چگونه کمپین عرضه محصول جدید را طراحی کنیم؟

چکیده مقاله : در این مقاله کلیه نکات کلیدی در مورد طراحی کمپین های عرضه یا لانچ محصول جدید در بازار را می آموزید تا به کمک آن بتوانید فروش موفق تری را تجربه کنید.

در این مقاله ضمن آشنایی با فریم ورک برنامه ریزی RACE ، اصول طراحی کمپین های عرضه ( launch ) محصولات خود را خواهید آموخت.

در عصری زندگی می کنیم که بیشترین فعالیت های کارآفرینانه در جهان جریان دارد. به لطف رسانه های دیجیتال، هیچگاه عرضه یک محصول به مخاطبان جهانی بدین شکل قابل مدیریت نبوده است. در نتیجه رقابت های تجاری نیز هیچ وقت چنین حجم بالایی را به خود ندیده بود.

این امر ایجاب می کند که از رویارویی با اشتباهات رایج در هنگام عرضه محصول جدید خودداری کرده و بیاموزیم که چگونه کمپین محصول خود را در فضای آنلاین پروموت کنیم.

این اشتباهات معمولاً با از دست دادن فرصت ها در رهگیری مخاطبان در چرخه خرید محصول همراه می شود.

تصویر زیر تمام فعل و انفعالات بالقوه ای را که می تواند در طول عرضه محصول در نقاط تماس (touchpoints)  با چرخه حیات مشتری رخ دهد نشان می دهد.

شما می توانید از تصویر زیر به عنوان یک چک لیست بصری برای آنچه نیاز دارید استفاده کنید(برای مشاهده سایز اصلی تصویر روی آن کلیک کنید).

طراحی کمپین عرضه محصول

تمام کسب و کارها محصولات جدید خود را با هدف افزایش درآمد و جذب مخاطبان جدید تولید و عرضه می کنند. این امر برای استارتاپهایی که می خواهند محصول خود را به طور رسمی و برای اولین بار عرضه کنند نیز مصداق دارد.

برنامه ریزی کمک می کند تا شما فرصت های بالقوه جدید برای عرضه محصول را شناسایی کرده، اهداف را مشخص و خود را برای زمان بندی لانچ آماده کنید.

طراحی برنامه کمپین این قدرت را در اختیار قرار می دهد که منابع خود را به طور منطقی اولویت بندی کرده و به مصرف آن نظمی اثربخش دهید.

با عرضه یک محصول، با وجود تمام مشکلات معمول کسب و کاری، زمانی که شما بتوانید برای هر موقعیت احتمالی برنامه ای تدارک دیده و برای هر موقعیت پیش بینی نشده هم برنامه داشته باشید می توانید ضریب موفقیت کمپین خود را افزایش دهید.

 

ساختاردهی برنامه کمپین

ممکن است با فریم ورک برنامه ریزی RACE آشنایی داشته باشید؛ فریم ورکی که پنج بخش مهم و اساسی هر برنامه بازاریابی یا بازاریابی دیجیتال را شامل می شود.

در این برنامه، پس از دسترسی به مخاطب (Reach)، با فراهم کردن اقداماتی هدفمند (ACT)، او را به مشتری تبدیل کرده (Convert) و با فرآیندی کارا تعامل وی را با کسب و کار حفظ می کنیم (Engage).

در این مقاله، حدود ۲۵ فعالیت جزئی برای مرور چک لیست این امر ارائه شده که برای هر کدام، راهنمای عملی مشخصی توصیه شده که به اجرای آن کمک خواهد کرد.

پنج بخش مدل برنامه ریزی RACE به شما کمک می کند تا:

 • برنامه ریزی عرضه محصول را انجام دهید: Plan
 • به بازار خود دسترسی داشته باشید: Reach
 • از برنامه های مشارکتی برای ترغیب استفاده کنید: Act
 • مخاطبان را به مشتری تبدیل کنید: Convert
 • مشتریان را به هواداران وفادار تبدیل کنید: Engage

اینفوگرافیک زیر به طور کامل ساختار این فریم ورک را نمایش می دهد ( روی تصویر کلیک کنید ):

 طراحی کمپین عرضه محصول با مدل race

برنامه ریزی برای بدترین حالت

با وجود متغیرهای زیاد،صادقانه نیست که بیان کنیم همیشه می توانید برای هر اتفاقی آمادگی کامل داشته باشید. گرچه با مرور ریسکها و تعریف گامهای اجرایی برای کاهش آنها، خواهید توانست در هر مرحله از عرضه محصول خود کنترل امور را به دست بگیرید؛ حتی زمانی که رخدادهای پیش بینی نشده ای اتفاق افتد.

شما آماده خواهید بود که با خونسردی به آنها پاسخ داده و در کمترین زمان ممکن، واکنش مناسب و در خور را انجام دهید.

لذا می توان گفت بخشی از فرایند کمپین عرضه محصول، پیش بینی نتایج اصلی و فرعی کمپین و واکنش های مثبت و منفی به محصول می باشد.

 

چشم انداز

بسته به بازار هدف شما، نیاز خواهید داشت تا چشم اندازهایی شفاف و مرتبط را طراحی کنید. هر جنبه از چشم انداز عرضه محصول شما از یک بیانیه سازمان نشات می گیرد.

