بازاریابی شما به دنبال آن است که مخاطبانتان را از ارزش محصولات یا خدمات شما آگاه کند.اما در فرآیند تبدیل شدن به برندی که مردم آن را به شیوه ای معنادار تشخیص دهند نیاز دارید اقداماتی بیش از اطلاع رسانی از محصولات و آفرهای خود انجام دهید.

باید در زندگی هر کدام از مخاطبان خود ارزشی اضافه کنید. خدماتی را حول چیزهایی که به استراتژی فروش شما ارتباطی ندارد اما با ارزشهای کلیدی کسب و کار شما ارتباط زیادی دارد ارائه دهید.

این امر به شما کمک می کند تا مخاطبان، برند شما را به گونه ای بشناسند که به نیازهای آنها واقف بوده و صرفاً هر ارتباط برند با مخاطب به دنبال فروش نیست.

برای مثال، اسپاتیفای ایمیلهایی برای مخاطبان خود ارسال می کند تا از کنسرت های موسیقی خوانندگان محبوب خود در حوالی محل زندگی شان آگاه شوند:

تکنیک های ایمیل مارکتینگ

مثال دیگر آنکه برند Chubbies ایمیلهایی با عنوان Weekender در هر جمعه ارسال می کند که در آن هیچ محصولی برای فروش عرضه نمی شود؛ بلکه محتوای ایمیل حول مطالبی طنز و سرگرم کننده تهیه و ارسال می شود.

این ایمیلها با فرهنگ و ارزشهای سازمانی آنها مطابقت دارد، آنها در ماموریت خود در وبسایتشان نوشته اند که به آخر هفته ها باور داریم (We believe in the weekend).

یکی از بنیانگذاران این برند در مورد این ایمیلها چنین می گوید: ” همه چیز در مورد هیاهوی زندگی در جهان و آنچه که باید در آخر هفته پیش رو انجام دهید است. هدف ما فروش نیست بلکه ایجاد تجربه ای ارزشمند با مشتریان خود است و این کار را هر جمعه به مدت ۶ سال انجام می دهیم. این تکنیک نشان می دهد که چگونه ارتباطی واقعی و سازنده با مشتریان خود ایجاد کرده ایم.”

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

مشاور اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مبتکر و مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

مشاوره رایگان دیجیتال مارکتینگ»

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۹۸۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *