۴ ترند آینده شخصی سازی تجارت الکترونیک (Ecommerce personalization)

چکیده مقاله : کسب و کار اینترنتی شما باید همگام با ترند جهانی و غولهای تجارت الکترونیک در زمینه شخصی سازی تجارت الکترونیک گام بردارد. در این مقاله با ذکر چند مثال، 4 ترند جهانی شخصی سازی تجارت الکترونیک را بیان کرده ایم.

شخصی سازی تجارت الکترونیک یا Ecommerce personalization باید از نو تعریف گردد؛ تعریفی که وبسایتها نیاز دارند مطابق آن طراحی شوند تا بازدیدکنندگان خود را به مشتری تبدیل کنند.

شخصی سازی تجارت الکترونیک به ترند داغی در تعامل مشتری تبدیل شده است. بسیاری از مشتریان به ندرت با سایتی مواجه می شوند که بتواند با آنها تعامل خوبی برقرار کند؛ چرا که اگر چنین سایتی را رویت کنند آن را از یاد نخواهند برد.

لذا در این مقاله ۴ راهکار برای بازطراحی وبسایت خود در آینده ای نزدیک را بیان می کنیم تا بتوانید همسو با ترند جهانی شخصی سازی کسب و کارهای اینترنتی گام بردارید.

 

۵ وبسایتی که مزایای شخصی سازی تجارت الکترونیک را اثبات کردند

قبل از اینکه از ترندهای شخصی سازی تجارت الکترونیک صحبت کنیم ذکر چند مثال موفق جهانی که بر اساس این ترندها بازطراحی شدند خالی از لطف نیست.

۱-نت فیلیکس | Netflix

نت فیلیکیس به تنهایی ۳۷ درصد ترافیک آنلاین آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده است. فهم آنان از شخصی سازی تجارت الکترونیک یک پاسخ قاطع به چرایی این موفقیت است.

نت فیلیکس - شخصی سازی تجارت الکترونیک

لحظه ای که شما اولین فیلم خود را تماشا کنید الگوریتمهای نت فیلیکس از این عمل شما یادداشت برداری می کنند.  این شرکت موفق در سال گذشته ۸ میلیارد دلار برای بهبود و توسعه این الگوریتم هزینه کرده اند.

جهت اطمینان از اینکه محتوا بیشترین توجه احتمالی را دریافت می کند نت فیلیکس از هیچ عملی غافل نمی ماند. آنها حتی از شخصی سازی در تصاویر به کار برده شده در سایتشان نیز بهره می برند.

به عنوان مثال شما ممکن است یکی از ۹ طرح گرافیکی زیبای فیلم Stranger Things  را مشاهده کنید چرا که نت فیلیکس در مورد شما اطلاعات کافی جمع آوری کرده است و از سلیقه شما آگاه است!

 

۲-اسپاتیفای | Spotify

اگر به شنیدن موسیقی علاقه مند هستید احتمالا نام اسپاتیفای را شنیده اید ( مشابه اپلیکیشن بیپ تونز، نواک و …). از زمانی که اسپاتیفای در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد پادکست و ویدئو را نیز به آرشیو خود اضافه کرده است.

اما اینکه اسپاتیفای چگونه پلی لیست های هفتگی خود را انتخاب می کند سبب شهرت بالای آن شده است.

اسپاتیفای - شخصی سازی تجارت الکترونیک

اسپاتیفای به موسیقی هایی که شما در گذشته انتخاب کرده اید نگاه می کند و بر اساس عملکرد شما، خوانندگان و موزیک ها را در پلی لیست های هفتگی خود به شما پیشنهاد می دهد.

گرچه این شرکت پا را از این هم فراتر گذاشته و واکنش شما را با پیشنهاد خود ارزیابی می کند.

اگر شما آهنگ را جلو بزنید یا در اواسط آن، موزیک بعدی را پلی کنید سیستم حدس می زند که احتمالاً آهنگ مورد نظر، محبوب شما نبوده است. الگوریتم آنها از تمام این اعمال یادداشت برداری کرده و پیشنهادات آینده خود را بر اساس آنها اصلاح می کند.

 

۳- کوکاکولا

برخلاف دو مثال قبلی که کسب و کار اینترنتی بودند کوکاکولا شخصی سازی تجارت الکترونیک را در کمپینی با نام “Share-a-Coke” با موفقیت اجرا کرد؛ کمپینی که به یکی از بهترین مثالها در این زمینه تبدیل شده است و می توان از آن آموخت که چه ساده این متد قابلیت اجرایی دارند.

کوکاکولا - شخصی سازی تجارت الکترونیک

در بازار سنتی، افزایش فروش نوشیدنی منوط به دو راهکار است: تغییر دستور العمل/طعم نوشیدنی یا استفاده از تبلیغاتی بهتر.

کوکاکولا  نرخ ثابت فروش خود در دهه اخیر را برای نخستین بار افزایش داد و این امر به سادگی با درج نام افراد روی بطری های نوشابه میسر شد.

همین نکته کوچک شخصی سازی سبب افزایش چشمگیر فروش این برند را به دنبال داشت.

 

۴-باستدتیز | BustedTees

مثال موفق دیگری در شخصی سازی تجارت الکترونیک سبب شد تا بدون نیاز به سرمایه گذاری انبوه، شاخصهای یک شرکت رشد پیدا کند.

BustedTees تی شرت های فانتزی می فروشد و در این زمینه عملکرد موفقی دارد به گونه ای که وبسایت آن نیز جز سایتهای برتر جهان است.

اما این شرکت با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می کرد. بیشتر سهم فروش شرکت با ارسال ایمیل به مشتریان سابق آن صورت می گرفت.این ایمیل ها در یک زمان و برای کل مشتریان این سایت در کل دنیا ارسال می شد؛ شخصی در نیویورک ایمیل را در صبح دریافت می کرد و مشتری دیگری در لندن، در بعد از ظهر.

باستد تیز - شخصی سازی تجارت الکترونیک

این شرکت هم از آن دست کسب و کارهای اینترنتی بود که ایمیل مارکتینگ خود را شخصی سازی نکرده بود.

اما خوشبختانه با پی بردن به این اشتباه و تغییر زمان ارسال ایمیل ها بر اساس نواحی جغرافیایی، توانستند موفقیت زیر را به دست آوردند:

  • ۸ درصد افزایش درآمد از ایمیل مارکتینگ
  • ۱۷ درصد افزایش در نرخ پاسخ
  • ۱۱ درصد افزایش در نرخ کلیک خوری ایمیل ها
  • ۶ درصد افزایش تعامل کاربران در سایت

 

۵-بمب فل | Bombfell

بمب فل برند خود را با شخصی سازی بنا نهاد. این سرویس، پوشاک مردانه را بر اساس سوالاتی که از کاربران خود می پرسد برایشان ارسال می کند؛ سوالاتی که فاکتورهایی نظیر سایز، شکل و سلیقه آنها را در بر می گیرد.

بمب فل - شخصی سازی تجارت الکترونیک

همچنین با جمع آوری داده هایی بیشتر از مخاطبان خود و تحلیل آنها، گزینه های پیشنهادی خود را برای کاربرانش آنچنان دقیق و هدفمند ارائه می دهد که این پیشنهادات، مخاطب را غافلگیر می کند!

بمب فل دائماً در حال جمع آوری داده از مشتریان خود است و الگوریتم خود را برای هر کاربر مرتباً به روز می کند.

