۳ نکته برای توسعه موفق برنامه های سفیران برند (اینفلوئنسرها)

چکیده مقاله : برنامه سفیران برند فرآیندی رایگان برای بازاریابی محصولات و برند شما توسط مشتریان علاقه مند می باشد که بر خلاف اینفلوئنسر مارکتینگ، نرخ بازگشت سرمایه ای بیشتر و نتایجی درازمدت تر به دنبال دارد.لذا در این مقاله راهکارهایی برای استفاده از برنامه سفیران برند ارائه شده است.

در این مقاله خواهیم آموخت که چگونه توجه سفیران برند بیشتری را به خود جلب کرده و به مشتریانمان اجازه دهیم برای برند ما بازاریابی کنند.

افرادی زیادی حتی بازاریابان حرفه ای تفاوت بین بازاریابی سفیران برند و اینفلوئنسر مارکتینگ را به درستی نمی دانند.بنابراین آنها تکنیکهای زیادی را به اشتراک می گذارند که اساساً رهیافت هایی متفاوت بوده و به استراتژی های متفاوتی برای اجرا نیاز دارند.

اینفلوئنسرها با پرداخت هزینه به سخنگوی شما تبدیل می شوند؛ برای مدتی کوتاه محتوایی را مطابق قرارداد به اشتراک گذاشته و سپس آن را از صفحات شبکه های اجتماعی خود مطابق زمان مندرج در قرارداد حذف می کنند.

اینفلوئنسرها در پروسه های بازاریابی عملکرد و اثرات مختص خود را دارند اما برای اثربخشی بلندمدت، سفیران برند نرخ بازگشت سرمایه بالاتری را به ارمغان می آورند.

برخلاف اینفلوئنسرها، سفیران برند مشتریانی بدون پرداخت می باشند؛ آنها به یک شرکت علاقه ای واقعی داشته و محصول شرکت برای آنها ارزشمند می باشد. به همین دلیل شوق خود به شرکت و محصول را به اشتراک گذاشته و فرآیند بازاریابی دهان به دهان را برای محصول مورد نظر اجرا می کنند.

هر استراتژی موفق بازاریابی برای ادامه سرمایه گذاری و اجرا ارزشمند است. در این راستا برنامه های سفیران برند نیز مستثنی نمی باشد.

در طول فازهای آزمایشی، بازاریابان نباید در مورد ابعاد و شاخص های کار نگران بوده زیرا شواهد امر است که نشان می دهد این برنامه ها عمل می کنند یا خیر.

زمانی که اثربخشی یک برنامه اثبات گردد، شاخص ها به عنوان اولویت اصلی در نظر گرفته خواهند شد و این همان چالشهای مطرح شده برای برنامه سفیران برند است. چگونه شرکتها می توانند مشتریانی را که در سود و سهام برند سهیم نیستند متقاعد کنند که برای برند به رایگان بازاریابی کنند؟

برنامه سفیران نسبت به برنامه های اینفلونسرها می بایست پیچیدگی بیشتری در ابعاد و شاخص ها داشته باشد اما امروزه استراتژیها و ابزارها این امر را ساده، اثربخش و قابل اجرا کرده اند.

بازاریابی دهان به دهان اثربخش تر از آن است که به شانس واگذار گردد، به همین دلیل بازاریابان باید برنامه های سفیران خود را طراحی کرده تا تمایلات آنها را جذب کرده و ریسک از دست دادن مشتریان راضی به رقیبان خود را کاهش دهند.

 

عصر طلایی سفیران برند

به لطف اینترنت، شبکه های اجتماعی و افزایش قابلیت های داده، شرکتها گزینه های بیشتری برای قیاس عملکرد برنامه های سفیران برند خود در اختیار دارند.

در گذشته، برنامه های سفیران به ارتباطات فردی و کارمندان شرکت بستگی داشت. بازاریابان از طریق ارتباط فرد به فرد در شبکه های اجتماعی و یا جمع آوری ایمیل مخاطبان در وبسایت به مخاطبان خود دسترسی پیدا می کردند.

تیم های داخلی باید این چرخه را حفظ می کردند؛ به آرامی فالوئر جذب کرده و بین طرفداران خود و افزایش درآمد ارتباط برقرار می کردند.

