دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ واژه ای است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری بر سر زبان­ها افتاده است. به دلیل تغییرات عمده ای که در سبک زندگی و پیشرفت­ فناوری بوجود آمده است، عادات خرید و سبک تجارت روز به روز به سمت دیجیتالی شدن هرچه بیشتر پیش می­رود. اگر تاکنون با معنای این واژه به صورت صحیح و اصولی آشنا نشده اید و یا می­خواهید اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید، این مقاله، یک راهنمای تمام عیار برای آشنایی با دیجیتال مارکتینگ است که می توانید در هر بخش از آن، از محتوای ویدئویی و پادکستی بهره ببرید. با آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا همراه شوید…

این مقاله، جامع ترین محتوای تولید شده برای دیجیتال مارکتینگ و آموزش آن است و مانند یک سفر علمی نسبتا طولانی است که شما را در آن همراهی میکنیم. برای اینکه در این سفر، مسیر خود را گم نکنید، یک نقشه راه به شما می­دهیم تا آنچه را در پیش رو داریم، با هم بررسی کنیم. یک راهنما در این سفر با شما همراه خواهد بود و در هر بخش محتوای پادکستی آن را ارائه می­کند. در برخی از ایستگاه های این سفر از ویدئو استفاده شده است که پیشنهاد می­دهیم آن­ها را از دست ندهید. برای یک سفر علمی و هیجان انگیز آماده اید؟

فهرست مطالب در مقاله دیجیتال مارکتینگ


دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ راهی برای ترویج (promote) و تبلیغ آنلاین برندها و محصولات از طریق کانال‌های دیجیتالی است. طبق تعریف جامع تر، دیجیتال مارکتینگ مجموعه ای از ابزارها و تلاش­هایی است که برای بازاریابی در بستر دیجیتال انجام می­­شود.

اغلب کسب و کارها دارای مخاطبان به خصوصی هستند که می‌خواهند به آنها دسترسی یابند، قطعا شما هم اگر کسب و کاری دارید میخواهید برای فروش محصولات­تان به سراغ مشتریان بالقوه­ی آن محصول یا خدمات بروید و محصول خود را به آنها بفروشید. رسالت دیجیتال مارکتینگ هم کمک به کسب و کارها برای رسیدن به این مصرف کنندگان هدف از طریق اینترنت و دیگر راه‌های دیجیتالی است. پس با دیجیتال مارکتینگ می­توانید با هزینه های معقول با مشتریان بالقوه خود تعامل برقرار کنید و در نهایت محصول خود را به آنها بفروشید. به عبارت ساده تر دیجیتال مارکتینگ هر نوعی از بازاریابی محصول یا خدمات است که از طریق دستگاه‌های دیجیتال انجام می­گیرد.

بازاریابی دیجیتال را می‌توان هم به صورت آنلاین و هم آفلاین انجام داد و هر دو برای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال چندجانبه بااهمیت هستند.

راهنمای پادکستی دیجیتال مارکتینگ | دیجیتال مارکتینگ چیست

باید این مسئله را بپذیرید که دوران جستجو در مغازه‌ها و پرسش از فروشندگان در مورد اطلاعات محصولات به پایان رسیده است. اکنون، مصرف­کنندگان کالاها و خدمات برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم­گیری آگاهانه، از اینترنت استفاده می‌کنند، حتی اگر در نهایت برای خرید نهایی به فروشگاه فیزیکی مراجعه کنند. این همان جایی است که دیجیتال مارکتینگ وارد می‌شود؛ به کسب و کارتان کمک می‌کند که به مصرف کنندگان در هر جایی از سفر خرید دیجیتال (digital buyer’s journey) خود که قرار دارند دسترسی پیدا کنند.

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار مدرن حیاتی است زیرا اینترنت نقش ویژه ای در چگونگی تصمیم گیری مصرف کننده امروزی برای خرید، بازی می‌کند. اینترنت همچنین بر چگونگی خرید خدمات و محصولات تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل برای کسب و کارها ضروری است که نه تنها حضور آنلاین داشته باشند بلکه در معرض دید بودن خود را تا حد ممکن ارتقا دهند.

دیجیتال مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

صاحبان کسب و کار باید چگونگی عملکرد دیجیتال مارکتینگ را بفهمند تا بتوانند درباره کمپین‌های بازاریابی دیجیتال خود تصمیم‌های هوشمندانه‌تری بگیرند. کلید درک عملکرد آن، شناخت هر یک از عناصر دیجیتال مارکتینگ و تشخیص این است که هر کدام از آنها چگونه به رسیدن شما به اهداف بازاریابی‌تان کمک می‌کنند.

در زیر هر کدام از تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ را مرور می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید هر کدام را برای کسب و کار خود به کار گیرید.

از جهات بسیاری، وبسایت شرکت شما زیربنای استراتژی دیجیتال مارکتینگ شماست. این همان جایی است که بسیاری از مشتریان هدف شما برندتان را می‌شناسند و اغلب اوقات، این همان جایی است که لیدهای شما نهایتا به مشتری‌های پرداخت کننده تبدیل می‌شوند. پس بیایید درباره چگونگی ایفای نقش وبسایت شما در عملکرد دیجیتال مارکتینگ بیشتر بحث کنیم.

هدف دیجیتال مارکتینگ جذب، تعامل و تبدیل لیدهای شماست. بسیاری از تاکتیک‌هایی که برای انجام این عمل به کار می‌گیرید نهایتا مشتری‌های هدف شما را برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید به وبسایت شما می‌کشاند.

 

انواع دیجیتال مارکتینگ و زیرمجموعه های آن

دیجیتال مارکتینگ به طور قطع شامل تمام فعالیت‌های بازاریابی آنلاین است. با این حال، ممکن است شامل برخی فعالیت‌های آفلاین نیز باشد.

در اینجا انواع اصلی دیجیتال مارکتینگ که باید برای کسب و کارتان درنظر داشته باشید آورده شده‌اند. در هر بخش چند دوره آموزشی مرتبط نیز ارائه می­گردد تا در صورت نیاز بتوانید از دوره های تکمیلی استفاده کنید.

تکنیک های دیجیتال مارکتینگ

۱٫ بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی نوعی از دیجیتال مارکتینگ است که بر ایجاد و توزیع محتوا برای مخاطبان هدف تمرکز می‌کند. هدف محتوا ارزشمند بودن، مرتبط بودن و (به صورت ایده­آل) سازگار بودن است. هدف نهایی آن افزایش مشتری‌های سودده است.

قسمت مهم در اینجا “ارزشمند” و “مرتبط بودن” است. این همان چیزی است که بازاریابی محتوایی را از تبلیغ سنتی بی ‌محتوا متمایز می‌سازد. مخاطب هدف باید بخواهد که به دنبال این محتوا باشد و آن را مصرف کند.

به طور کلی‌تر، بازاریابی محتوایی بخشی از هر فعالیت دیگر در دیجیتال مارکتینگ است، چه بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی باشد، چه سئو، چه ایمیل مارکتینگ. محتوای با کیفیت باید هسته‌ی تمام فعالیت‌های بازاریابی‌ باشد، که دنبال می‌کنید.

چند مثال از بازاریابی محتوایی عبارتند از: پست‌های وبلاگ، ویدیوها، پادکست‌ها، اینفوگرافیک­ها، گزارشات راهبردی جامع، مطالعه موردی، کتاب‌های الکترونیکی.

برای مشاهده  دوره های بازاریابی محتوایی کلیک کنید. این آموزش ها شامل دوره های ویدئویی بین المللی ترجمه شده و دوره های با مدرسین ایرانی است.

 

۲٫ بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

سئو، یا بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، روند جذب دریافت ترافیک با کیفیت از نتایج جستجوهای رایگان و ارگانیک موتورهای جستجو است (مانند گوگل یا بینگ).

مهم است ترافیکی که به وبسایتتان هدایت می‌کنید به صنعتتان مرتبط باشد. اگر حجم عظیمی از بازدیدکنندگانی که به دنبال گوشی های سامسونگ هستند را جذب کنید در حالی که کار شما فروش لباس مجلسی است، این ترافیک بی‌فایده خواهد بود و منجر به فروش، درآمدزایی و توسعه کسب و کار شما نخواهد شد.

سئو یکی از مهم‌ترین زیرشاخه های دیجیتال مارکتینگ است. با بهینه‌سازی محتوایتان برای موتورهای جستجو یا همان سئو، می‌توانید جریان دائمی از ترافیک مرتبط و هدفمند را افزایش داده و آن را در طول زمان رشد دهید. بدون بهینه‌سازی موتورهای جستجو، مردم نمی‌توانند شما را در اینترنت پیدا کنند.

برای مشاهده  دوره های سئو  کلیک کنید. این آموزش ها شامل دوره های ویدئویی بین المللی ترجمه شده و دوره های با مدرسین ایرانی است.

۳٫ بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

در ابتدا، عبارت “بازاریابی موتورهای جستجو” برای فرآیند جذب ترافیک رایگان و پولی استفاده می شد. در طول زمان، صنعت از عبارت “SEM” یا بازاریابی موتورهای جستجو تنها برای فعالیت‌های پرداختی این حوزه استفاده کرد.

این نوع دیجیتال مارکتینگ به چه معناست؟ بازاریابی موتورهای جستجو به نوعی از دیجیتال مارکتینگ اشاره دارد که هدفش افزایش دیده شدن یک وبسایت در موتورهای جستجو از طریق روش‌های غیر رایگان و پولی است. به عبارت دیگر، همان تبلیغ‌هایی است که در گوگل ادز و بینگ ادز می‌گذارید.

نتایج جستجوی پرداختی (paid search) را می‌توان با برچسب “تبلیغات” در ابتدای URL آن تشخیص داد. همچنین گوگل این صفحات را معمولاً در ابتدای نتایج جستجو قرار می‌دهد.البته این که آیا گوگل ادوردز برای کسب و کار شما مفید است یا خیر، خود مقوله کاملا مجزایی است که برای کسب اطلاعات می توانید مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

با ترکیب سئو و SEM، می‌توانید ترافیک با کیفیت وبسایتتان را افزایش دهید. با کمک بازاریابی موتورهای جستجو، می‌توانید خود را در برابر مخاطبانی قرار دهید که به طور فعالانه به دنبال خدمات و برندهایی مانند شما هستند. برای آموزش بیشتر می توانید به دوره جامع آموزش گوگل ادوردز (سطح مقدماتی و متوسط) و دوره پیشرفته گوگل ادوردز مراجعه نمایید.

۴٫ بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM)

به بیانی ساده تر، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به روند استفاده از پلتفرم شبکه‌های اجتماعی برای جذب ترافیک و جلب توجه اشاره دارد. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید خود را در معرض دید قرار دهید و روابط معناداری با مشتری‌هایتان بسازید.

با اینکه همه می‌توانند از SMM به عنوان نوعی از دیجیتال مارکتینگ بهره ببرند، شرکت‌های B2C و SaaS بیشترین بهره را از آن می‌برند. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی تماما شامل گوش دادن به حرف‌های مشتری‌هایتان، شرکت در بحث و به اشتراک‌گذاری محتوای با ارزش است.

بازاریابی محتوایی، سئو و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی با هم ” بازاریابی درون‌گرا/جاذبه ای/ inbound ” را تشکیل می‌دهند. این یک اصطلاح بازاریابی است که هدفش جذب لید ، تعامل با آنها و خشنودسازی‌شان می باشد. برخی اهداف بازاریابی درون‌گرا شامل جلب توجه مصرف کننده، افزایش ترافیک مرتبط به وبسایت و تبدیل آن به مشتری‌های راضی است.

برای مشاهده  دوره های بازاریابی شیکه های اجتماعی  کلیک کنید. این آموزش ها شامل دوره های ویدئویی بین المللی ترجمه شده و دوره های با مدرسین ایرانی است.

۵٫ تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)

پرداخت به ازای کلیک مدلی از تبلیغات است که در آن بازاریاب‌ها مبلغی را بابت هر کلیک بر روی تبلیغاتشان پرداخت می‌کنند. اساسا، روند خرید بازدید سایت به جای کسب بازدید ارگانیک از طریق سئو یا دیگر انواع دیجیتال مارکتینگ است.

PPC یکی از انواع روشهای جستجوی پولی است. مشابه SEM است (بازاریابی موتورهای جستجو) اما می‌تواند شامل تبلیغات نمایشی (مبتنی بر CPC یا هزینه به ازای کلیک) و تبلیغات مشارکتی (affiliate) نیز باشد. در صورتی که قصد دارید این نوع از تبلیغات را دنبال کنید؛ پیشنهاد میکنیم قبل از آن مقاله اشتباهات مرسوم در اجرای کمپین های PPC را مطالعه نمایید.

۶٫ بازاریابی مشارکتی (affiliate)

امروزه بازاریابی مشارکتی یکی از راه‌های محبوب کسب درآمد به صورت آنلاین است. اگر برنامه بازاریابی مشارکتی شما موفق باشد، ممکن است بتوانید بدون فعالیت خاصی درآمد خوبی کسب کنید.

بازاریابی مشارکتی نوعی از دیجیتال مارکتینگ است که شخص با دیگر کسب و کارها شراکت می‌کند تا به ازای ترافیکی که برای آنها ایجاد می‌کند کمیسیون دریافت کند. تصور کنید: شما در وبلاگ یا وبسایتتان لینکی را قرار می‌دهید. هر زمان که شخصی از طریق این لینک وارد وبسایت شود و خرید کند، شما کمیسیون دریافت می‌کنید.

یکی از نمونه های موفق بازاریابی مشارکتی در ایران، سیستم بازاریابی و کسب درآمد دیجی کالا می باشد. اگر بودجه شما در راه اندازی یک کسب و کار بسیار محدود است و سرمایه اول برای راه اندازی یک کسب و کار را ندارید؛ افیلیت مارکتینگ بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود زیرا بدون نیاز به فروش مستقیم، انبارداری، خدمات پس از فروش و فارغ از دغدغه تورم و گرانی کالاها می توانید کسب درآمد کنید. دوره آموزشی اصول تبلیغات در بازاریابی مشارکتی (Affiliate Marketing) دوره ای که اصول اولیه این نوع بازاریابی را به شما می آموزد. ناگفته نماند که تسلط بر بازاریابی محتوایی؛ سئو و در کل بازاریابی جاذبه ای از الزامات موفقیت در افیلیت مارکتینگ می باشد.

۷٫ ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از محبوب‌ترین انواع دیجیتال مارکتینگ است. به طور خلاصه می توان گفت که استفاده از ایمیل برای تبلیغ محصولات یا خدمات می باشد.

اگر اندکی عمیق‌تر شوید، ایمیل مارکتینگ می‌تواند در ساختن رابطه با مشتریانتان به شما کمک کند. به صورت ایده آل، در ایمیل‌هایی که به مشتریانتان می‌فرستید نه تنها باید با آنها صحبت کند بلکه باید آنها را به تعامل معنادار با برند خود تشویق کنید.

موارد زیادی در موفقیت استراتژی ایمیل مارکتینگ شما نقش دارند، از محتوایی که ایجاد می‌کنید گرفته، تا زمان ارسال ایمیل‌هایتان. یک چیز قطعی است: ایمیل مارکتینگ به این زودی از دور خارج نخواهد شد و قطعا باید بخشی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما باشد.

برای مشاهده  دوره های ایمیل مارکتینگ  کلیک کنید. این آموزش ها شامل دوره های ویدئویی بین المللی ترجمه شده و دوره های با مدرسین ایرانی است.

۸٫ بازاریابی پیام رسان ها

 پیام‌رسان‌های فوری (Instant messengers) جدیدترین ترند برقراری ارتباط هستند. در جهان ۱٫۵ میلیارد نفر به صورت ماهانه از واتس اپ، تلگرام و همچنین فیسبوک مسنجر و وی چت استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید جایی باشید که مخاطبتان قرار دارد، وارد بازاریابی پیام رسان ها شوید. اگرچه دسترسی به تلگرام در ایران با محدودیت مواجه است ولی همچنان یکی از محبوب ترین پیام رسان ها در برقراری ارتباط با مشتریان به حساب می­آید.

این نوع دیجیتال مارکتینگ در طول چند سال اخیر با استقبال باورنکردنی روبرو شده است. احتمال اعتماد مردم به پیامی که در یک مسنجر فرستاده شده است (اگر از طرف دوستی باشد) نسبت به ایمیل و اس ام اس که در معرض اسپم قرار دارند بیشتر است.

در دنیا، فیس بوک مسنجر، اسنپ چت، تیک تاک، واتس اپ و …. مورد استفاده عموم قرار می گیرند و در ایران، تمرکز بر پیام رسان تلگرام در راستای اهداف بازاریابی برای کسب و کارها ضروری می باشد.

 

چگونه می‌توانم دیجیتال مارکتینگ را بیاموزم؟

از دیجیتال مارکترهای امروزی انتظار می‌رود در حیطه ‌های متعددی دارای مهارت باشند، شامل تحلیل و آنالیز، کپی رایتینگ (نوشتن آگهی تبلیغاتی)، خلاقیت، فروش، رسانه دیجیتال و غیره. اگر برای صرف زمان و پول قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری در مدرک دانشگاهی آماده نیستید، باید راه سریع‌تر و مفیدتری پیدا کنید تا در بازاری که هر روز با نوسانات مختلف مواجه می شود، بروز بمانید.چگونه دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرم

 

چند راه وجود دارد:

۱٫ ثبت نام در کلاس‌های حضوری دیجیتال مارکتینگ

یکی از راه‌های یادگیری دیجیتال مارکتینگ ثبت نام در کلاس‌های حضوری دیجیتال مارکتینگ است. البته در ایران کلاس های حرفه ای دیجیتال مارکتینگ معمولا در تهران تشکیل می­شود و برای سایر شهرستان ها از نظر رفت و آمد و هزینه ی بالای ثبت نام مقرون به صرفه نیست، بنابراین اگر در پرداخت هزینه های ثبت نام و رفت و آمد مشکلی ندارید؛ این روش یکی از بهترین روش های یادگیری است البته به شرطی که در انتخاب آکادمی و اساتید دقت لازم را داشته باشید. البته در حال حاضر این دوره ها بخاطر کوید۱۹ اغلب به صورت آنلاین برگزار می شوند (برای ثبت نام در دوره آنلاین دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید).

 ۲٫ استفاده از ویدئوها و دوره های آموزشی آنلاین

یکی دیگر از راههای یادگیری دیجیتال مارکتینگ استفاده از ویدئوهای موجود در سطح وب است. بازهم در اینجا دو حالت پیش روی شماست، یکی استفاده از دوره های بین المللی که ترجمه شده اند و یکی استفاده از دوره هایی که توسط مدرسین ایرانی تهیه شده است. در صورتی که از ویدئوهای بین المللی استفاده می­کنید دانش پایه شما در سطح استانداردهای جهانی است و برای بدست آوردن مدارک بین المللی و شرکت در آزمون های آن مشکلی نخواهید داشت.  وجه برتری دوره های ایرانی دیجیتال مارکتینگ، دانش بومی سازی شده و همسو با قوانین تجارت در ایران و بازاریابی است. پیشنهاد ما این است که هر دو یعنی دانش اصولی و پایه را در کنار آموزش های بومی داشته باشید. برای مشاهده دوره های دیجیتال مارکتینگ بین المللی و ایرانی کلیک کنید.

۳٫ با دنبال کردن اینفلوئنسرها یا متخصصان صنعت یاد بگیرید

دیجیتال مارکتینگ حوزه ایست که در آن همه چیز دائما در حال پیشرفت و تغییر است؛ هر روز مورد جدیدی توسعه می‌یابد، و بروز بودن ضروری است. برای مثال، MOZ اخیرا تغییرات عظیم در اعتبار دامنه را اعلام کرده است، یک شاخص کلیدی از میزان قدرت وبسایت‌ها از نظر رنکینگ سرچ ارگانیک است. گوگل همچنین اخیرا تغییری در طرح پروفایل‌های تجاری اعمال کرده است، و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد آخرین پیشنهادات خود را نمایش دهند. این‌ها تنها برخی از مثال‌های مواردی است که دائما در حال تغییر در صنعت دیجیتال مارکتینگ هستند.

دنبال کردن متخصصان صنعت و اینفلوئنسرهایی که در دیجیتال مارکتینگ مهارت دارند نه تنها راه خوبی برای یادگیری اولیه مبانی ابتدایی است، بلکه برای همراه بودن با آخرین تغییرات دیجیتال مارکتینگ و ترندها ضروری است.

۴٫ با دنبال کردن وبلاگ‌ها و ویدیوهای برتر دیجیتال مارکتینگ بیاموزید

علاوه بر دنبال کردن برخی از اینفلوئنسرها و متخصصین برتر صنعت، دنبال کردن برخی از مهم‌ترین وبلاگ‌ها و کانال‌های ویدیویی دیجیتال مارکتینگ راه بسیار خوبی برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ است.

از اصول ابتدایی گرفته تا اصول پیشرفته، این وبلاگ‌های محبوب اطلاعات به روزی را ارائه می‌دهند که می‌تواند مهارت‌های مارکتینگ شما را ارتقا دهد. برخی وبلاگ‌های دیجیتال مارکتینگ محبوب که باید دنبال کنید عبارتند از MOZ، Neil Patel،Kissmetrics و Search Engine Journal. اگر ویدیوها را ترجیح می‌دهید، برخی از کانال‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ برتر در یوتیوب عبارتند از Garyvee،Backlinko با برایان دین و Digital Nest.

۵٫ اصول ابتدایی دیجیتال مارکتینگ را از منابع رایگان بیاموزید

وبسایت‌های متعددی وجود دارد که آموزش دیجیتال مارکتینگ را بدون هیچ هزینه‌ای ارائه می‌دهند. می‌توانید در این سایت‌ها ثبت نام کنید و دیجیتال مارکتینگ را از طریق کلاس‌ها و برنامه‌های متعدد بیاموزید. وبسایت های معتبر در این زمینه معمولا انگلیسی زبان هستند. البته جای نگرانی نیست این سایتها معمولا ترجمه می شوند و در وب فارسی نیز قابل دستیابی هستند. این دوره‌ها به شما کمک می‌کنند درک کلی از دیجیتال مارکتینگ به دست آورید. با اینکه برخی از این دوره‌های رایگان می‌توانند به شما کمک کنند وارد این حوزه شوید، اما اگر درباره یادگیری دیجیتال مارکتینگ جدی هستید، به آموزش حرفه‌ای با برنامه آموزشی آنلاین معتبر نیاز دارید.

 

مزایای دیجیتال مارکتینگ و یادگیری آن چیست؟

به دلیل تغییراتی که در سبک زندگی بوجود آمده است؛ آمار استفاده از اینترنت و دستگاه های هوشمند هر روزه در حال افزایش است. همین امر، یک جمعیت بالقوه از خریداران را در فضای دیجیتال گرد هم آورده است که چشم پوشی از آنها برای کسب و کارها آسان نیست. از طرفی با بوجود آمدن کرونا ویروس در سال ۲۰۲۰، دیجیتال مارکتینگ دیگر برای کسب و کارها یک انتخاب نیست، یک الزام است تا کسب و کار خود را همچنان زنده نگه دارند. بنابراین چه صاحب یک کسب و کار باشید و چه در پی کسب مهارت و توسعه فردی، دیجیتال مارکتینگ یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست (و در مواردی شاید تنها گزینه ی پیش روی شما باشد).

برخلاف بازاریابی سنتی که در آن امکان هدف­گیری دقیق مخاطبان وجود نداشت، ولی در دیجیتال مارکتینگ این امر تا حد قابل زیادی قابل دستیابی است. شما می توانید بازاریابی را بر روی گروهی از افراد جامعه که می توانند به صورت بالقوه مخاطبان شما باشند انجام دهید. همین ویژگی در صورت داشتن استراتژی مناسب و اجرای صحیح، اثر بخشی بازاریابی را چندین برابر خواهد کرد.

دیجیتال مارکتینگ نسبت به سایر روش های بازاریابی مقرون به صرفه تر است. برای درک این موضوع کافیست قیمت یک بیلبورد در مرکز شهر را با تعرفه تبلیغات کلیکی مقایسه کنید. البته در برخی موارد بازاریابی دیجیتال در کنار بازاریابی سنتی به کار گرفته می شود و استراتژی آن وابسته به بودجه و اهداف آن سازمان است. برای مثال بازاریابی بازی زولا را در نظر بگیرید که به صورت کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه هم به صورت دیجیتال و هم به صورت سنتی انجام شد.

جالب ترین بخش دیجیتال مارکتینگ امکان سنجش و اندازه گیری نتایج و اثربخشی آن است. شما در هر بخش از دیجیتال مارکتینگ می توانید با استفاده از شاخص های کلیدی دیجیتال مارکتینگ (KPI) که در ادامه متن به توضیح آن می پردازیم، در هر مرحله از فرایند نتیجه فعالیت های خود را ارزیابی کرده و در صورت نیاز پلن دیجیتال مارکتینگ خود را بهینه تر کرده و یا استراتژی خود را در صورت نیاز تغییر دهید.

 

وظایف دیجیتال مارکتر چیست؟

دیجیتال مارکترها مسئول افزایش آگاهی از برند و ایجاد لید از طریق تمام کانال‌های دیجیتال-هم رایگان و هم غیررایگان- که در دسترس شرکت قرار دارند هستند. این کانال‌ها شامل رسانه‌های اجتماعی، وبسایت شرکت، رتبه بندی موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات نمایشی و وبلاگ شرکت هستند.

وظایف دیجیتال مارکترها | دیجیتال مارکتر کیست

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ اغلب بر شاخص کلیدی عملکرد (KPI) منحصربفردی برای هر کانال تمرکز می‌کند تا بتواند عملکرد شرکت در هر کدام را به طور صحیح اندازه‌گیری کند.

کارشناس دیجیتال مارکتینگی که مسئولیت سئو سایت با اوست، برای مثال، “ترافیک ارگانیک” وب­سایت را اندازه‌گیری می‌کند-ترافیک ارگانیک به ترافیکی گفته می شود که از طریق هدایت جستجوگران در موتورهای­جستجو به وجود می‌آید.

امروزه دیجیتال مارکتینگ توسط نقش‌های بازاریابی متعددی انجام می‌شود. در شرکت‌های کوچک، یک نفر ممکن است بسیاری از تاکتیک‌های بازاریابی که در بالا توصیف شد را به طور هم زمان به عهده داشته باشد. در شرکت‌های بزرگ‌تر، این تاکتیک‌ها متخصصان متعددی دارند که هر کدام بر روی یک یا دو تا از کانال‌های دیجیتال برند تمرکز می‌کنند.

البته یک نکته را فراموش نکنید که در ایران و بویژه برای استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک، یک نفر به عنوان دیجیتال مارکتر استخدام می­شود و از او انتظار می رود که آشنایی کلی با تمام شاخه های دیجیتال مارکتینگ داشته باشد و دقیقا به همین دلیل است که دوره های جامع در ایران با استقبال روبرو می شود.

در اینجا مثال‌هایی از این متخصصان آورده شده است:

مدیر سئو (SEO Manager)

به طور خلاصه، مدیران سئو باعث ارتقای رتبه وبسایت کسب و کار در گوگل می‌شوند. با استفاده از روش‌های متعدد بهینه‌سازی برای موتور جستجو، این شخص ممکن است مستقیما با تولیدکنندگان محتوا کار کند تا تضمین نماید محتوایی که تولید می‌کنند در گوگل به خوبی نتیجه می دهد و اصطلاحا سئوفرندلی است- حتی اگر کسب و کار مربوطه، این محتواها را در رسانه‌های اجتماعی نیز پست کند.

در نگاه اول، شغل سئو ممکن است چندان با مدیر مارکتینگ تفاوتی نداشته باشد. هر دو هدف مشابهی دارند که آن افزایش آگاه سازی از برند و فروش است. با این حال، نقش مدیر سئو بیشتر توسط تکنولوژی کنترل می‌شود، که باعث می‌شود شغل تخصصی‌تری باشد. وظایف کلی یک مدیر سئو عبارتند از:

 • بهینه‌سازی وبسایت، رسانه‌های اجتماعی و محتوا
 • مدیریت محتوای وبسایت
 • ساخت و پرورش یک جامعه آنلاین
 • برنامه ریزی ساخت بک لینک‌
 • استراتژی سئو (در صورتی که می خواهید با استراتژی بین المللی سئو آشنا شوید، مقاله لینک شده را مطالعه نمایید)
 • سازماندهی کمپینهای سئو و برنامه‌ریزیهای آن
 • کنترل وبسایت و تحلیل رفتار کاربر
 • مدیریت پروژه عمومی دیجیتال مارکتینگ
 • پژوهش کلمات کلیدی
 • تحلیل بازار

متخصص بازاریابی محتوا

متخصصین بازاریابی محتوا، تولیدکنندگان محتوای دیجیتال هستند. آنها اغلب تقویم محتوایی یا همان تقویم بلاگ نویسی شرکت را تنظیم و پیگیری می‌کنند و استراتژی محتوا طراحی می‌کنند که شامل چگونگی تولید و انتشار انواع فرمتهای محتوا از جمله ویدیو نیز باشد. این کارشناسان اغلب با افراد دیگر دپارتمان‌ همکاری می‌کنند تا مطمئن شوند محصولات و کمپین‌هایی که کسب و کارشان راه اندازی می‌کند توسط محتوای تبلیغاتی در هر کدام از کانال‌های دیجیتال منتشر شده است.

در طول روند تولید محتوا، این بازاریابان درمورد موضوعی خاص پژوهش می‌کنند، زوایای جالب را پیدا می‌کنند، عناوین جذاب طرح می‌کنند و مقالات خود را به صورت حرفه‌ای می‌نویسند. در طول این روند، متخصصان بازاریابی محتوا با ویراستارها و دیگر نویسندگان ملاقات می‌کنند تا روی ایده‌های جدید برای مقالات فکر کنند و بفهمند خوانندگانشان تمایل دارند چه نوع محتوایی را ببینند.

خلاقیت ویژگی ابتدایی مورد نیاز هر متخصص بازاریابی محتواست. این افراد باید بخش های جالبی از اطلاعات که بازدیدکنندگان را به وب­سایت می‌کشاند پیدا کنند. البته شیوه نوشتار قوی و آشنایی با حوزه انتخابی نیز در کنار خلاقیت مورد نیاز است.

مدیر رسانه‌های اجتماعی

شاید فکر کنید که مدیریت رسانه های اجتماعی یعنی استفاده از تمام رسانه های موجود برای هر کسب و کار، اما در واقع منظور انتخاب و استفاده از بهترین رسانه های اجتماعی متناسب با همان صنعت و حوزه است.

بالاتر از همه، مدیران شبکه‌های اجتماعی یک برنامه برای پست محتوای نوشتاری و تصویری شرکت تنظیم می‌کنند. مدیر شبکه های اجتماعی ممکن است با بازاریاب محتوا ارتباط و همکاری تنگاتنگی داشته باشد.

در یک کلام مدیر رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات شرکت را مدیریت می‌کند. این مدیریت شامل موارد زیر است اما محدود به آنها نمی‌شود:

 • برنامه‌ریزی سنجیده، تنظیم استراتژی و هدف
 • توسعه آگاهی از برند و شهرت آنلاین
 • مدیریت محتوا (شامل وبسایت)
 • سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) و ایجاد ترافیک درون‌گرا
 • ایجاد لید و فروش
 • مدیریت و ترمیم شهرت

مدیر رسانه‌های اجتماعی فردی با انگیزه و خلاق و با تجربه است که در ایجاد ارتباط بین مشتری‌های فعلی و آینده اشتیاق دارد. این اشتیاق از طریق همراهی روزانه مشتریان به دست می‌آید و هدف نهایی عبارت است از:

 • تبدیل طرفداران به مشتریان
 • تبدیل مشتریان به هواداران برند

مدیر اتوماسیون بازاریابی

مدیر اتوماسیون بازاریابی، به انتخاب و مدیریت یک نرم افزارِ بررسی رفتار مشتری و اندازه گیری رشد کسب و کار کمک می‌کند. اگر چه عبارت Marketing Automation معادل پارسی یعنی اتوماسیون بازاریابی دارد اما در بسیاری از شرکتها به آن “مارکتینگ اتومیشن” می گویند. در ایران معمولا کسب و کارهای بزرگ و با سرمایه زیاد، این ردیف شغلی را استخدام می­کنند.

چون بسیاری از عملیات مارکتینگ توصیف شده در بالا ممکن است به صورت مجزا اجرا شود، مهم است شخصی وجود داشته باشد که این فعالیت‌های دیجیتال را در یک کمپین مجزا همراه کند و عملکرد هر کدام از این کمپین‌ها را دنبال کند.

یک مدیر اتوماسیون بازاریابی ممکن است وظیفه نظارت بر طراحی و تیم IT را نیز برعهده داشته باشد. این نظارت  می‌تواند شامل وب، UX، طراحان گرافیک، کارشناسان ایمیل، تحلیل گران، متخصصان CRM یا دیگر اشخاصی باشد که در پروسه اتوماسیون بازاریابی درگیرند. درک این روندها، برای مدیریت کارها لازم است. نهایتا، این نقش مدیر را ملزم می‌سازد دیتاها را مرور و آنالیز کند تا الگوها را تشخیص داده و یک مکانیزم کسب لید طراحی کند که به بالا بردن بازده کمپین کمک می‌کند.

اتوماسیون بازاریابی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا در طولانی مدت ارتباط خود را با مشتریان تقویت کنند تا زمانی که آنها در نقطه ی تصمیم گیری قرار می گیرند، اول از همه به شما فکر کنند.

مدیر اتوماسیون بازاریابی در ابتدا استراتژی را تدوین می­کند، سپس روندهایی که به شرکت کمک می‌کند به هدفش برسد را مهندسی معکوس می‌کند. آنها تلاش‌های بازاریابی درونگرا و برونگرا را با ارتقای تکنولوژی به پیش می‌برند تا به تیم بازاریابی و فروش کمک کنند هوشمندانه‌تر و سریع‌تر کار کند.

برخی ویژگی‌های یک مدیر اتوماسیون بازاریابی عبارت است از:

 • هوش تجاری برای توسعه استراتژی بازار
 • درک روانشناسی و رفتار مشتری
 • مهارت‌های همکاری قوی برای کار با مقررات بین دپارتمانی
 • مهارت‌های مدیریت پروژه که یک نقشه راه را برای تعامل بهتر مشتری توسعه می‌دهد و دنبال می‌کند
 • مهارت کارشناسی دیجیتال در حوزه وب، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، گوشی‌های هوشمند و غیره.
 • مهارت عالی در نوشتار و ارتباط کلامی
 • انعطاف پذیری برای سازگاری با رفتار بی ثبات مشتری
 • تحلیلگر و مسلط بر سنجه‌های کنترل دیتا

نقش مدیر اتوماسیون بازاریابی در سازمان به صورت بالقوه دپارتمان‌های زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پس این فرد باید در کار گروهی ماهر باشد و از آخرین نرم افزارهای مرتبط با بازار مطلع باشد.

دوره های آموزش توسعه مهارت های فردی و کسب و کار شامل بهترین دوره های ویدئویی دنیا به صورت ترجمه شده است.

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای شروع بیایید تعریفی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم. استراتژی دیجیتال مارکتینگ یک برنامه کلی است که شما، یا کسب و کارتان، برای دسترسی یا جذب لیدهای واجد شرایط یا دیگر اهدافی که مشخص کرده‌اید انجام می‌دهید. این شامل هر چیزی از استراتژی‌های سنتی گرفته تا استراتژی‌های دیجیتال می‌شود.

پس، یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی است که بر وجه دیجیتال تمرکز دارد، تقریبا گویا است. کسب و کار شما ممکن است از قبل یک استراتژی دیجیتال داشته باشد، یا ممکن است فکر کنید که کسب و کارتان با بازاریابی سنتی به خوبی عمل می‌کند، و ممکن است در حال حاضر همین طور باشد. اما الگوها نشان می‌دهند که هر روزه افراد و کسب و کارهای بیشتری از اینترنت به عنوان منبع اصلی در تصمیم گیری‌ها و پژوهش‌های مرتبط با خرید استفاده می‌کنند. با استراتژی دیجیتال مارکتینگ مشتری‌هایتان را همان جایی که هستند در وب ببینید.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

حال، بیایید ببینیم نکات اصلی یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست و یک پلن خوب باید شامل چه چیزهایی باشد.

پرسونای مشتری

برای شروع، باید بفهمید که مشتری و مخاطب هدف شما کیست. برای انجام این کار، باید یک پرسونای مشتری طراحی کنید. پرسونای مشتری چیست؟ این یک دورنما از افراد به خصوصی است که بازاریابی را برای آنها انجام می‌دهید. توسعه پرسونا به شما کمک می‌کند پیام و نوع پیام رسانی خود را به صحیح ترین شکل ممکن انتخاب کنید تا مشتری مناسب را جذب کنید.

اهداف خود را مشخص کنید

تعیین هدف، کلیدی ترین بخش کار است! اهداف بازاریابی شما باید با اهداف کسب و کار شما هم راستا باشد. آیا برای افزایش آگاهی از برند است یا برای افزایش فروش؟ هر هدف ممکن است راه‌های متفاوتی برای اندازه‌گیری موفقیت داشته باشد. مطمئن شوید که با استفاده از تکنیک S.M.A.R.T هدفی را به طور واضح تعیین می‌کنید: به خصوص، قابل اندازه‌گیری، قابل پیگیری، مرتبط، در محدوده زمان.

استراتژی‌های مارکتینگ فعلی خود را بررسی کنید

ایجاد پلن

گام بعدی طراحی پلن بازاریابی است. حال به شما می‌گوییم چه کار قرار است انجام دهید و چگونه باید انجامش دهید. آیا از بررسی هایتان متوجه شدید که وبلاگ‌ها برایتان مفید هستند؟ پس باید تولید محتوای وبلاگ را در اولویت بالا قرار دهید. هنگامی که برنامه‌تان را طراحی کردید زمان آن است که استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را اجرا و اندازه‌گیری کنید.

 

مهم‌ترین KPIهای دیجیتال مارکتینگ که باید دنبال کرد کدامند؟

زیبایی دیجیتال مارکتینگ در این واقعیت است که هر چیزی قابل دنبال کردن و اندازه­گیری است. ابزارهای رایگانی مانند گوگل آنالیتیکس به شما دسترسی فوری به فعالیت‌ها، رفتارها و مکان مشتری‌های احتمالی‌ که به وبسایت­تان مراجعه می‌کنند را می‌دهد، و ابزارهای قدرتمندتری مانند نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می‌تواند سهم کانال‌هایی مانند ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و رویدادها را دنبال کند. در واقع، دیجیتال مارکتینگ واسطه‌ای برای نظام مارکتینگ نسبتا جدید عملیات مارکتینگ است.

اما این اطلاعات تا زمانی که با اهداف کسب و کار شما نامرتبط باشند بی‌فایده‌اند. این همان جایی است که شاخص‌های کلیدی عملکرد (یا KPI ها) وارد عمل می‌شوند. KPI سنجه‌ای است که مستقیما بر اهداف مارکتینگ شما تاثیر می‌گذارد. برای مثال، اگر هدف شما افزایش بازده فروش است، باید مقدار کل فروش تقسیم بر تعداد لیدها را محاسبه کنید. با دنبال کردن  KPI‌های صحیح برای کسب و کارتان، خواهید توانست با معناترین آمارها را اندازه‌گیری کنید و تصمیم‌های مارکتینگ آگاهانه‌تری بگیرید.

۱۰۱ شاخص کلیدی عملکرد بازاریابی ( KPI ) در دیجیتال مارکتینگ
در این مقاله بسیار مهم، ۱۰۱ شاخص کلیدی عملکرد بازاریابی برای رهگیری و ارزیابی عملکرد فعالیتهای بازاریابی شما در بخش های مختلف لحاظ شده که در بهینه سازی فعالیت های دیجیتال مارکتینگ شما کاربرد وسیعی دارند. مطالعه این مقاله رایگان را به همه افراد پیشنهاد می کنیم.

با اینکه هر کسب و کاری نیازهای بخصوصی دارد، پنج KPI لیست شده در پایین باید برای تمام بازاریاب‌های دیجیتال در تمام دنیا یکسان باشد.

بسیاری از بازاریاب‌های دیجیتال برای تصمیم گیری و ارزیابی دیتاهای بازاریابی شان به صورت سازماندهی شده و آگاهانه‌تر بر  KPIهای مارکتینگ تکیه دارند. با کمک داشبورد KPI و ابزارهای مارکتینگ، می‌توانید دورنمای جامعی از عملکرد مارکتینگ خود داشته باشید و تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرید تا نتایج خود را ماه به ماه ارتقا دهید.

پنج دسته اصلی KPIهای مارکتینگ وجود دارد:

 1. لید جنریشن (تولید لید)
 2. سنجه‌های وب سایت و ترافیک
 3. بهینه‌سازی موتورهای جستجو(سئو)
 4. تبلیغات غیررایگان
 5. پیگیری رسانه‌های اجتماعی

ابزارهای بازاریابی دیجیتال کدامند؟

 هنگامی که از دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم، مسائل مهمی مانند ابزارها وجود دارند که می‌توانیم برای انجام کارهایمان به آنها تکیه کنیم. باید نرم افزارهای درست را انتخاب کنید تا بتوانید برداشتتان از داده‌ها، محتوا و دیگر وظایف را مدیریت کنید.استفاده از ابزارها در دیجیتال مارکتینگ ضروری است! بدون ابزار صحیح، نخواهید توانست یک استراتژی طراحی کنید تا به مشتریان هدف دسترسی پیدا کنید و آنها را در طول سفرشان به عنوان مشتری دنبال کنید.

اهمیت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

هدف ابتدایی، تهیه لیستی از ابزارهای مختلف موجود و مقایسه ویژگی‌های بخش مختلف، محصولات و خدمات است. اگر به درستی از آنها استفاده شود، می‌تواند تاثیر دیجیتال مارکتینگ شما را چندین برابر کند.این ابزارها به عنوان یک استراتژی عمل می‌کنند که قدرت رسانه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد، از بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) برای افزایش ترافیک استفاده می‌کند و از پیشرفت‌های مارکتینگ رسانه بهره می‌برد.

چرا به ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیاز داریم؟

در سال‌های اخیر، ابزارهای بازاریابی زیادی پا به عرصه بازار گذاشته‌اند و دانستن اینکه از کجا آغاز کنیم دشوار است. هر کدام از ابزارهای مارکتینگ جدید نیازمند سرمایه‌گذاری زمان و پول شما است، پس عاقلانه انتخاب کنید. اگر مورد اشتباهی را انتخاب کنید و بخواهید ابزار خود را عوض کنید به زحمت می‌افتید.

امروزه ترکیب متنوعی از ابزارهای رایگان در بازار در دسترس است که معروفترین و محبوب ترین آنها گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول است و این یکی از جنبه‌های لذت‌بخش کار در دیجیتال مارکتینگ است. در یک مقاله آموزشی ابزارهای مفید برای استارتاپ ها را معرفی کرده ایم که در صورت تمایل می توانید آن را مطالعه نمایید.

البته ابزارهای ایرانی در این زمینه وجود دارند که می­توانید از آنها استفاده کنید. هنگامی که از ابزار صحبت می‌کنیم، منظور تمام ابزارها، از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام گرفته تا گوگل آنالیتیکس است. این ابزارها به بازاریاب‌ها اجازه می‌دهند که عملکرد کمپین فعال خود را ایجاد، آزمایش و اندازه‌گیری کنند. همچنین تضمین می‌کنند که بازاریاب‌ها می‌توانند کمپین‌ها را به سرعت و موثر راه اندازی و آزمایش کنند.

حال بیایید به ابزارهای برتر دیجیتال مارکتینگ که قرار است به سازمان شما سود برساند نگاهی بیندازیم. 

ابزارهای برتر دیجیتال مارکتینگ

صحبت از ابزار شد، در اینجا لیستی از ده ابزار برتر دیجیتال مارکتینگ موجود در بازار را تهیه کرده ایم طرفداران زیادی دارند. آنها عبارتند از:

گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس برای هر بازاریاب دیجیتالی که به دنبال بالا بردن فروش خود است یک ضرورت است. این ابزار رایگان تمام اطلاعات جزئی درمورد عملکرد وبسایتتان را به شما می‌دهد، شامل دموگرافیک مخاطب(جمعیت شناسی مخاطب)، کلمات کلیدی محبوب، کارهایی که انجام داده‌اید، و غیره. این ابزار فوق‌العاده همچنین به شما می‌گوید که در چه قسمتی ترافیک خود را از دست داده‌اید. البته این ابزار رایگان در ایران تحریم است و برای استفاده از آن باید از آی پی یک کشور غیرایرانی استفاده کنید. برای مشاهده دوره آموزش مقدماتی گوگل آنالیتیکس و دوره آموزشی پیشرفته گوگل آنالیتیکس کلیک کنید.

گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول که سابقا به آن گوگل وبمستر تولز گفته می شد از محدود بسترهایی است که هم رایگان است و هم برای ما ایرانی ها فیلتر یا تحریم نیست. این ابزار کاربردی توسط کمپانی گوگل ارائه می شود و برای بررسی وضعیت سایت از نظر موتور جستجوی گوگل استفاده می شود. با استفاده از این ابزار می توانید مطمئن شوید که رباتهای گوگل به بخش های مختلف سایت شما دسترسی دارند و می توانند محتوای آن را ایندکس کنند. با استفاده از این ابزار می توانید به گوگل درخواست دهید که محتوایی از سایت شما را ایندکس کند و یا از نتایج جستجو حذف نماید. آموزش گوگل سرچ کنسول معمولا یکی از مباحث دوره های سئو است. با نظارت مستمر بر این ابزار می توانید مطمئن شوید که صفحات شما بدون هیچ اختلالی در نتایج گوگل در حالت دسکتاپ و موبایل نمایش داده می شود و در صورت مشکلات فنی به شما گزارش داده خواهد شد. شما همیشه میتوانید میزان دیده شدن در نتایج (ایمپرشن)، تعداد کلیک ها و نرخ کلیک را رصد نمایید.

Ashrefs

این ابزار سئو یکی از محبوب‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که از آن برای تحلیل، آماده‌سازی تحلیل بک لینک، رسیدگی به گزارش‌ها، رنکینگ(رتبه بندی) URL و غیره استفاده می‌شود. از ابزار Ashrefs برای تحلیل کلمات کلیدی نیز استفاده می‌شود.

امکانات آن رایگان نیست اما ویژگی‌هایی که این ابزار در اختیار دارد ارزش پرداخت پول را دارد.

این ابزار دارای حجم عظیمی از دیتای کلیک استریم است و به همین دلیل سومین دیتابیس بزرگ جهان از نظر دارا بودن داده‌های سرچ شده به شمار می‌رود. این در اصل حجم جستجوی ماهانه تخمینی و سنجه‌های پیشرفته جستجوی کلمات کلیدی است.

Ashrefs تقریبا توسط تمام شرکت‌های برتر مانند فیسبوک، لینکدین، نتفلیکس و غیره استفاده می‌شود.

یکی از مشکلات اصلی که کسب و کارهای کوچک در ایران در استفاده از این ابزار دارند، هزینه ثبت نام آن است که برای نسخه لایت ۹۹ دلار در ماه می­باشد (به قیمت دلار روز تقریبا ۴میلیون تومان در ماه!). یکی از راه های استفاده از آن، استفاده اشتراکی چندین نفر از یک اکانت است.

SEMRush

این یکی دیگر از ابزارهای فوق‌العاده برای سئو مارکتینگ است. SEMRush درمورد کلمات کلیدی تحقیق می‌کند، استراتژی کسب و کار شما را دنبال می‌کند و سئوی شما را در وبلاگتان بررسی می‌کند. کار اصلی این ابزار ایجاد بهترین راه حل فهم رقابتی برای تمام حوزه‌های مارکتینگ است. برخی از ابزارهای SEMRush رایگان است که می توانید از آنها بهره ببرید.

SEMRush برای PPC (پرداخت به ازای کلیک) فوق‌العاده است چون پژوهش‌های زیادی درمورد کلمات کلیدی انجام می‌دهد که به برنامه‌ریزی و پیگیری عملکرد کمپین‌های جستجوی پرداختی شما کمک می‌کند.

بافر

بافر راه سریعی برای به اشتراک‌گذاری هر چیزی است که در حال مطالعه آن هستید. به ساخت مخاطب و رشد برند در رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند. تنها باید اکستنشن(افزونه) یا اپلیکیشن را دانلود کرده و لینک‌های خود را به این ابزار اضافه کنید. به طور اتوماتیک پست تان را در نوبت قرار می‌دهد و آن را در پلتفرم رسانه های اجتماعی‌ که می‌خواهید پست می‌کند. سرویس های ایرانی نیز وجود دارند که دقیقا عملکرد مشابه با بافر را انجام می دهند و می توانید با یک جستجوی ساده در گوگل آنها را پیدا کنید.

Slack

اسلک یک سیستم پیام رسانی فوری اختصاصی مبنی بر کلود است که به شما اجازه می‌دهد به سرعت با اعضای تیم یا مشتری‌های خود ارتباط برقرار کنید. در اصل یک چت روم برای سازمان شماست که برای جایگزینی ایمیل به عنوان روش اصلی برقراری ارتباط و به اشتراک‌گذاری طراحی شده است. مکالمات خصوصی یا کانال‌های چت طراحی شده را برای موضوعات به خصوص نگه می‌دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که اکنون اسلک ایران را تحریم کرده است ولی ابزارهای مشابه بومی جایگزین اسلک وجود دارد.

 

 

تاثیرگذارترین دیجیتال مارکترهای دنیا چه کسانی هستند؟

اگر در کسب و کار دیجیتال مارکتینگ اشتغال دارید باید تلاش کنید تا با برخی از نام‌های این صنعت آشنا شوید. متخصصان شبکه‌های اجتماعی، رهبران سئو، مبلغان دیجیتال مارکتینگ… بازاریاب‌های مدرن موجودات مرموزی هستند. آنها هر روزه افق دیجیتال مارکتینگ را تغییر می‌دهند، ایده‌های خلاقانه را گسترش می‌دهند و ابزارهای پیچیده‌ای می‌سازند تا ایده‌های گفته شده را به اجرا درآورند.

تاثیر آنها در همه جا هست. اما آنها چه کسانی هستند؟

در آنجا بازاریاب‌های برتر بدون ترتیب خاصی آورده شده‌اند.

۱٫ نیل پاتل

نیل پاتل به عنوان ۱۰۰ کارآفرین برتر زیر ۳۰ سال توسط پرزیدنت اوباما و ۱۰۰ کارآفرین برتر زیر ۳۵ سال توسط ملل متحد شناخته شد. طبق گفته فوربز، او “یکی از ۱۰ بازاریاب برتر است” و برخی او را پدر دیجیتال مارکتینگ می­دانند. در این ویدئو کوتاه می توانید این بازاریاب دیجیتال و نحوه تدریس او را مشاهده نمایید.

۲٫ جف بولاز

جف بولاز بلاگر، سخنگو، مشاور، استراتژیست و نویسنده کتابهای پرفروش است. ماموریت او “الهام بخشیدن و آموزش به مردم در مورد چگونگی برنده بودن در کسب و کار و زندگی در دنیای دیجیتال است”.

مانند بسیاری از داستان‌های دیگر، سفر جف در دنیای دیجیتال مارکتینگ آغاز سختی داشت. با طلاق، ورشکستگی کسب و کارش، بیکاری و بدهکاری زیاد (حدود پنجاه هزار دلار) آغاز می‌شود.

۳٫ شان الیس

شان الیس کارآفرین، سرمایه گذار و مشاور استارتاپ است. در روزهای آغازین او نیروی ریمارکتینگ دو کمپانی بود، LogMeIn & Uproar.com که منجر به پیشنهادات عمومی آغازین آنها شد. الیس همچنین اولین بازاریاب دراپ باکس، لوک اوت، LogMeIn و Xobni بود که هر کدام میلیاردها دلار ارزش دارند.

۴٫ راند فیشکین

راند فیشکین که با نام “جادوگر MOZ” نیز شناخته می‌شود، موسس SparkToro است، شرکتی که در حال حاضر در حال ساخت است، با ماموریت “کشف تبلیغات تاثیرگذار مخاطب هدف، کانال‌ها و مردم”.

۵٫ آویناش کوشیک

نویسنده، بلاگر و رهبر دیجیتال مارکتینگ گوگل. باور کنید این عناوین را از خودم درنیاوردم.

او برای شرکت‌هایی مانند Intuit, DirecTV, Silicon Graphics DHLو شرکت‌های مانند Unilever, Dell, Time Warner, Vanguard, Porsche, IBM کار کرده است.

کتاب‌های برتر در حوزه دیجیتال مارکتینگ؟

با اینکه تمام مطالب موجود در دیجیتال مارکتینگ را نمی‌توانید با کتاب یاد بگیرید، کتاب‌های می‌توانند ایده‌های جدید به شما بدهند و مطالبی را برایتان توضیح دهند که همیشه می‌خواستید بدانید.

کتاب های برتر در حوزه دیجیتال مارکتینگ

باید برخی از این کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ را در لیست خود قرار دهید. برخی از این کتاب‌ها آموزنده‌اند در حالیکه برخی دیگر سرگرم کننده‌اند. این کتاب‌ها باید با توصیه‌های مفید دیجیتال مارکتینگ و تمرین‌هایی که شما را قادر می‌سازد شرکت و برند خود را ارتقا دهید به شما کمک می‌کند.

در اینجا چند کتاب برتری که باید در مورد دیجیتال مارکتینگ بخوانید را برایتان آورده‌ایم.

۱٫ دیجیتال مارکتینگ برای تازه کارها

نویسنده: بایان دیس و راس هنبری

چرا باید این کتاب را بخوانید؟ این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای به شما نشان می‌دهد چگونه از دیجیتال مارکتینگ برای رشد سازمانتان، افزایش تعهد مخاطبان تان و دستیابی به مشتری‌های جدید استفاده کنید. این کتاب مارکتینگ مفید سفر مشتری، استراتژی مارکتینگ و برنامه‌ریزی، صفحات بارگذاری شده، وبلاگ نویسی، بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو)، مارکتینگ موتورهای جستجو (SEM)، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات دیجیتال، ایمیل مارکتینگ و آنالیتیکس را پوشش می‌دهد.

کتاب دیجیتال مارکتینگ برای تازه کارها

برای دانلود کتاب دیجیتال مارکتینگ برای تازه کارها (زبان اصلی) اینجا کلیک کنید.حجم فایل:۶٫۹ مگابایت .

۲٫ موفقیت سازها: علم محبوبیت در عصر عدم تمرکز دیجیتال

نویسنده: درک تامپسون

چرا باید این کتاب را بخوانید؟ درک تامسون، ویراستار ارشد آتلانتیک، روانشناسی پنهان چرا آنچه دوست می‌داریم را دوست داریم را به بحث می‌گذارد و درمورد اقتصاد بازارهای فرهنگی که زندگی ما را شکل می‌دهد صحبت می‌کند. از علت اینکه چرا فیسبوک بزرگترین روزنامه مدرن جهان است گرفته تا علت چندگانه بودن تمام بلاک باسترهای هالیوود، ریبوت­ها، سازگار شدن‌ها و اینکه چگونه دانشمندان دیتا ثابت کردند که “وایرال شدن” یک افسانه است، این کتاب داستان‌های جالبی درباره چگونگی رخداد فرهنگ و علت محبوب شدن چیزها می‌گوید.

کتاب موفقیت سازها: علم محبوبیت در عصر عدم تمرکز دیجیتال

 ۳٫ استراتژی دیجیتال مارکتینگ

نویسنده: دیو چفی

چرا باید این کتاب را بخوانید؟ نویسنده در این کتاب سعی دارد تا به شما نحوه تمایز برندتان با سایرین را با استفاده از تکنیک های بازاریابی نشان دهد و در این مورد نیز بسیار موفق عمل کرده است و کسب رتبه ۴٫۵ در آمازون نیز گواه این موضوع است. در این کتاب استراتژی دیجیتال مارکتینگ، بجای ارائه یک راه حل ثابت برای همه ی کسب و کارها؛ طیف گسترده ای از استراتژی های بازاریابی دیجیتال در قالب نمونه های موردی؛ تصاویر، نمودارها و چک لیست ها ارائه شده است.

در این کتاب می آموزید که چگونه کمپین های بازاریابی آنلاین را بودجه بندی، اجرا و در نهایت آن اندازه گیری و سازماندهی کنید. کتاب استراتژی بازاریابی دیجیتال یک راهنمای جامع و عملی در مورد چگونگی استفاده اکثر شرکت ها از کانال های دیجیتال، ابزارها و راهکارهای موجود، برای دستیابی به استراتژی ها و اهداف بازاریابی است و مطالعه آن به افرادی که در حوزه استراتژی، مارکتینگ و مشاوره دیجیتال مارکتینگ فعالیت می­کنند؛ پیشنهاد می شود. 

کتاب استراتژی دیجیتال مارکتینگ

برای دانلود کتاب استراتژی دیجیتال مارکتینگ (زبان اصلی) اینجا کلیک کنید.حجم فایل:۲۲ مگابایت .

۴٫ مشتری‌ها چه می‌خواهند: چگونه در هر نقطه تماس تجربه مرتبط و به یاد ماندنی ایجاد کنیم

نویسنده: نیکولاس جی وب

چرا باید این کتاب را بخوانید؟ این کتاب درمورد نحوه برخورد با مشتری و فراتر رفتن از خدمات مشتری برای ایجاد تجربه مشتری استثنایی صحبت می‌کند. نویسنده بررسی می‌کند چگونه عصر دیجیتال امروز انتظارات مشتری را تغییر می‌دهد و شرکت‌ها برای برتر بودن باید چه کنند. به دو پرسش کلیدی خلاصه می‌شود: مشتری‌هایتان چه چیزی را دوست دارند؟ از چه چیزی متنفرند؟ اگر سازمان شما به این پرسش‌ها پاسخ دهد، موفق خواهد بود. این کتاب اطلاعات ارزشمندی درباره اینکه مشتری‌ها چه کسانی هستند و در عصر دیجیتال به چه چیزی اهمیت می‌دهند فراهم می‌کند.

کتاب مشتری‌ها چه می‌خواهند: چگونه در هر نقطه تماس تجربه مرتبط و به یاد ماندنی ایجاد کنیم

۵٫ (اولویت اول)در ذهن : از محتوا برای افزایش تاثیرتان استفاده کنید و با کسانی که برایتان اهمیت دارند؛ تعامل کنید.

نویسنده: جان هال

چرا باید این کتاب را بخوانید؟ این کتاب توضیح می‌دهد چگونه اولویت اول در ذهن مخاطبتان بمانید و صنعت خود را رهبری کنید. نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه برند و ارتباطات خود را از طریق محتوای مفید و تعاملی ساخته است. کتاب توصیه‌هایی درمورد نحوه کسب اعتماد مخاطب از طریق دیجیتال مارکتینگ به طوریکه اولین انتخاب مخاطبتان باشید ارائه می‌کند. کسب و کارها و رهبران موفق یک ویژگی مشترک دارند: هنگامی که مردم به صنعت به خصوصشان فکر می‌کنند نام آنها اولین نامی است که به ذهن آنها می­آید.

کتاب در ذهن : از محتوا برای افزایش تاثیرتان استفاده کنید و با کسانی که برایتان اهمیت دارند؛ تعامل کنید

۶٫ مسئولان ارشد بازاریابی در کار

نویسنده: جاش استیمل

چرا باید این کتاب را بخوانید؟ این کتاب به بررسی تعادل بین تحلیل­ها و شهودها از منظر مسئولان ارشد بازاریابی (CMOها) و مدیران اجرایی سطح C برخی برندهای برتر پرداخته است. با دیتای بیشتر در دسترس بازاریاب‌ها و نیاز روزافزون به همکاری در سطح رهبری در سازمان‌ها، این کتاب نشان می‌دهد که بازاریاب‌های موفق چه می‌کنند و از چه مهارت‌هایی برای پیشرفت استفاده می‌کنند. نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه مسئولان اجرایی دیجیتال مارکتینگ به تغییراتی عادت می‌کنند که در حیطه‌های تکنولوژی، زبان و فرهنگ بر شغلشان تاثیر می‌گذارد. این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه تصمیم‌های رهبران بازاریابی امروز توسط دیتا و نه حس درونی کنترل می‌شود.کتاب مسئولان ارشد بازاریابی در کار

 

انتهای سفر دیجیتال مارکتینگ

همانطور که گفتیم در این مقاله در یک سفر آشنایی با دیجیتال مارکتینگ با شما همراه شده ایم. اگر تا این بخش از محتوا را دنبال کرده اید، به این معناست که واقعا قصد یادگیری این حرفه را دارید، بنابراین به شما یک کد تخفیف ۳۵ درصدی خرید دوره های دیجیتال مارکتینگ، آن هم بدون سقف اختصاص داده می شود. کد تخفیف : SUPER-35 است که میتوانید در اولین خرید خود از آن استفاده کنید و جایزه پشتکار خود را از همین ابتدا دریافت کنید. اگر سوالی دارید می توانید در بخش سوالات مطرح کنید تا دیجیتال مارکترهای ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

انتهای سفر پادکستی دیجیتال مارکتینگ | تخفیف دوره آموزشی

مشاهده دوره های آموزشی

سوالات متداول:

دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده به چه معناست؟

دیجیتال مارکتینگ هر نوعی از بازاریابی محصول یا خدمات است که از طریق بستر دیجیتال انجام می­گیرد.

دیجیتال مارکتر کیست؟

یک دیجیتال مارکتر وظیفه استفاده از رسانه های دیجیتال در جهت افزایش آگاهی از برند، تولید لید و در نهایت فروش را بر عهده دارد. یک دیجیتال مارکتر بیشتر از هر چیز یک بازاریاب است که بر کانال ها و ابزارهای بازاریابی تسلط دارد و از قدرت تحلیلی خوبی برخوردار است.

حقوق یک دیجیتال مارکتر چقدر است؟

در حوزه دیجیتال مارکتینگ موقعیت های شغلی بسیار زیادی وجود دارد و به همان نسبت بازه ی قیمت حقوق نیز متفاوت است. اما برای دیجیتال مارکترهای تازه کار معمولا معادل حقوق پایه اداره کار است. سئوکارانی که به صورت فریلنسری کار میکنند مبلغی بین ۲ میلیون تا ۲۰ میلیون ماهانه بسته به سختی کلمه کلیدی بدست می آورند. حقوق مدیران ارشد بازاریابی و پلنرها نیز حدودا ۵ تا ۱۵ میلیون تومان برای هر پلن بازاریابی دیجیتال است.

چگونه می توانم دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرم؟

منابع و راه های بسیار زیادی برای یادگیری وجود دارد. بسته به بودجه، موقعیت فیزیکی و قدرت یادگیری خود یکی از روش های آموزش حضوری، دوره های آنلاین، ویدئوهای آموزشی و مقالات و سایت های رایگان را انتخاب کنید.

آیا می توانم دیجیتال مارکتینگ را به صورت خودآموز یاد بگیرم؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی به توانایی فردی شما در یادگیری و پشتکارتان بستگی دارد. اما اکثر مواقع پاسخ آن بله است.