 

۴ ترند شخصی سازی تجارت الکترونیک در آینده

حالا زمان آن رسیده که به مبحث اصلی بپردازیم؛ از آینده قابلیت های شخصی سازی تجارت الکترونیک و کسب و کارهای اینترنتی چه می دانید؟

۱-خودکارسازی پشتیبانی تعاملات Omnichannel

اگر اولین بار است که اصطلاح Omnichannel را شنیده اید به تعریف آن در ویکی پدیا رجوع می کنیم (منبع):

بازاریابان معمولاً Multichannel و Omni-channel را به جای هم بکار ببرند، در صورتی که در واقع این دو رویکرد بازاریابی دو مفهوم کاملاً متمایز هستند.

بازاریابی Multichannel تاکتیکی تر است و در آن برنامه بازاریابی هر کانال بطور مجزا و بدون ادغام با سایر کانال‌ها تدوین و اجرا می‌شود. در این رویکرد، تمرکز روی چشم‌اندازهای کمپانی است و نه نقطه نظرات مشتریان. در نتیجه، کانال‌ها بطور ناخواسته‌ای با یکدیگر وارد رقابت شده که این باعث بروز مشکلات جدی و تداخل اهداف می‌گردد.

اما بازاریابی Omni-channel در واقع یک نوع بازاریابی استراتژیک با اقدامات هماهنگ و یکپارچه کانالی است که در آن تمرکز اصلی روی مشتری است. همه کانال‌ها باید با هم کار کنند و بوسیله یک استراتژی همه‌جانبه مدیریت شوند تا تجربه ای که برای مشتری فراهم می‌شود کاملاً پایدار و با ثبات باشد. هر کانال از تعاملاتی که در کانال‌های دیگر رخ داده آگاه است و هر کدام از کانال‌ها اطلاعات ارزشمند دربارهٔ رفتار کلی مشتری را در فرا گرفته و از طریق آن تجارب جامع کانال را تقویت می‌کند.

خودکارسازی(Automation) و شخصی سازی(personalization) دو مفهوم جدایی ناپذیرند.در آینده خودکارسازی اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند و این امر را مدیون رشد بازاریابی omnichannel است.

وقتی که مدرسه کسب و کار هاروارد رفتار ۴۶۰۰۰ فروشنده را در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بررسی کرد دریافت که ۷۳ درصد آنها از کانالهای چندگانه استفاده می کردند.

بازاریابی Omnichannel آینده است؛ اما تنها کسب و کارهایی می توانند از آن استفاده کنند که خودکارسازی پیشنهادات شخصی سازی شده را از طریق تمام کانالها به کار گیرند.

شخصی سازی تجارت الکترونیک

 

۲-پیشنهادات و قیمت های شخصی سازی شده

خریداران تنها در آنچه قصد خرید دارند تفاوت ندارند بلکه در میزان مبلغی که مایلند پرداخت کنند نیز متفاوتند.

در رویه های سنتی، شرکت ها در مورد سیاستهای قیمت گذاری تحقیق کرده و از بین گزینه های پیشنهادی برای قیمت محصولات و خدمات خود، آنکه سود بیشتری را برایشان به ارمغان بیاورد انتخاب می کنند؛ حتی اگر این قیمت، بسیاری از مشتریان بالقوه را طرد کند.

شخصی سازی نشان می دهد که کسب و کارها می توانند از هر خریدار، مبلغی اختصاصی را دریافت کنند.

به عنوان مثال، Orbitz از برخی کاربران مک (Mac) تا بیش از ۳۰ درصد هزینه اضافی می گرفت. این کاربران بر اساس پارامتراهی دموگرافیک حاضر به پرداخت هزینه بیشتر بودند.

آینده به کسب و کارها اجازه خواهد داد تا در این زمینه با جزئیات بیشتری ورود کنند. این امر به معنی آن است که به مشتریان خود کمک خواهند کرد تا محصولات و خدمات مورد نیاز خود را با قیمت دقیقی بر مبنای تصمیمات خرید گذشته خود خریداری کنند.

با این رهیافت می توان پروموشن ها و پکیج های فروش اختصاصی برای هر کاربر نیز ارائه کرد.

