با کد تخفیف gdma25 این دوره را در اولین خرید خود با 25% تخفیف دانلود کنید!

هک رشد یکی از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ است که از تفکر تحلیلی و سنجه‌های اجتماعی برای فروش محصولات و کسب نتایج بهتر در بازاریابی، استفاده می کند و در واقع نسل جدید بازاریابی دیجیتال است که برخلاف دنیا؛ در ایران ناشناخته است. هکرهای رشد از روشهای کم هزینه و جایگزین‌های مناسب برای بازاریابی سنتی استفاده می‌کنند. در واقع نسل بعد بجای استخدام دیجیتال مارکتر و بازاریاب به دنبال هکر رشد خواهد بود تا بتواند با هزینه های کمتر بازاریابی، فروش و درآمد را چندین برابر کنند. خوشبختانه در ایران نیز هک رشد در حال توسعه است و به زودی تمایل بازار به استفاده از این چارچوب تحلیلی پرسود بیشتر خواهد شد.

هک رشد (Growth Hackingچیست؟

عموما بازاریاب ها چه از نوع سنتی و چه در حوزه دیجیتال، برای افزایش میزان درآمد و فروش از تبلیغات استفاده می کنند تا جذب افراد را بیشتر کنند. در این حالت هزینه های زیادی برای تبلیغات مورد نیاز است و لزوما افراد به مشتری نهایی تبدیل نمی شوند. در بازاریابی اصطلاحی به نام قیف فروش وجود دارد به این معنا که همه افرادی که از برند شما آگاهی دارند، جذب برند شما نمی شوند و همه افرادی که جذب می شوند، فعال نیستند . درست مانند یک قیف که دهانه ورودی آن زیاد است ولی خروجی آن محدود شده است. در بازاریابی بیشتر به مرحله آگاهی بخشی افراد و جذب مشتری توجه می شود ولی در هک رشد به تمامی مراحل توجه می شود و مشتریانی که جذب برند شده اند، با روش های مختلفی به فعال می شوند و در نهایت به مشتری دائمی تبدیل می شوند. یکی از دلایل پایین بودن هزینه هک رشد در مقابل بازاریابی همین مورد است. برای مثال بیت تورنت در سال  ۲۰۱۲ با یک چالش اساسی مواجه بود و برای حل این چالش برای جذب مشتری بیشتری تلاش می کرد اما پس از استخدام هکر رشد توجه خود را برای کشف فرصت های جدید در پایین قیف قرار داد. او با استفاده از نظرسنجی متوجه شد که کاربران فعلی اش از نسخه پولی برنامه بی اطلاع هستند، بنابراین یک دکمه برای ارتقا به نسخه پولی در مقابل دید به اپلیکیشن خود اضافه نمود. با همین یک کار ساده که خرج آن فقط یک نظرسنجی و تحلیل سیستم بود توانست ۹۲درصد فروش خود را افزایش دهد.

در بازاریابی بیشتر به مرحله آگاهی بخشی افراد و جذب مشتری توجه می شود ولی در هک رشد به تمامی مراحل توجه می شود و مشتریانی که جذب برند شده اند، با روش های مختلفی به فعال می شوند و در نهایت به مشتری دائمی تبدیل می شوند.

هک رشد در تبدیل مشتریان و کاهش هزینه های جذب مشتری تاثیر مستقیم و بسزایی دارد. از طرفی اغلب کسب و کارها ۹۸% از کاربران وب سایت خود را از دست می دهند و نمی توانند آنها را فعال کنند؛ هک رشد در اینجا هم به میان می آید و به کسب و کارها در فعال سازی و تعامل با مشتریان خود کمک می نماید. هک رشد راهکارهایی برای قطعی سازی خرید و وفادارسازی مشتریان دارد و در تمام چرخه ارتباط با مشتری حضور دارند و ضمن کاهش هزینه ها؛ بهره وری را افزایش می دهد. در این دوره به صورت کاملا تکنیکال و تجربی با هک رشد آشنا خواهید شد و علاوه بر درک اصلی این موضوع که هک رشد چیست، با چالش ها و راهکارهای آن آشنا خواهید شد. برای اطلاع بیشتر بخش سرفصل ها مراجعه نمایید.

هک رشد یک فیلد جدید ترکیبی از بازاریابی، داده و تکنولوژی است.

هک رشد

تفاوت هک رشد و بازاریابی

  • هک رشد با کل قیف فروش در ارتباط است. این در حالی است که بازاریابی معمولا با مرحله آگاهی بخشی و جذب در ارتباط است.
  • هک رشد متدهای مختلف را تست می کند و نه فقط یک کانال.
  • هک رشد بازاریابی مبتنی بر داده (data driven) است.
  • هک رشد با محصول در ارتباط است. عموما در جلسات هک رشد

اجرای فرایند هک رشد چگونه است؟

فرایند هک رشد شامل ۴ مرحله است:

  1. تجزیه و تحلیل داده ها و کسب دانش و بینش
  2. ایده پردازی و غربالگری ایده ها
  3. اولویت بندی و آزمایش
  4. اجرای آزمایش های چرخه هک رشد

در هک رشد یک چرخه دائمی وجود دارد. شما در جلسات هک رشد که معمولا هفتگی برگزار می شود، با استفاده از داده های موجود به ایده پردازی مشغول می شوید. برای مثال ایده هایی برای فعال سازی مشتریان سابق خود و یا ایده هایی برای تبدیل کاربران به مشتریان می دهید اما همه ایده ها به یک اندازه اولویت ندارند و یا اصلا عملیاتی نیستند. در این صورت ایده ها باید اولویت بندی و آزمایش شوند و داده های آنها جمع آوری گردد. از داده های جمع آوری شده برای تحلیل و کسب دانش و بینش استفاده می کنید و با استفاده از این داده ها مجدد ایده هایی را مطرح می کنید و به همین ترتیب فرایند ادامه می یابد.

چرا هک رشد را یاد بگیریم؟

Andrew Chen معتقد است که به زودی همه شرکت ها به جای بازاریاب به دنبال استخدام هکرهای رشد خواهند بود. چرا که استفاده از تکنیک‌های هک رشد، بسیار کم‌هزینه است و نتایج بزرگی در تعداد مشتری، فروش و درآمد به همراه خواهد داشت. بهبود محصول باعث رضایت‌مندی بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شود و هزینه‌های دیگر بازاریابی را نیز کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، هک رشد بازگشت نرخ سرمایه‌گذاری را بهبود می بخشد و حتی نرخ تبدیل بالاتری ایجاد می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود که سود حاصل از سایر روش‌های تبلیغاتی افزایش پیدا کند.هک رشد نوعی چارچوب ذهنی برای فرایند دیجیتال مارکتینگ کسب و کار شماست.

بنابراین اگر :

صاحب کسب و کار و استارتاپ هستید : هک رشد به شما کمک می کند تا با هزینه های کمتر بتوانید نتایج اثربخش تری از بازاریابی خود بدست آورید. چرا که در بازاریابی معمولی فقط مرحله اطلاع رسانی و جذب را خواهید داشت ولی در هک رشد پس از جذب، کاربر با برند وارد تعامل شده و تبدیل به مشتری می شود. هک رشد پس از تبدیل عضو به خریدار نیز همراه شماست و در وفادارسازی مشتری به شما کمک خواهد کرد تا در مجموع سودآوری را افزایش دهد.

دیجیتال مارکتر هستید: علاوه بر دانش پایه دیجیتال مارکتینگ با هک رشد که نوعی چارچوب تحلیلی برای بازاریابی است آشنا می شوید و نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی در تمام فعالیت های خود را کاهش خواهید داد و نتایج بهتری از فعالیت های خود را بدست می آورید. می توانید مشاور هک رشد در سازمان ها شوید و جزء افراد فعال در این صنعت پرسود شوید.

علاقمند به بازاریابی یا دیجیتال مارکتینگ هستید: از آنجا که هک رشد بر مفاهیم پایه بازاریابی استوار است و مفاهیم مشترکی دارد، با شرکت در این وبینار با این اصول آشنا شده و می توانید با سرعت بیشتری در این حوزه پیشرفت کنید و از تکنیک های آن استفاده کنید.

 

سرفصل‌های وبینار

هک رشد در همراه مکانیک:

وضعیت تبلیغات

فرایند اصلاح تبلیغات

تعیین لنگرگاه در کسب و کار آنلاین برای جذب

چالش فعالسازی کاربرها

چالش تکرارسازی یک رفتار مشخص

مرحله درآمدزایی از مشتریان بالقوه

هک رشد و سبک فکر کردن

۵ حوزه اصلی هک رشد

۴ فعالیت اصلی در هک رشد

آشنایی با اهرم رشد و ستاره قطبی کسب و کار

مراحل هک رشد و اجراییات

هک جذب و انواع مدلهای آن

اولویت ها در هک جذب در بازاریابی

هک فعالسازی

نظرسنجی در مرحله دوم هک رشد

فرمول افزایش نرخ تبدیل

راهکارهای فعالسازی

اصول معنی دار Gamification

مدل Fogg

تکرارسازی در هک رشد

فازبندی نیاز به ارائه ارزش به کاربران

آموزش مستمر

مشتریان زامبی شده

هک پولسازی

تونل درآمدی

بیشترین درآمد و بیشترین ضرر

شاخص ژاکارد و پیشنهادات تکمیلی

کلیشه های قدیمی ۹۵/۹۸/۹۹

روش قیمت گذاری ۳ نقطه ای

هک رشد برای همیشه

تاثیر دانش سیستمی و مدیریت دانش بر هک رشد

تاثیر اعتماد به نفس بنیان گذاران بر هک رشد

تیم رشد و چالش های افزایش فروش

سندروم های شایع هک رشداین مطلب برای شما مفید بود؟

شما امتیاز دهید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین رای را شما بدهید!

متاسفیم که این مطلب برای شما مفید نبود

به بهبود این مطلب کمک کنید

به ما بگویید چطور این مطلب را بهبود دهیم؟