اما ابزارهای جدید و علم داده های کلان (Big Data) اجرای این برنامه ها را آسان تر کرده است. به لطف ابزارهای یکپارچه با شبکه های اجتماعی، بازاریابان می توانند مخاطبان خود را مطابق با شاخص های دموگرافیک گروه بندی کرده، افرادی که احتمال تبدیل شدنشان به سفیران بیشتر است را مشخص و پیام هایی هدفمند برای آنان ارسال کنند.

این سبک مکالمات به صورت پیام های شخصی یا private messages رخ نمی دهد، آنها در بخش نظرات و سایر مکان های عمومی ارزش برند خود را زمانی که هواداران جدید جذب می کنند تقویت می نمایند.

سفیران برند در اینفلوئنسر مارکتینگ

نکته قابل تامل آنکه مخاطبان ۱۸ تا ۲۵ سال و ۲۶ الی ۴۵ سال فعالانه به تعامل با برندها علاقه مند هستند. مطابق یکی از پژوهش هایی که توسط موسسه کسب و کار IBM صورت گرفت، ۶۰ درصد این افراد تمایل دارند که برندها به نظرات آنها ارزش قائل شده و ۵۳ درصد هم برندهایی را انتخاب می کنند که آنها را به عنوان یک فرد واحد درک می کند (منبع).

این افراد به اعتبار علاقه مندند و برندهایی را دنبال می کنند که بازتابی از تصویر خودشان بوده و از شرکتهایی دفاع می کنند که ارزش های آنان را به اشتراک می گذارد.

این نکات، موانع ورود به برنامه های جدید سفیران را کاهش داده و به شرکت اجازه می دهد تا با یک صفحه فرود و متونی انگیزه بخش، فالوئرهای مشتاق به تبلیغ برند از طریق بازاریابی دهان به دهان را جذب نمایند.

با توجه به این بازه سنی ۱۸ تا ۵۰ سال به طور عمده از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند این امر می تواند در ایجاد تعامل با مخاطبان به برندها کمک کند. در این راستا تحقیقی توسط LivePerson انجام شد که نشان داد در جهان، ۶۵ درصد این افراد در فضای آنلاین، تعامل بیشتری با برندها نسبت به فضای آفلاین دارند.

آنها نسلی دیجیتالی هستند و دائماً بین دنیای حقیقی و دنیای مجازی در رفت و آمدند و پیام برندها را از موانع پیش رو عبور داده و در هر دو دنیا انتقال می دهند.

هم اکنون که این افراد در کشوری مثل امریکا ۴۸ درصد جمعیت آن را تشکیل می دهند برندها باید با آنها ارتباط برقرار کرده و مطمئن شوند که پیام برندشان به بزرگترین جامعه هدف خود می رسد.

 

چالش های پیش رو در برنامه سفیران برند

همواره فرصتهای جدید از دل چالش های جدید ایجاد می شود. نرخ باز شدن ایمیل برای بسیاری از کسب و کارها پایین است. جی میل و سایر پلتفرمهای ایمیل به طور خودکار ایمیلهای دارای کدهای HTML زیاد از حد و یا مشکوک را فیلتر می کند و یا آنها را در تب Promotions قرار می دهد. اما خوشبختانه ابزارهای جدیدی راه اندازی شده اند تا بتوان بر این موانع غلبه کرد.

ابزارهایی نظیر SendForensics که به کارشناسان دیجیتال مارکتینگ برای طراحی کمپین های اثربخش ایمیل مارکتینگ کمک می کند. این ابزار با جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ها، پیام های بیشتری به سفیران برند انتقال می دهد.

برای محصولات تجارت الکترونیک، جمع آوری ایمیل گروه های علاقه مند به چالش تبدیل شده است. مشتریان زمانی که شرکت ها تلاش می کنند تا با آنها تعاملی ایجاد کرده که در آن، فشار و تاکیدی بر خرید صورت نمی گیرد به خرید بیش از پیش علاقه مند می شوند.

اما سوال مهمی در این بین خودنمایی می کند: آیا سفیران برند می توانند موثر عمل کنند اگر خود آنها محصول شما را خریداری نکرده باشند؟

پاسخ این سوال را می توان در برنامه های ایمیل-محور سفیران که مستقیماً فروش را هدف قرار می دهند در نظر گرفت، این برنامه ها به سایتهای کسب و کار اینترنتی توانایی عبور از موانع با استفاده از لیست مشترکین ایمیل را ارائه می دهد.

برندهای آنلاین همچنان می توانند برنامه هایی اثربخش با متدهای سفیران برند ایجاد کنند که در ادامه، رهنمودهایی در این باره بیان شده است:

 

۱-استفاده از ابزارها برای ایجاد double opt-in

برای تقویت نرخ پایین بازشدگی ایمیل، ایمیهای HTML را با استفاده از تاکتیک های double opt-in ساده سازی کنید.شرکتها همچنان با موانع تحویل ایمیل دست و پنجه نرم می کنند اما مشتریان، کسانی که فعالانه علاقه خود را ابزار می کنند گزینه هایی آسان تر برای تعامل می باشند.

به عنوان مثال، سرویس میل چیمپ قابلیت double opt-in را ارائه می کند که در آن از مشترکین جدید می خواهد پس از ثبت نام، عضویت خود را در لیست ایمیل تایید نمایند (لینک فعالسازی را کلیک کنند).

استفاده از ابزارهایی نظیر این نرخ تحویل صحیح ایمیل را به حداکثر رسانده و با ایجاد فرآیند double opt-in یا عضویت دو مرحله ای، مطمئن خواهید شد که هر عضو لیست ایمیل یک سفیر بالقوه برند می باشد.

سفیران برند در اینفلوئنسر مارکتینگ

 

۲-دریافت شماره موبایل

مشتریان، ایمیلها را بسیار ساده تر از پیامکها نادیده می گیرند. لذا توصیه می شود از آنها درخواست کنید شماره موبایل خود را ثبت کرده تا تعدادی پیامک برای این سفیران ارسال گردد.

این پیامک ها می تواند تاثیرگذاری بسیار بیشتری نسبت به ایمیل ها داشته باشد.

پیامک های ارسالی می تواند نرخ تحویل نزدیک به ۱۰۰ درصدی را به همراه داشته باشد که معمولاً نرخ تبدیل بالایی نیز دارد.

فستیوال موسیقی Euphoria برای سفیران خود پیامک های تبلیغاتی سه گانه ای با مضمون ۲۵ درصد تخفیف بلیط ارسال کرد که در آن نرخ تبدیلی ۱۰ برابر بیشتر از کمپین های ایمیل مارکتینگ به دست آمد.

 

۳-جذب همکاری بعد از فروش

بعد از دستیبانی به اهداف فروش، با دعوت از مشتریان خود برای عضویت در برنامه سفیران برند شما بعد از خریدشان می توانید در راس ذهن آنها باقی بمانید.

به این افراد زمان دهید تا فرصت استفاده از محصول یا سرویس شما را داشته باشند، سپس آنها را در مسیری قرار دهید که مطابق علایقشان  شانس حضوری موفق به عنوان سفیر جدید را داشته باشند.

از گزینه هایی نظیر ” در تیم سفیران ما عضو شوید” و هر دیالوگ دیگری در راستای این هدف در ایمیل های خود استفاده کنید.

با ایده هایی نظیر تخفیف دعوت از دوستان برای سفیران خود اشتیاق ایجاد کنید تا با گسترش این خبر، دوستان خود را نیز به عضویت برنامه شما در آورند.

هیچ چیز بهتر از بازاریابی رایگان نیست! مخصوصاً زمانی که همچون برنامه سفیران برند اثربخش باشد. لذا با استفاده از نکات آموزشی این مقاله می توانید برند خود را با ارتشی از وفاداران و سفیران مجهز نمایید.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

مدیر اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

ورود به کانال

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۷۳۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. safavi
  ۴:۰۱ ۱۳۹۷/۰۶/۱۹

  آقا فک کنم این مقاله جای خوبی باشه این سوال بپرسم. بعضی وقتا میپرسن اینفلوئنسر کیه و چه ویژگیایی داره هرکسی ام جواب خودشو میده آخرش ما نفهمیدیم اینفلوئنسر واقعی کیه

  • احسان خواجوی
   ۴:۱۱ ۱۳۹۷/۰۶/۱۹

   با رجوع به معنی واژه اینفلوئنسر، فردی که قدرت تاثیرگذاری بالایی رو افراد داشته باشه ( هم از نظر کیفی یعنی افراد از نظرات و سبک زندگی اینفلوئنسر تاثیر بگیرن و هم از نظر کمی یعنی طیف مخاطبان زیادی در اختیار داشته باشه ) اینفلوئنسر هست که معمولاً این شبکه مخاطبان در شبکه های اجتماعی رایج تره.البته میکرو اینفلوئنسر هم داریم که افرادی هستن که طیف مخاطب کمتری دارن.