 

۳-استفاده از داده های آفلاین برای شخصی سازی تجارت الکترونیک

فروشگاه های فیزیکی نیز از انقلاب شخصی سازی عقب نمانده اند. آنها می توانند این متد قدرتمند را در تجربه آنلاین و آفلاین مشتریان خود ادغام کنند.

خط تولید پوشاک زنانه با نام Sportsgirl را می توان مثالی برای این بخش دانست. این شرکت با ارائه اپلیکیشنی که از ابزار واقعیت افزوده بهره می برد به کاربران خود این امکان را ارائه می داد که آیتم های پوشاک مورد پسند خود را که در فروشگاه فیزیکی یا بروشورهای این برند وجود داشت اسکن کرده و آن را با تلفن همراه خود به صورت آنلاین در آن لحظه یا در فرصتی دیگر خریداری کنند.

شخصی سازی تجارت الکترونیک در فروش اینترنتی

 

۴-ماشین یادگیرنده

شخصی سازی می تواند بسیار فراتر از فروش یک محصول یا خدمت باشد. به پاس وجود ماشین یادگیرنده (machine learning)، شخصی سازی به زودی به ابزاری تبدیل خواهد شد که به واسطه آن، پیش از آنکه مشتریان جهت برآورده شدن نیازهای خود اقدام کنند با پیش بینی این نیازها، خدمات پشتیبانی مربوطه به آنها ارائه خواهد شد.

ماشین یادگیرنده به زودی زبان عملکردی وبسایتها را برای بازدیدکنندگانشان تغییر خواهد داد. در این حالت، وقتی یک بازدیدکنندگاه به کمک نیاز دارد ماشین یادگیرنده به وبسایت اجازه می دهد تا بهترین پاسخ ها را بر اساس اطلاعاتی که از قبل فراهم شده انتخاب و ارائه دهد.

به عنوان مثال اگر یکی از مشتریان قبلی وبسایت فروش لوازم یدکی خودرو قصد داشته باشد آخرین مدل قطعاتی خاص را برای خودروی خود خریداری کند ماشین یادگیرنده بهترین محصولات برای این درخواست را به مشتری پیشنهاد داده و نیز محتوای مرتبط با آن خودرو و قطعات را برای آموزش نصب و استفاده از محصولات خریداری شده به مشتری عرضه می کند.

 

به پیشوار آینده شخصی سازی تجاری الکترونیک بروید

شخصی سازی تجارت الکترونیک در حال حاضر وجود دارد، اگر کسب و کار اینترنتی شما از آن بهره نمی برد توصیه می کنیم که آن را در اولویت قرار دهید.

گرچه همانطور که در این مقاله بیان کردیم آینده شخصی سازی تجارت الکترونیک هم اکنون در حال وقوع است. کسب و کارهایی که از این قابلیت ارزشمند غافل شوند کسب و کارشان مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

خوشبختانه شما در مورد چهار متد شخصی سازی که می تواند با کسب و کار شما منطبق شده و از آن برای جذب و حفظ مستمر مشتری استفاده کنید آگاه شدید؛ پس زمان آن رسیده که مشتریان امروز و آینده را از آن خود کنید.

بد بود!بد نبود!خوب بود!خوشم اومد!عالی بود! 5٫00 امتیاز از 2 رای
Loading...

مشاور اجرایی دیجیتال مارکتینگ و بنیانگذار آکادمی دیجیتال مارکتینگ گرشا | مبتکر و مدرس دوره ستارگان دیجیتال مارکتینگ ایران

ورود به کانال

تعداد افرادی که دانش روز دیجیتال مارکتینگ را می خواهند

۷۶۳

از قافله عقب نمانید! جدیدترین مقالات، دوره ها و اخبار سایت

ساعت 10:30 ایمیلهای ما را دریافت خواهید کرد

مقاله های مرتبط :

دوره های آموزشی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *