الویت بندی ایده های محتوایی با استفاده از طوفان فکری

چکیده مقاله : ایده پردازی محتوا اگر همراه با طوفان فکری و اولویت بندی اصولی ایده ها صورت پذیرد می تواند تاثیر شگرفی در توسعه درآمدهای شرکت داشته باشد.در این مقاله فریم ورکی را به شما آموزش داده ایم که به کمک آن بتوانید ایده های محتوایی خود را آنالیز و اولویت بندی نمایید.

تیم شما پروژه های بازاریابی و ایده های رشد خود را چگونه الویت بندی می کند؟

آیا شما فقط روی ایده هایی که پتانسیل رشد بالایی دارند تمرکز می کنید؟ یا از آن دسته افرادی هستید که الویت بندی مشخصی نداشته و دائم در تقلا هستند؟

زمانی که در اهداف، استراتژی ها و چارچوبهای اجرایی ایده ها شفافیت وجود دارد و ارتباطات تیمی به درستی برقرار می شود، الویت بندی قادر است در برخی از موارد هزینه ها را تا حدود ۱۵% کاهش داده(منبع) و توانایی تیم شما را برای رسیدن به اهداف بازاریابی تقویت کند.

اما فرایند رسیدن به ایده های قابل توجه و اجرای با قدرت آنها به چه صورت است؟ ایده هایی که بر بستر محتوا و با استفاده از تکنیک های بازاریابی محتوایی و ابزارهای آن می تواند موفقیتی ارزشمند را برای کسب و کار شما به دست آورد.

 

بین تعریف ۱۰ برابر و ۱۰% فاصله ای میلیون دلاری وجود دارد

از آن جایی که هدف هر برنامه ی بازاریابی باید سوق دادن مشتریان به سودآوری کسب و کار باشد، بازاریاب های حرفه ای پروژه هایی با پتانسیل رشد بالا را برای تقویت بیشتر آن الویت بندی می کنند.

تیم ما فرایندی را که به نمایش تقابل ۱۰x و ۱۰% در یک چارچوب کمک می کند پذیرفته است. پروژه ی ۱۰x در واقع نتیجه را در یک عامل ده ضرب می کند اما پروژه ی ۱۰% با نرخ ۱۰% نتیجه را تقویت خواهد کرد.

یک پروژه ی ۱۰x می تواند تاثیر مثبتی روی تعداد زیادی از مردمی که مخاطب شما هستند گذاشته و همچین جریان درآمدی کسب و کار شما را به شکلی باورنکردنی افزایش دهد. اگر روی نمودار x-y رسم کنید، پروژه ی ۱۰x در قسمت بالایی در ربع اول مختصات واقع می شود.

 

از سویی دیگر، یک پروژه ی ۱۰% برای عده ای از مردم ارزشی کوچک ایجاد می کند.  نگاه این چنینی به مسائل، فریم ورکی برای درک و پیش بینی تاثیر فعالیت ها را  فراهم می کند و علاوه بر آن، کاملا برای الویت بندی ایده ها و پروژه ها مناسب و راهگشاست، از این نظر که تصمیم بگیرید کدام پروژه را شروع کنید یا اجرای کدام پروژه را به زمانی دیگر موکول نمایید.

در پلتفرم CoSchedule  شما این مجموعه از توصیه ها را هر روز خواهید شنید : “به ۱۰x بها بده، ۱۰% را فراموش کن “. الویت بندی، مجموعه اقداماتی را که برای اهداف مارکتینگ انجام می دهید ۱۰ برابر سریع تر می کند؛ به همین دلیل جزییاتی بدیهی که فرایند رشد شما را کند می کنند باید کنار گذاشته شوند.

لذا می توان گفت هدف پروژه ی x10 تاثیر مثبت روی درآمدهاست، نه کمال گرایی در اهداف. هدف، یک کار بی عیب و نقص نیست بلکه هدف یک کار تاثیرگذار با نتایج درخشان است.

اولویت بندی ایده های محتوا

 

هزینه ی از دست دادن تمرکز

تحقیقاتی که در دانشگاه لندن انجام شده و حاکی از آن است که IQ  هر فرد زمانیکه چند کار را با هم انجام می دهد (multitasking) تا ۱۵ واحد کمتر می شود(منبع). مطالعات دیگری نشان داد زمانی که یک فرد بین چند کار دائماً می چرخد ( task switching ) تا ۴۰% بازدهی زمان مفید کاری او پایین می آید(منبع).

طبق تحقیقات بالا، زمانی که شما دو روش در فرایند انجام وظایف خود به کار می گیرید  تاثیراتی منفی وجود خواهد داشت. اولی در مرحله ی تعویض مکرر هدف است و زمانی رخ می دهد که ما تصمیم می گیریم از یک وظیفه به وظیفه دیگری حرکت کنیم. دومی در مرحله ی قانون فعالیت است که طبق آن ذهن باید با فضای پارامترهای وظیفه جدید آشنا شود.

در نظر گرفتن ماهیت این مراحل (تعویض مکرر هدف – قانون فعالیت) به شما در انجام موازی کاری کمک خواهد کرد گرچه هزینه بهره وری هنگامی که بین دو پروژه پرش می کنید بسیار زیاد می شود.پس به سرانجام رساندن یک پروژه ۱۰% به شکل چشمگیری برای شما گران تمام می شود.

هم اکنون دو پرسش برای پاسخ وجود خواهد داشت :

 • ایده ۱۰x در زندگی واقعی شبیه چه چیزی خواهد بود (همراه با نتایج)؟
 • چگونه شما بدون نقص، آنها را گسترش می دهید و الویت بندی می کنید؟

 

یک مثال از پروژه ۱۰x

در جدول CoSchedule، بخش هسته ای که اهداف ما را به سمت رشد سوق می دهد لیست ایمیلی مان بود. ما از خودمان پرسیدیم ” چه کاری می توانیم انجام دهیم تا لیست ایمیلی ما ۱۰ برابر شود؟ “.

به اطلاعات موجود و در دسترس خود نگاهی انداختیم. ابزار ما یک میلیون عنوان ( Headline ) با امکان اشتراک گذاری هر کدام بود. با تحقیقات متمرکز، فرمول جدیدی را با استفاده از بهترین داده های خود برای تیم اجرایی طراحی کردیم.

در مرحله بعد، الگوریتمی که بتواند به شکل اتوماتیک به کیفیت هر عنوان (از بین یک میلیون عنوان) امتیازدهی دهد را طراحی کردیم. الگوریتم ما قادر بود که چیزهای زیادی را پیش بینی کند، از احتمال پتانسیل کلیک کردن هر فرد تا احتمال به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی.

بعد از آن، ما یک قدم دیگر نیز جلوتر رفتیم و پروژه ی ۱۰x را تمام و کمال درک کردیم که به ساختن الگوریتم در دسترس عموم و آن هم به شکل رایگان منجر شد. بعد از آن Headline Analyzer متولد شد و سبب شد تا به سرعت آدرس ایمیل های زیادی را جذب کرده و در نهایت به ۶۰ هزار اکانت جدیددست پیدا کنیم.

حال عملکرد ابزار Headline Analyzer را با پتانسیل ۱۰% رشد مقایسه کنید!

تصحیح ایرادات دستوری و تایپی در پست های بلاگ باعث تقویت ۱۰ درصدی می شود. اما هیچ وقت به عقب برنمی گردیم تا این ایرادات احتمالی را تصحیح کنیم. ما بر این نکته تاکید داریم و هنوز هم روال به همین نحو است.

چرا؟ علت آن است که مدت زمانی که صرف می شود تا ما در سایت خود لاگین، جستجو، انجام اصلاحات و انتشار مطلب را انجام دهیم می تواند در جای دیگری صرف شود و به نحوی دیگری تاثیر بسیار بیشتری در کسب و کار ما داشته باشد.

 

فریم ورک ۱۰x برای ایده های محتوایی

دقت کنید که قبل از اجرا کردن این فریم ورک، باید یک ایده خوب داشته باشید. در این لحظه، ممکن است با خود فکر کنید ” این فریم ورکی عالی برای مباحث تئوری است، اما در عمل چگونه تیم می تواند تبدیل به ماشین ۱۰x ایده ها تبدیل شود؟”

یک ساعت زمان می برد تا شما از حالت بدون ایده به بیش از ۵۰ ایده برسید که فرایند آن هم از طریق طوفان فکری x10 خواهد بود.

 

گام اول : طوفان فکری  ۱۰x

فرآیند، قبل از ملاقات اعضای تیم با یکدیگر شروع می شود. از هر کس بخواهید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به تنهایی فکر کند و ایده هایی اولیه در جواب به این پرسش که “ ما چه کاری می توانیم انجام دهیم تا در طول یک بازه زمانی مشخص ۱۰ برابر رشد کنیم؟ ” پیدا کنند.

مطرح کردن این پرسش که راهنمای ماست سبب می شود که هر کس به طور متمرکز بر حل یک مشکل خاص فکر کرده و راه حل آن را پیدا کند. ساختار این پرسش به شکل زیر است و شامل چهار بخش می باشد:

 • ایده: شرکت چگونه به رشد دست می یابد؟
 • اندازه گیری: اندازه گیری سنجه تحقق ایده
 • هدف: رشد ۱۰ برابری
 • مدت زمان: زمانی که طول می کشد تا ایده پیاده سازی شود.

به این مثال دقت کنید:

ما یک سرویس ایمیلی subject line tester tool راه اندازی می کنیم تا تعداد ایمیل های ثبت نامی به اندازه ی ۱۰ برابر در فاصله زمانی ۴ هفته ای افزایش یابد.

 • ایده:subject line tester tool
 • اندازه گیری:تعداد ایمیل های ثبت نامی
 • هدف: رشد ۱۰ برابری
 • مدت زمان: ۴ هفته

 

گام دوم: گردآوری و امتیازدهی برای ایده های ۱۰x

هم اکنون زمان ملاقات مهم فرا رسیده است. هرکس ایده هایی دارد و آماده است تا با بقیه در میان بگذارد.

به هرکس تعدادی کاغذ چسب دار (sticky note) و خودکار بدهید. از هر یک بخواهید که ایده های خود را در سه کلمه یا کمتر خلاصه کنند و هر کدام را روی یک کاغذ جداگانه بنویسند.

سپس کاغذها را به تخته یا دیوار یا هرجایی که در معرض دیده همه باشد بچسبانید. این نمونه ای از تخته هایی است که یک تیم به انجام رسانده است:

 

حال زمان آن فرا رسیده که به وسیله دو پرسش ایده ها را ارزیابی کنید. اولین پرسش ” چقدر طول می کشد تا این ایده پیاده سازی شود؟

 • سطح یک: یک هفته یا کمتر
 • سطح دو: دو هفته
 • سطح سه: سه هفته یا بیشتر

سطح هر برگه را گوشه آن بنویسید.

 

سوال دوم این است که ” این ایده یک پروژه ۱۰% است یا ۱۰x؟ ” هر ایده را با علامتی روی آن مشخص کنید.

گرچه این دو پرسش در تصمیم گیری شما با توجه به اثرات و نتایج ایده سازنده و کلیدی هستند هستند، اما سه پرسش زیر نیز ممکن است در ارزش گذاری ایده های شما راهگشا باشد:

 • ایده شما چه آورده ای برای مخاطبان شما دارد؟ اگر آن ها ارزشی دریافت نمی کنند، ارزشی نیز برای شرکت شما نخواهد داشت.
 • آیا قادر هستیم ایده شما را به خوبی پیاده سازی کنیم؟ آیا منبع و توانایی هایی هم سطح با ایده شما هم اکنون در تیم وجود دارد؟ آیا در ادامه نیاز داریم که اشخاصی را از بیرون تیم استخدام کنیم و ملزم به پرداخت هزینه ی زیادی بشویم؟
 • آیا شکل کوچکتری از ایده ی شما را می توان آزمایش و نتیجه را بررسی کرد؟

 

 

گام سوم : ایده های ۱۰ برابر کننده را پیدا کنید

در این لحظه، شما با تعداد زیادی ایده های بخش بندی شده مواجه هستید، تیم ما معمولا در جلسه طوفان فکری به ۳۰ تا ۵۰ ایده می رسد.

برای بهترین بخش این سیستم آماده اید؟ هم اکنون ایده های شما به طرز شگفت انگیزی الویت بندی خواهد شد.

پروژه هایی که هر دو عامل ۱۰x و سرعت در اجرایی شدن را دارند در ربع اول نمودار x-y  (بالا سمت راست) بنویسید و بقیه ایده ها را نیز به همین ترتیب در ربع مناسب بنویسید. کار تمام است! شما ایده های خود را الویت بندی کرده اید.

 

کدام سنجه را می خواهید ۱۰ برابر کنید؟

همین حالا شما سیستمی در اختیار دارید که  ۱۰ برابر کننده ی ایده های محتوایی شما بوده و به همراه آن فریم ورک فوق العاده قدرتمندی برای الویت بندی آنها را در اختیار دارید.

تنها چیزی که باقی مانده است اجرا کردن این ایده هاست!

این ایده ها – گرچه طبق موضوع مقاله در زمینه محتوا می باشد – اما می تواند در سایر ایده پردازی های تجاری نیز اجرا شود. در واقع، در این مقاله ایده هایی که با استفاده از محتوا و بازاریابی محتوایی توسعه کسب و کار و موفقیت تجاری آن را محقق می کنند بررسی شده اند.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۷۳۴

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مهدی
  ۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۰۵/۰۹

  این فریم ورک بهترین چیزیه که هست الان؟ دقیقا چی به ما میده؟ ایده برای تولید محتوا؟

  • احسان خواجوی
   ۸:۴۳ ۱۳۹۷/۰۵/۰۹

   واقعا نمیشه گفت این بهترین فریم ورک هست یا نه! چون عملا چیزی به اسم بهترین وجود نداره.شما باید با توجه به نیازها و منابع و دانشتون این فریم ورکها رو تست کنید و ببینید از کدوم بهترین نتیجه رو برای شما داره.ایده های شما رو اولویت بندی و دسته بندی می کنه برای انتشار تا ببینید کدوم ایده ها برای کسب و کار شما و هدفی که دارید نتیجه بهتری میده