 

مثال: مشتری

چشم انداز: تبدیل شدن به پرفروش ترین اپلیکیشن بازی های استراتژیک

هر مرحله از بازی بر اساس نقشه هایی دقیق از واقعیت های جهان طراحی شده است.

 

مثال: B2B

چشم انداز: تبدیل شدن به معتمدترین پلتفرم حسابداری آنلاین کسب و کارهای کوچک

نرم افزار ما با همکاری سه کسب و کار کوچک برتر امریکا در حوزه حسابداری توسعه داده شده است.

 

حال با توجه به این مثالها، استراتژی رسیدن به آن چشم اندازها را با هم مرور می کنیم:

 

مثال: مشتری

“تبدیل شدن به پرفروش ترین اپلیکیشن بازی های استراتژیک”

هر مرحله از بازی بر اساس نقشه هایی دقیق از واقعیت های جهان طراحی شده است.

 

برنامه ریزی:

 • توسعه آگاه سازی از برند
 • طراحی استراتژی شبکه های اجتماعی
 • طراحی کمپین بازاریابی ویروسی
 • تعیین بودجه، هدفگذاری مخاطبان مناسب، آزمایش و سنجه ها

 

مثال: B2B

” تبدیل شدن به معتمدترین پلتفرم حسابداری آنلاین کسب و کارهای کوچک ”

نرم افزار ما با همکاری سه کسب و کار کوچک برتر امریکا در حوزه حسابداری توسعه داده شده است.

 

برنامه ریزی:

 

مشتریان اولیه

احتمالاً شما به خوبی با تمام جنبه های محصول جدید خود آگاه هستید. گرچه نمی توان این نکته را در مورد بازارها و مخاطبان هدف شما هم تایید کرد.

مهم ترین بخش این بازارها، مشتریان اولیه یا early adopters ها هستند؛ به خصوص زمانی که شما محصولی جدید را در دسته بندی جدیدی عرضه می کنید.

در ارتباط با اولین فاز برنامه ریزی شما، فراتر از آنکه در نظر بگیرید محصول شما چیست، به این فکر کنید که چطور و کجا این محصول، توجه مشتریان اولیه شما را در بازار به خود جلب می کند.

این نکته ای حیاتی است چرا که نه تنها کمک می کند که مطمئن شوید قابلیت ها و منافع محصول شما به درستی درک شده است بلکه سیگنالی به مشتریان اولیه شما ارسال می کند تا پیشنهادات شما را در برابر رقیبانی که ممکن است محصولی مشابه شما تولید کرده باشند به خوبی تشخیص دهند.

از نگاهی دیگر، کمپینهای فازبندی شده شما به پیام های متمایزی نیاز دارد تا مشتریان اولیه را برای خرید متقاعد کند. در حالیکه به طور هم زمان، به آنها انگیزه ای می دهید که با دیگران از مزایای محصول شما صحبت کنند و به اینکه از اولین نفراتی هستند که محصول شما را خریداری و استفاده کردند افتخار کنند.

 

طراحی زمانبندی کمپین

برنامه زمان بندی کمپین را طوری طراحی کنید که قبل از عرضه محصول، حین عرضه و پس از آن را شامل شود. هر مرحله را با پیام های هدفمند بازار پیرامون منافع محصول نقشه بندی کنید و بنچ مارکت خود را با توضیحاتی مناسب در مورد ارزشهای پیشنهادی خود در برابر رقبا ایمن کنید.

به خاطر بسپارید که اولین دغدغه مشتریان آنلاین این است که بازاریابی شما به آنها کمک کند تا اطلاعات لازم برای تصمیم گیری و انتخاب را در اختیار آنها قرار دهد.

هنگامی که برنامه زمانبندی خود را توسعه می دهید در نظر داشته باشید که چطور می توانید با اینفلوئنسرهای بالقوه همکاری کنید.

این امر پیامدهای قابل توجهی در گسترش چگونگی پروموت محصول شما در پی خواهد داشت. به عنوان مثال، بررسی کنید که بلاگ کدام اینفلوئنسرها باید در برنامه شما قرار گیرد؟ آیا از پادکستها و نظرات کارشناسی افراد خبره هم بهره می برید یا خیر؟

 

رصد سنجه ها برای بررسی تعامل کاربران

مفید است اگر شاخص های عملکرد عرضه را برای هر جنبه کمپین تعریف کنید. زمانی که محصولی جدید را  در قالب یک کمپین به بازار معرفی می کنید نیاز دارید شاخص های موفقیت را تعیین کنید.

شاخص هایی که می تواند جزئی از برنامه شما باشد:

 • تعداد دانلود ویدئو/بروشور/فایل و …
 • نرخ کلیک خوری
 • تعداد و هزینه جذب هر لید
 • تعداد فروش و درآمد حاصل از کمپین
 • ترافیک شبکه های اجتماعی و نرخ تبدیل آن
 • ترافیک و لیدهای موبایل و نرخ تبدیل آن
 • ترافیک ارگانیک از موتورهای جست و جو
 • نرخ تبدیل صفحه فرود
بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

مدیر اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

ورود به کانال

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۷۳۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *