چگونه سایت خود را برای جمع آوری بیشترین ایمیل بهینه کنیم؟

چکیده مقاله : در این مقاله روشهای بهینه سازی سایت برای ایمیل مارکتینگ و با هدف جمع آوری لیست مشترکین ایمیل خود و افزایش جذب لید راهکارهای مختلفی بیان شده که با اجرای آن بتوان حداکثر تعداد ایمیل بازدیدکنندگان سایت را به دست آورد.

در این مقاله می آموزید که با بهینه سازی سایت خود برای ایمیل مارکتینگ، لیست مشترکین ایمیل خود را افزایش داده و لیدهای بیشتری جذب کنید.

جمله بالا هیجان آور است! بر خلاف آنکه می گویند دوران ایمیل مارکتینگ به سر رسیده باید گفت ایمیل همچنان بیشترین رشد استفاده را در فروشگاه های اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی دارد.

به نظر می رسد این امر هر ساله عملکرد بهتری را از خود به نمایش می گذارد.

بر اساس داده هایی که در سایت اسمارت اینسایت منتشر شد (اینجا) ثابت شد ایمیل همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و ۳۰ مرتبه نرخ بازگشت سرمایه بیشتری از سایر کانالها دارد.

علاوه بر این، ۹۵ درصد مخاطبان این گزارش، ایمیل را در سازمان خود به عنوان ابزاری مهم یا خیلی مهم رتبه بندی کردند.

در نتیجه شما باید برای دستیابی به نتایج مشابه، به ایجاد لیستی قوی و فعال نیاز خواهید داشت. مشکل این نیست که چطور این ایمیلها را به دست آوریم بلکه مشکل این است که این کار را چطور از بین بازدیدکنندگان صفحات مختلف وبسایت خود انجام داده و دلیلی برای تنوع نیازها و تمایلات آنان در بازدیدشان ارائه دهیم تا بتوان ایمیلشان را به دست آوریم.

در این مقاله به شما نشان می دهیم که چگونه بر این چالش غلبه کنید. همچنین می آموزید که چگونه ایمیلها را در بخشهای مختلف سایت خود جمع آوری نمایید:

 • صفحه اصلی
 • صفحه درباره ما
 • بخش وبلاگ
 • بخشهای داخلی

 

۱-صفحه اصلی

هدف یک وبلاگ جذب و تبدیل مشتریان بالقوه ای است که در مسیر سفر مشتری (customer’s journey) قرار دارند. صفحات محصولات نیز بر بیان ارزش آنچه که شما می فروشید متمرکز است.

اما صفحه اصلی باید تمام این کارها را هم زمان انجام دهد؛ برند شما را به بازدیدکننده ها معرفی می کند، قدرت شما را به رخ می کشد و نظر آنان را برای تعامل با شما جلب می کند.

 

چگونه بازدیدکنندگان صفحه اصلی را به مشتری تبدیل کنیم؟

از گزینه فراخوانی به اقدام مناسب و جذاب در صفحه اصلی استفاده کنید. برای مثال:

یک فراخوانی به اقدام اختصاصی که مخاطب را به صفحه عضویتی اختصاصی فرا می خواند.

جمع آوری لیست ایمیل مخاطبان

 

کل فرم درون صفحه اصلی جاسازی شده است.

تهیه لیست ایمیل در ایمیل مارکتینگ

تهیه لیست ایمیل در ایمیل مارکتینگ

 

چرا گزینه های فراخوانی به عمل جاسازی شده در صفحه اصلی به خوبی عمل می کنند؟

زیرا در اولین تجربه بازدید بازدیدکننده اختلالی ایجاد نمی کند.این فراخوانی به اقدام ها آنها را از صفحه به صفحاتی دیگر ارجاع نمی دهند.

در عوض، به آنها اجازه می دهد در همان صفحه مانده و پیشنهاد شما را به عنوان بخشی از تجربه ای کامل در مسیر خود دریابند.

 

۲-صفحه درباره ما

تصورش سخت است که صفحه درباره ما برای این هدف اهمیتی داشته باشد!

اما زمانی که وبسایت یک شرکت راه اندازی می شود ۵۲ درصد بازدیدکنندگان می خواهند صفحه درباره ما را مشاهده کنند (منبع).

گرچه اذعان می کنیم حدود نیمی از بازدیدکنندگان ممکن است به این صفحه اهمیتی ندهند اما فکر می کنم می توان فرض کرد که بیشترافرادی که به این صفحه مراجعه می کنند مشتریان فعلی شما نیستند.

در واقع آنها شامل افرادی هستند که به همکاری با کسب و کار شما فکر می کنند. دقیقاً همین دلیل است که سبب می شود به صفحه درباره ما مراجعه کرده و در مورد برند شما اطلاعات کسب کنند. در نتیجه این امر فرصتی را برای تبدیل آنها به مشترکین لیست ایمیل به شما ارائه می دهد.

 

چگونه از صفحه درباره ما لید جذب کنیم؟

جذب لید در صفحه درباره ما به ظرافت خاصی نیاز دارد. به خاطر داشته باشید که هدف اصلی برای این صفحه توسعه ارتباط شخصی با بازدیدکنندگان، نمایش توانایی های شما و متقاعد کردن آنها به استفاده از خدمات شما می باشد.

نیازی به گفتن نیست که هر استراتژی تهاجمی جذب لید ممکن است این اهداف را تحت الشعاع قرار دهد.

بنابراین بهترین گزینه شما استفاده از بنر در سایدبار یا نمایش فرمهای پاپ آپ کوچک در ناحیه ای از صفحه است که اهمیت کمتری در ماهیت صفحه دارد، مثلاً در انتهای صفحه یا در ستون های کناری.

در این مورد جزئیات بیشتری را ارائه می کنیم:

-بنر در ستون های کناری (سایدبار)

همانطور که از نام آن پیداست این فراخوانی به اقدام در ستونهای کناری صفحه قرار می گیرد و معمولاً شامل رنگ بندی و یا تصاویر برای بهتر دیده شدن و جذب توجه توجه افراد می باشد.

در اینجا مثالی از نمایش بنر در ستون های کناری ارائه شده است. در این مثال، از ارائه دوره رایگان برای ترغیب به عضویت استفاده شده است.

لیست ایمیل در ایمیل مارکتینگ

متاسفانه استفاده از بنرها در سایدبار جنبه ای منفی نیز دارد که آن دیده نشدن است. بسیاری از کاربران به طور ناخودآگاه المانهایی از صفحه را که شبیه تبلیغات به نظر برسد نادیده می گیرند، از جمله همین بنرها و فراخوانی به اقدام ها.

خوشبختانه سایر روشهای فراخوانی به اقدام می تواند بر این چالش غلبه کند!

 

-پاپ آپ ایمیل

قبلاً در مقاله ای با عنوان ” ۶ ترفند افزایش لیست خبرنامه ایمیلی با پاپ آپ ” در مورد استفاده بهینه از فرم های پاپ آپ برای افزایش نرخ جذب ایمیل مخاطبان صحبت کردیم.

اما باید اعتراف کنیم که استفاده از پاپ از نظر برخی دیجیتال مارکترها امری ناکارآمد تلقی شده و برخی دیگر از اثربخشی آن دفاع می کنند.

با این وجود باید پذیرفت که پاپ آپهای جمع آوری ایمیل بالاترین نرخ تبدیل در فراخوانی به اقدام ثبت ایمیل را دارا می باشد.

برای مثال، مشتریان ما به طور معمول ۲۷۰ درصد بیشتر ایمیل خود را در پاپ آپها ثبت می کنند در حالیکه در میانگین نرخ تبدیل این امر از ۵ درصد تجاوز نمی کند.

نمایش پاپ آپ در زمان خروج کاربر، نوع دیگری از فرم پاپ آپ ایمیل است که حداقل ۷ درصد نرخ تبدیل دارد. در حالیکه بنرهای ستون کناری بین ۰٫۵ درصد تا ۱٫۵ درصد نرخ تبدیل دارند ( منبع ).

در زیر مثالی از پاپ آپ استفاده شده در صفحه درباره ما ارائه شده است:

پاپ آپ جمع آوری لیست ایمیل

 

چرا پاپ آپ موثر است؟

یک دلیل آنکه پاپ آپها بر کسانی که آنها را مشاهده می کنند کنترل کاملی داشته و توجه آنان را کاملاً جلب می کند.

بیشتر پلتفرمهای پاپ آپ به شما اجازه زمان بندی نمایش پاپ آپ و انتخاب دلخواه پاپ آپ برای نمایش در صفحات مختلف و برای کاربران مختلف را ارائه می دهند.

برای مثال شما می توانید پیشنهاد شگفت انگیزی را برای کسانی که برای اولین بار به سایت شما مراجعه می کنند ارائه دهید و یا آنکه در صفحه مربوط به یک محصول خاص، کد تخفیفی برای خرید همان محصول در آن صفحه به صورت پاپ آپ ارائه دهید.

 

۳-بلاگ

بلاگ ها پایه و اساس فرآیند بازاریابی و متدولوژی درونگرا یا inbound می باشد.

هر مطلبی که شما منتشر می کنید با هدف جذب بازدیدکنندگان مرتبط و تبدیل آنها به مشترکین سایت و سپس به مشتریان سایت می باشد.

با توجه به اینکه مقالات بلاگ پتانسیل جذب تعداد زیادی بازدیدکننده را دارد باید بر ایجاد لیست مشترکین از این بازدیدکنندگان تمرکز کنید.

برای این امر می توانید از نکات آموزشی زیر استفاده کنید:

 

-فرم های انتهای مقالات

تا به حال دقت کرده اید که اکثر مطالب وبلاگها با یک پیشنهاد برای عضویت در خبرنامه ایمیلی پایان می یابند؟!

پیشنهاداتی نظیر مثال زیر:

جمع آوری ایمیل مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ

 

چرا فرمهای انتهای مقالات جواب می دهد؟

زیرا آنها پیشنهاد و آفری را ارائه می دهند که به طور طبیعی در راستای ارزشیست که محتوای شما ارائه کرده است.

شخصی که مطالعه مقاله ای ارزشمند و آموزنده را به پایان رسانده به کسب اطلاعات مفید بیشتر راغب خواهد بود. یک بنر، به طور استراتژیک در انتهای مقالات می تواند فرصت کسب اطلاعات مکمل را به مخاطب ارائه دهد.

 

-پاپ آپهای خروجی

در ابتدای مقاله در مورد پاپ آپهای جمع آوری ایمیل صحبت کردیم. این مدل فراخوانی به اقدام گستره وسیعی داشته که از تکنولوژی های شناسایی زمان خروج کاربر نیز بهره می برد.

به عبارت دیگر زمانی که کاربر می خواهد وبسایت را ترک کند، در کسری از ثانیه پاپ آپ برای وی نمایش داده می شود.

جمع آوری ایمیل مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ با پاپ آپ

 

هدف این مدل پاپ آپ ها این است که از ترک وبسایت بدون تعامل مخاطب با برند شما جلوگیری کند.

پاپ آپهای خروجی معمولاً محتوایی مرتبط و هدفمند برای فردی که قصد خروج از سایت را دارد ارائه می دهد. به عنوان مثال:

جمع آوری ایمیل مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ با پاپ آپ

 

چرا پاپ آپهای خروجی جواب می دهد؟

دلیل اصلی آن مرتبط بودن است. با هدف گذاری رفتاری مشخص، شما می توانید بازدیدکنندگان موجود در سایت را با پیشنهادی ترغیب کننده به تعامل با برند و وبسایت خود وا دارید.

 

-محتوای ویژه درون متنی

شما می توانید گزینه های فراخوانی به اقدام خود را درون متن مقاله خود جای دهید. در این حالت، این Call To Actionها پیشنهادی ارزشمند به عنوان آهنربای لید درون متن مقاله ارائه می دهد.

به مثال زیر به عنوان محتوای ویژه درون متنی دقت کنید:

جمع آوری ایمیل مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ

 

چرا محتوای ویژه درون متنی جواب می دهد؟

لینکهای داخلی نقش اصلی در ارائه اطلاعاتی تکمیلی و ویژه به مخاطبان ارائه می دهد. ایده محتوای ویژه درون متنی در این است که اطلاعاتی مکمل و انحصاری در مورد مقاله ای که مخاطب در حال مطالعه آن است ارائه می کند.

با فرض اینکه این محتوا برای مخاطب ارزش مهمی ارائه دهد شانس و فرصت بزرگی نصیب شما خواهد شد چرا که مخاطب برای به دست آوردن اطلاعاتی بیشتر در آن زمینه حاضر به هر کاری خواهد بود!

 

۴-بخشهای داخلی

ما در مورد تبدیل بازدیدکننده به مشترک ایمیلی در هر قسمت اصلی سایت صحبت کردیم. اما در مورد تبدیل تمام بازدیدکنندگان صرف نظر از صفحه ای که در آن هستند چه می توان انجام داد؟

خوشبختانه فراخوانی به اقدامهایی وجود دارد که برای جمع آوری ایمیل در بخش های داخلی سایت قابل استفاده می باشد و اثربخش ترین آنها، پاپ آپها، نوارهای افقی و منوی اسلایدی است.

 

-پاپ آپ ایمیل

پاپ آپ ها را به جز صفحه اصلی یا صفحه درباره ما می توان در کلیه صفحات داخلی سایت نیز استفاده کرد.

گرچه توصیه می کنم بیشتر از یک پاپ آپ استفاده کنید تا بتوانید با ارائه پیشنهاداتی مرتبط برای مخاطبان مختلف در حالت های مختلف(ترک سایت، صفحاتی مشخص، بعد از مدت زمانی مشخص و …)، بیشترین لیست ایمیل را جمع آوری کنید.

 

-نوارهای افقی

نوارهای افقی به صورت دائم نمایش داده شده و معمولاً در بالای سایت و یا پایین صفحه نمایش، به طور مجزا از ساختار سایت نمایش داده می شوند.

به عبارت دیگر این نوارها صرف نظر از صفحه ای که مخاطب مشاهده می کند قابل رویت می باشد.

به عنوان مثال، وقتی به سایت زیر مراجعه کنید در بالای سایت نوار افقی را مشاهده خواهید کرد:

جمع آوری ایمیل مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ

 

-فرم های اسلایدی

فرم های اسلایدی نظیر پاپ آپها عمل می کنند. اما تفاوت عمده آنها در نحوه پدیدار شدن آن ها می باشد.

همانطور که نام آن پیداست این فرم ها از گوشه سایت همچون اسلاید ظاهر می شوند و پیام بازاریابی هدف را به طور کامل به مخاطب نمایش می دهند.به عنوان مثال:

جمع آوری ایمیل مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ با پاپ آپ

 

چرا این مدل فراخوانی به اقدام ها جواب می دهد؟

برای درک اثربخشی آنها، نیاز داریم به مشخصه های آنها نگاه بیاندازیم. هر کدام از این فراخوانی به اقدام ها در فضایی خارج از محدوده سایت و با توجه به رفتار کاربر و یا تعامل آن با محتوا ظاهر می شوند.

به عنوان نتیجه می توان گفت که آنها می توانند پیام هدف را به مخاطب در شرایطی مناسب انتقال دهند.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 2 رای
Loading...
تدریس در آکادمی گرشا

مشاور اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مبتکر و مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

مشاوره رایگان دیجیتال مارکتینگ»

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۱۰۹۲

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. reza.khaki
  ۱۱:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸

  سلام
  بهترین سایت ایمیل مارکتینگ ایرانی چیه؟

 2. d.a.v.i.d
  ۶:۴۷ ۱۳۹۷/۰۱/۲۵

  ممنون از مطلب خوبتان. یه سوال داشتم من یه سایت پزشکی دارم میخواستم بپرسم در قسمت درباره چطور ایمیل مارکتینگ را طراحی کنم؟ میشه راهنمایی کنید و مثال بزنید ممنون میشم

  • احسان خواجوی
   ۸:۴۲ ۱۳۹۷/۰۱/۲۵

   سلام و سپاس از لطفتون.اگر بخوام خلاصه راهکارتون رو بیان کنم باید به ترتیب زیر عمل کنید:
   -با توجه به نیاز آموزشی-خبری مخاطبانتان یه آفر طراحی کنید که برای دریافتش ایمیلشون رو به شما بدن.
   -بهترین بخش وبسایتتون رو انتخاب کنید که کادر دانلود این آفر رو قرار بدید تا بیشتر دیده بشه.
   -سعی کنید با سئو یا تبلیغات، ترافیک هدفمند سایتتون رو افزایش بدید
   -استراتژی ایمیل مارکتینگ رو طراحی کنید که چه ایمیلهایی با چه موضوعاتی برای لیست ایمیلتون ارسال کنید که هم اونها راضی باشن هم اهداف تجاری شما محقق بشه به مرور زمان.